Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump dodrží závazky vůči NATO, slíbil Obama

15. listopadu 2016  16:15
Americký prezident Barack Obama | foto: U.S. DOD

Trump dodrží závazky vůči NATO, slíbil Obama

Americký prezident Barack Obama slíbil spojencům v Severoatlantické alianci, že jeho nástupce Donald Trump bude pokračovat v budování dobrých vztahů s partnerskými zeměmi a plnit závazky vůči NATO. Přes počáteční obavy Obama věří, že nový prezident nepovede zemi s ukvapeností a prudkostí, které jsou jeho typickými rysy.

Komentář ze zahraničí

Trump, Putin and a nervous NATO

(Reuters, 15.11. 2016)

„Nově zvolený prezident vyjádřil velký zájem o udržení našich klíčových strategických vztahů. Budu moci veřejně potvrdit jeho závazek vůči NATO a transatlantické alianci. Pokud jde o udržení silných vztahů v rámci NATO, k žádnému oslabování nedochází. Taková partnerství totiž jsou dobrá nejen pro Evropu, jsou dobrá i pro Spojené státy a životně důležitá pro celý svět,“ řekl prezident Obama po rozhovoru se svým nástupcem Donaldem Trumpem.

Kam dál?
NATO varuje Trumpa před jednostrannými kroky (14.11. 2016)
Trump je pro NATO velkou výzvou (10.11. 2016)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

Boris Johnson naléhá na Evropu, aby zvýšila své výdaje na obranu

Evropa by měla zvýšit své výdaje na obranu, a dostát tak závazku Severoatlantické aliance, prohlásil britský ministr zahraničí Boris Johnson na setkání se svými evropskými protějšky v Bruselu s odvoláním na klíčový požadavek volební kampaně Donalda Trumpa.

Požadovaná 2 % HDP vydává totiž na svou obranu jen zlomek členských států NATO a nově zvolený americký prezident Donald Trump několikrát ve svých předvolebních projevech naznačil, že USA nebudou platit více, než jim náleží.

„Bylo by dobré, kdyby všichni alespoň trošku zvýšili své obranné výdaje,“ prohlásil Johnson a dodal, že britská vláda onen alianční požadavek 2 % HDP splňuje. Pokud k určitému navýšení nedojde, bude to mít pro Evropu neblahé následky, varoval Johnson.

Kam dál?
Výdaje na obranu v NATO mírně rostou. Česko je sedmé od konce (4.7. 2016)
Obranné výdaje v evropských zemích NATO stoupnou poprvé po dekádě (31.5. 2016)
Ve výdajích na obranu musí spojenci zrychlit, vyzval šéf NATO (22.6. 2015)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Ruská stíhačka havarovala ve Středozemním moři

Ruský stíhací letoun MiG-29 se zřítil ve Středozemním moři, když se pokoušel přistát na ruské letadlové lodi, oznámila ruská agentura Tass. Pilot se z letounu včas katapultoval a nehodu přežil. S největší pravděpodobností šlo o technickou závadu, napsal ruský deník Sputnik s odvoláním na ministerstvo obrany.

Flotila ruských lodí zahájila svou okružní plavbu minulý měsíc v Severním moři, odkud pokračovala dále kolem Velké Británie až do Středozemního moře. Ruské námořnictvo si chce podle svého vyjádření zajistit námořní přítomnost v důležitých oblastech světového oceánu. Podle některých expertů se však jedná zejména především o ukázku ruské síly a schopností.

Kam dál?
Švédsko: Ruské vojenské lodě s raketami v Baltském moři nás znepokojují (27.10. 2016)
Španělsko čelí kritice za dotankování ruských vojenských lodí ve Středozemním moři (26.10. 2016)
Ruská flotila s letadlovou lodí v čele obkrouží Evropu, míří k Sýrii (20.10. 2016)

Zdroj: CNN (USA)

---

USA možná spáchaly v Afghánistánu válečné zločiny, tvrdí mezinárodní žalobci

Ozbrojené síly Spojených států a CIA se údajně dopustily válečných zločinů v Afghánistánu. Konkrétně mělo jít o mučení zadržených, uvedla ve zprávě žalobkyně Mezinárodního trestního soudu Fatou Bensouda.

„Zdá se, že členové amerických ozbrojených složek podrobili nejméně 61 zadržených osob mučení, krutému zacházení včetně urážek lidské důstojnosti na území Afghánistánu v období od května 2003 do prosince 2014,“ stojí ve zprávě vydané kanceláří soudu. CIA údajně takovýmto způsobem zacházela s nejméně 27 zadrženými v Afghánistánu, Polsku, Rumunsku a Litvě od prosince 2002 do března 2008, dodává report. Podle něj k většině případů došlo mezi lety 2003 a 2004.

Žalobci budou rozhodovat o tom, zda-li mají žádat o povolení zahájit kompletní vyšetřování, které by mohlo vést k obvinění z válečných zločinů. Spojené státy nevěří, že vyšetřování Mezinárodního trestního soudu je odůvodněné nebo vhodné, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Elizabeth Trudeau.

Zdroj: FOX News (USA)
---

EU se snaží odhadnout, jak budou vypadat vztahy v NATO po Trumpově triumfu

Nečekané vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách přimělo vlády zemí EU více přemýšlet o budoucnosti vztahů se Spojenými státy. Někteří představitelé EU tvrdí, že je příliš brzy na to, aby se dalo říci, k jakým změnám dojde. Nicméně Trumpova kritika NATO v průběhu předvolební kampaně již vedla ke slibům o posílení role Evropy na mezinárodním poli.

„Je třeba posílit náš bezpečnostní profil,“ uvedla vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogherini s tím, že je nutné se zaměřit především na spolupráci mezi členskými zeměmi. „Posílení bezpečnostní spolupráce mezi členskými státy je to, co naši občané potřebují a co od nás očekávají,“ dodala Mogherini.

Kam dál?
Evropská unie by podle Německa měla mít stejně silné vojsko jako NATO (9.11. 2016)

Zdroj: RFI (Francie)

kko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.