natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Taliban se připravuje na vítězství, varují afghánské armádní špičky

  21. května 2013  15:13

  Afghánský voják - ilustrační snímek | foto: ISAF

  Taliban se připravuje na vítězství, varují afghánské armádní špičky

  Povstalecké hnutí Taliban rozmístil vysoký počet svých bojovníků v Afghánistánu poté, co zavřel náboženské školy v Pákistánu, uvedli zástupci afghánské armády. Podle nich Taliban přiostřil hlavně v psychologické válce, když mimo jiné tvrdí, že mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu byla poražena a hnutí od roku 2014 znovu převezme vládu.

  "Podle našich informací uzavřel Taliban všechny své náboženské školy v Pákistánu a poslal své bojovníky do Afghánistánu provádět sebevražedné útoky," oznámil mluvčí afghánské armády generál Zahir Azimi. Dodal, že Taliban v roce 2014 očekává vítězství a své bojovníky poslal do Afghánistánu proto, aby dokázali rychle převzít moc po stažení spojeneckých jednotek.

  Kam dál?
  NATO a afghánské síly čelí jarní ofenzivě Tálibánu (20.5. 2013)

  Zdroj: Khaama (Afghánistán)

  ---

  Izrael opětoval střelbu ze Sýrie

  Izraelské jednotky zasáhly vybrané cíle v Sýrii poté, co se jeho vojáci dostali pod palbu na Golanských výšinách, tvrdí zástupci izraelské armády. Jedno izraelské vozidlo bylo při incidentu údajně zničeno, nikdo však nebyl zraněn. Izrael odpověděl na útok "precizně mířenou střelbou".

  Podobné příhraniční incidenty jsou na Golanských výšinách během právě probíhající občanské války v Sýrii na denním pořádku. Izraelské vojenské rádio oznámilo, že se jednalo již o třetí případ střelby na hranicích mezi oběma zeměmi jen za poslední týden. Izraelská armáda uvedla, že je podobnými incidenty "znepokojena".

  Izrael nepodporuje žádnou z bojujících stran v syrském konfliktu, má však obavy ze zapojení Hizballáhu v občanské válce.

  Kam dál?
  Sýrie: Na Golanské výšiny vstoupíme kdykoli se nám zachce (13.5. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  NATO se nikdy nestane globální organizací

  Severoatlantická aliance se nestane globální organizací a nikdy o to nebude ani usilovat, tvrdí předseda Parlamentního shromáždění NATO Hugh Barley. Podle něj se NATO i nadále bude zaměřovat výhradně na euro-atlantický prostor.

  "Možnost, že by se NATO stalo globální bezpečnostní aliancí, podle mě neexistuje. Jsme vzájemným paktem mezi zeměmi Severní Ameriky a Evropy, zájmy Aliance zůstanou v euro-atlantické oblasti," oznámil Barley.

  Parlamentní shromáždění přesto projednává bezpečnostní výzvy v pacifické oblasti a v Asii, protože Spojené státy a Kanada zde mají "extrémně významné zájmy". "Ale že by se NATO mělo do těchto bezpečnostních záležitostí vložit? Odpověď zní ne," dodal Barley.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  USA pomáhají v Mali s doplňováním paliva za letu

  Americké letouny podnikly již více než dvě stě misí, kdy doplňovaly palivo francouzským stíhačkám během bojů proti extremistům v západoafrickém Mali. Tato pomoc upozorňuje na závislost ostatních členských zemí Severoatlantické aliance na Spojených státech.

  Tankery KC-135, které doplňují palivo stíhačkám během letu, zahájily svou misi již 27. ledna, čtyři dny po začátku malijské operace. Během svého působení podnikly zatím 204 misí. "Americká tankovací letadla budou vždy k dispozici ostatním partnerům. Naše společné úsilí s Francií v africkém Mali nám dokázalo, že jsme schopni pomoci protiteroristickému úsilí, kterému velí naši partneři, kdekoli ve světě," prohlásil ve své zprávě zástupce americké armády podplukovník Timothy Kuehne.

  Kam dál?
  Operace v Mali odhalila nedostatky v evropské obraně, tvrdí Rasmussen (1.2. 2013)

  Zdroj: The Washington Times (USA)

  ---

  Další "tvrdé přistání" letounu ISAF v Afghánistánu

  Zástupci mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu ISAF oznámili, že jeden z jejich letounů C-130 zaznamenal "tvrdé přistání" ve východní provinci Lógar. "Nejsou zde žádné ztráty na životech, v okolí neprobíhala žádná nepřátelská aktivita," uvedl ISAF ve zprávě o incidentu.

  Jednalo se již o druhou podobnou událost během několika dnů. Povstalci Talibanu unesli skupinku cizinců poté, co jejich helikoptéra musela vykonat nouzové přistání za nepříznivých povětrnostních podmínek. Čtyři z nich již byli propuštěni, zbylí čtyři budou na svobodě údajně velmi brzy, oznámil Taliban.

  Zdroj: RTT News (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media