natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Taliban ohlásil „porážku“ NATO v Afghánistánu

  30. prosince 2014  23:36

  Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Taliban ohlásil „porážku“ NATO v Afghánistánu

  Bojovníci Talibanu vyhlásili „porážku“ Spojených států a jejich spojenců v Afghánistánu. Stalo se tak den poté, co koalice oficiálně ukončila třináctiletou bojovou misi ISAF v této zemi, kde ale nadále zůstane na třináct tisíc vojáků, kteří budou cvičit afghánskou armádu.

  V prohlášení Talibanu stojí, že Američany vedené jednotky „sbalily své vlajky“, aniž by dosáhly „čehokoli podstatného“. Mluvčí Talibanu Zabihullah Mujahid uvedl, že ceremoniál Severoatlantické aliance k ukončení mise ISAF byl „jasným znamením jejich porážky a zklamání“.

  Kam dál?
  Afghánci útočí na pákistánský Tálibán (23.12. 2014)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Generál Allen je optimistický ohledně boje proti Islámskému státu

  Americký generál John Allen, speciální vyslanec amerického prezidenta Baracka Obamy, který vede více než šedesát států a skupin, jež se připojily ke koalici proti Islámskému státu (IS), si myslí, že ohledně boje proti IS je důvod k optimismu, přestože prozatím ne k „divokému optimismu“. Generál Allen upozorňuje, že před vítězstvím bude potřeba těžkého boje, ale poukazuje na postupný hmatatelný pokrok mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu.

  Koalice má pět hlavních cílů: vojenskou kampaň proti IS, přerušení přílivu zahraničních bojovníků Islámského státu, boj proti financování IS, humanitární pomoc a ideologickou delegitimizaci.

  Kam dál?
  Kurdové prolomili obležení hory Sindžár a osvobodili jezídy (19.12. 2014)

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Británie přehodnotí obranu Falkland poté, co Rusko poskytne Argentině stíhačky

  Ministerstvo obrany Velké Británie přezkoumá své plány na obranu britských Falklandských ostrovů v reakci na oznámení Ruska, že Moskva Argentině poskytne dvanáct útočných letounů Suchoj Su-24 výměnou za potraviny. Letouny by měly být dodány dříve, než bude do provozu uvedena první ze dvou britských letadlových lodí třídy Queen Elizabeth v roce 2020.

  Velká Británie je s Argentinou ve sporu o Falklandy, jež jsou v Argentině nazývány Malvíny. Velká Británie má na Falklandách čtyři útočné letouny Eurofighter Typhoon, rakety země-vzduch Rapier a okolo 1 200 vojáků. Své jednotky na Falklandách navíc podporuje návštěvami bojových lodí královského námořnictva. Předpokládá se také, že Británie do jižního Atlantiku vysílá jaderné ponorky, ale oficiálně to britské ministerstvo obrany nepotvrdilo.

  Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

  ---

  Španělé budou střežit nebe nad Pobaltím

  Další kontingent letadel, který se ujme hlídkování nad Pobaltím, je ze Španělska. Čtyři španělské stíhačky Eurofighter přistanou na estonské letecké základně Ämari a nahradí německou jednotku, která v Estonsku sloužila čtyři měsíce.

  Němci za dobu svého nasazení museli k cizím letounům startovat devatenáctkrát. „Většinou to bylo kvůli ruským letadlům v neutrálním vzdušném prostoru, jež nepoužívala transpondéry,“ uvedl mluvčí základny Ämari Alar Laats.

  Španělé zůstanou v Pobaltí také čtyři měsíce. Na ochraně tamějšího vzdušného prostoru se jich bude podílet 100 – 120.

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  ---

  Obamovy seznamy: pochybná historie cílených útoků v Afghánistánu

  Tajné dokumenty NATO ukazují, že nejen vysoce postavení teroristé se stávali terčem aliančních náletů v Afghánistánu. Na tajných seznamech lidí určených k „cílenému zabití“ byli například i dealeři drog podezřelí z podpory afghánských povstalců.

  Na koho se zaměřovaly tajné operace koaličních sil v Afghánistánu, ukazují tajné dokumenty, které unikly na veřejnost částečně i díky Edwardu Snowdenovi. Cílené útoky (tzv. targeted killings) se zaměřovaly i na středně a níže postavené členy hnutí Taliban. Při útocích docházelo i k usmrcení nevinných.

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

   

   

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media