natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Trump a Johnson hovořili po telefonu o obchodování a NATO

  6. listopadu 2019  14:10

  Britský premiér Boris Johnson a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Trump a Johnson hovořili po telefonu o obchodování a NATO

  Americký prezident Donald Trump a britský premiér Boris Johnson hovořili po telefonu o obchodu mezi svými zeměmi a sdílení nákladů v rámci Severoatlantické aliance. „Oba lídři opět potvrdili svůj závazek k posílení zvláštního vztahu mezi Velkou Británií a Spojenými státy pomocí rozsáhlé bilaterální dohody o volném obchodu, až Velká Británie opustí Evropskou unii,“ uvádí prohlášení Bílého domu.

  Trump měl také v telefonátu zdůraznit, že spojenci NATO musí začít ve velkém financovat svou obranu. Americký prezident by měl navštívit Londýn během summitu NATO v prosinci.

  Kam dál?
  NATO je nejúspěšnější vojenskou aliancí, říká Johnson před schůzkou s Trumpem (19.9. 2019)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  NATO dalo ruské stíhačce Su-57 kódové jméno Felon

  Severoatlantická aliance oficiálně přiřadila ruské stíhačce Suchoj Su-57 kódové jméno Felon (česky zločinec). Su-57 je letounem paté generace, který disponuje technologií stealth. NATO používá k označování ruských letounů vlastní názvy, které mu pomáhají rozlišovat jednotlivé typy. Podobná jména dostávají i lodě, zbraňové systémy či vozidla.

  Přiřazení jmen se řídí podle předem daných pravidel. Pokud název začíná na písmeno F, jedná se o stíhací letoun. Vrtulová letadla mají jednoslabičné názvy jako Bear a trysková letadla víceslabičné názvy, například Backfire.

  Kam dál?
  Ruské bombardéry přistály v Jižní Africe, doprovázely je Gripeny (24.10. 2019)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  NATO a Africká unie plánují bližší spolupráci

  Severoatlantická aliance a Africká unie podepsaly novou dohodu, která bude základem pro bližší politickou a praktickou spolupráci. „Je to důležitý krok k většímu sblížení našich dvou organizací,“ uvedl náměstek generálního tajemníka NATO Jonathan Parish. Cílem posílené spolupráce je lépe reagovat na společné hrozby a výzvy.

  NATO pomáhá Africké unii s lodní a vzdušnou přepravou jednotek či s plánováním mise v Somálsku. Aliance má také styčný úřad v centrále Africké unie v etiopské Addis Abebě.

  Kam dál?
  Putin se dvoří Africe a chce urovnat spory na Nilu (29.10. 2019)

  Zdroj: NATO

  ---

  Trump nabízí vyslání americké armády do Mexika kvůli drogovým kartelům

  Americký prezident Donald Trump navrhl, že by USA mohly vyslat armádu do Mexika, aby tam „vedla válku“ proti drogovým kartelům. Trump v příspěvku na Twitteru uvedl, že jeho země je „připravena a schopna se zapojit a vykonat práci rychle a efektivně“, pokud ho požádá o pomoc jeho mexický protějšek Andres Manuel Lopez Obrador. Mexický prezident jeho nabídku odmítl, ale oznámil, že bude s Trumpem jednat o bezpečnostní spolupráci.

  Trump to prohlásil poté, co byla v Mexiku zabita americká rodina během přestřelky mezi drogovými gangy. Nejpravděpodobnějším scénářem zatím je, že si je útočníci s někým spletli.

  Kam dál?
  Spojenci v NATO by mohli uhradit vojenské projekty, na něž USA nemají peníze kvůli stavbě zdi na hranici s Mexikem (10.9. 2019)

  Zdroj: Independent (Velká Británie)

  ---

  Americké jednotky v Sýrii se ocitly v blízkosti odstřelování

  Několik dělostřeleckých střel dopadlo kilometr od silnice v severovýchodní Sýrii, na níž hlídkovali američtí vojáci v rámci operace Inherent Resolve. Velení operace uvedlo, že americká armáda nebyla zasažena, další informace však neposkytlo. Jedná se o druhý podobný incident během posledních týdnů.

  Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se americká armáda dostala pod palbu ze strany Tureckem podporovaných jednotek u města Tel Tamiru. Rusko údajně informaci získalo z kanálu určeného pro komunikaci mezi ozbrojenými stranami působícími v Sýrii.

  Kam dál?
  Americká armáda posiluje přítomnost u ropných polí v Sýrii (30.10. 2019)

  Zdroj: Military Times (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media