natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Tálibán zahajuje každoroční ofenzivu v Afghánistánu

  25. dubna 2018  16:59

  Afghánská metropole Kábul | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Tálibán zahajuje každoroční ofenzivu v Afghánistánu

  Bojovníci hnutí Tálibán v Afghánistánu oznámili zahájení každoroční ofenzivy proti afghánské vládě a zahraničním silám. „Naše země a vzdušný prostor jsou pod kontrolou zahraničních okupačních sil, které bez rozdílu cílí na naše náboženské svátosti stejně jako na bezmocné lidi,“ tvrdí Tálibán v prohlášení k ofenzivě. Hnutí v něm také odsuzuje přítomnost amerických základen v zemi a spolupráci „loutkového režimu“ s okupačními silami, což podle Tálibánu brání míru v zemi.

  Bojovníci upozorňují Afghánce, aby se nepřibližovali k oficiálním shromážděním a vojenským konvojům, které mohou být cílem jejich útoku. Zároveň v prohlášení varují před podporou afghánské vlády. Po vydání prohlášení se Tálibán přihlásil k provedení několika útoků po celé zemi.

  Kam dál?
  Tálibán zabil afghánského guvernéra (12.4. 2018)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Ukrajina se přibližuje standardům NATO, musí ale ještě provést reformy

  Ukrajina dělá pokroky v přijímání standardů Severoatlantické aliance, prohlásil náměstek ukrajinského ministra obrany Olexandr Dubljan. Ukrajinská vláda chce dosáhnout plné kompatibility s NATO do roku 2020. Podle Dubljana již 60 % vojenských orgánů dosáhlo alianční úrovně a dochází i ke sladění výcviku a směrnic.

  K dosažení aliančních standardů však musí Ukrajina provést další reformy, míní ředitel Mezinárodního vojenského štábu NATO generál Jan Broeks. Ukrajina by se měla zaměřit na reformy, které zajistí civilní dohled nad obrannými složkami. Dále musí dojít restrukturalizaci ukrajinských ozbrojených sil a výcviku podle standardů NATO. Nakonec je nutná rychlá koordinace, která by měla probíhat na lidské i technické úrovni. Dosáhnutí takové spolupráce ale může trvat desítky let, poznamenal Broeks.

  Kam dál?
  Generál Pavel: Chceme, aby ukrajinské síly dokázaly odstrašit jakoukoli agresi (19.4. 2018)

  Zdroj: Xinhua (Čína), Ukrinform (Ukrajina)

  ---

  Letouny RAF budou opět hlídkovat nad Černým mořem

  Britské bojové letouny Typhoon se znovu zapojí do střežení vzdušného prostoru nad Černým mořem v rámci mise Severoatlantické aliance. Víceúčelové letouny královského letectva budou vzlétat ze základny v Rumunsku od května do září a naváží na své loňské působení v oblasti. Nejedná se o první zapojení RAF při střežení vzdušného prostoru NATO. S letouny Typhoon letectvo hlídkovalo například v Pobaltí.

  „Je to pro nás důležité poslání. Vycházíme z úspěchu mise v minulém roce, abychom zajistili vzdušný prostor NATO v oblasti Černého moře. Jsou to zajímavé časy, ale od Černého moře po Pobaltí, rozhodnutí NATO ubránit se proti jakékoli hrozbě je nezlomné,“ uvedl velitel 135. expediční letky Chris Ball.

  Kam dál?
  Letoun RAF vystartoval k ruským bombardérům směřujícím ke vzdušnému prostoru NATO (26.7. 2017)

  Zdroj: RAF News (Velká Británie)

  ---

  Česká a izraelská firma vyvinou novou verzi letounu L-159

  Společnosti Aero Vodochody a Israel Aerospace Industries (IAI) podepsaly smlouvu o společném vývoji modernizované verze lehkého bojového letounu L-159. V novém modelu by měla být využita nejnovější izraelská elektrotechnika a integrován program pro virtuální výcvik pilotů. Firmy budou následně modernizované letouny společně prodávat.

  „Aero bude společně s IAI připraveno nabídnout letouny s nejlepší dostupnou technologií. Smlouva nás spojuje se silným mezinárodním partnerem, který má přístup k novým potenciálním zákazníkům,“ prohlásil generální ředitel Aero Vodochody Giuseppe Giordo.

  Letoun L-159, který již disponuje některými systémy od IAI, se osvědčil v mnoha operacích Severoatlantické aliance. Letadlo je uzpůsobeno i k nesení střel a laserem naváděných bomb.

  Kam dál?
  Česká republika zastavila nákup izraelských radarů kvůli kompatibilitě s NATO (19.3. 2018)

  Zdroj: Jerusalem Post (Izrael)

  ---

  Gruzínští vojáci využijí v Afghánistánu gruzínské vybavení

  Sto gruzínských vojáků odletělo do Afghánistánu, aby se připojilo k mírové misi Severoatlantické Aliance. Vojáci jsou vybaveni neprůstřelnými vestami a helmami gruzínské výroby, přičemž se jedná o první případ využití gruzínského vybavení v misi NATO. Bojové vybavení plně dosahuje standardů NATO a gruzínské ministerstvo obrany stálo více než dva miliony dolarů. Gruzie přispívá k misi Resolute Support největším počtem vojáků z nečlenských států NATO a vojáci na misi stráví několik měsíců.

  Spojené státy ocenily zapojení Gruzie v misi. „Po sedmé posíláme gruzínské vojáky k nasazení v misi NATO Resolute Support v Afghánistánu. Spojené státy spolupracovaly s Gruzií v Afghánistánu v minulých osmi letech. Víme o odvaze a spolehlivosti gruzínských vojáků na bojišti,“ prohlásila velvyslankyně USA v Gruzii Elizabeth Rood.

  Kam dál?
  Spolupráce NATO a Gruzie je aktivnější než kdy dříve (20.4. 2018)

  Zdroj: Agenda (Gruzie)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media