natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Taliban mohl odposlouchávat mobily ISAF

  27. července 2010  17:04

  Taliban mohl odposlouchávat mobily ISAF
  Bezpečnostní experti varují, že hlavní afghánská síť pro GSM mobilní telefony Roshan může poskytovat informace sympatizantům Talibanu. I když neměli přímo technologie k odposlechům, mohli tak Talibanci snadno sledovat přísně tajné hovory z aliančního velitelství v Kábulu i odjinud z Afghánistánu. Tyto alarmující informace vychází ze zprávy sil ISAF z roku 2007 zabývající se možnými hrozbami.

  Podle zprávy byly navíc telefonáty z mobilních telefonů vojáků, ale i diplomatů s největší pravděpodobností odposlouchávány nejen Talibanci, ale i zpravodajskými službami z Pákistánu, Íránu, Ruska, Indie a Číny. Ty toho dosahovaly pomocí sofistikované techniky umístěné v jejich ambasádách v Kábulu. Například pákistánské velvyslanectví je od velitelství sil ISAF vzdáleno 700 metrů a íránský konzulát 1 200 metrů.

  V Afghánistánu není před užíváním sítě Roshan úniku. Každý GSM operátor na světě včetně Roshanu navíc může snadno vysledovat pozici přístroje, který jeho síť využívá. Proto se o tomto incidentu vyjadřuje britský list The Guardian jako o prvním možném kyberkonfliktu v Afghánistánu.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  'Rusko má v Afghánistánu podobné zájmy jako NATO'
  Rusko a Severoatlantická aliance mají v Afghánistánu podobné dlouhodobé cíle, prohlásil na setkání s předsedou Vojenského výboru NATO Giampaolem di Paolem náčelník štábu ruské armády Nikolaj Makarov. Podle Makarova má Rusko zájem na úspěchu operací mezinárodních sil v Afghánistánu.

  Proto Rusko poskytuje pomoc kontingentu NATO v Afghánistánu. Makarov vyzdvihl především zajišťování přepravy vojenského vybavení a personálu do Afghánistánu. Jako další konkrétní pomoc označil Makarov výcvik afghánských policejních důstojníků, možné dodávky ruských vrtulníků afghánské armádě a Rusko nabídne i konzultace a rady vycházející z vlastní afghánské zkušenosti.

  Di Paola na setkání uvedl, že NATO bude nyní pracovat na programu společných akcí s Ruskem pro rok 2011. Spolupráce bude obsahovat například záchranné akce na mořích, boj s terorismem a právě Afghánistán.

  Čtěte také:
  NATO jedná v Rusku o pomoci a spolupráci
  Průlomová dohoda NATO s Ruskem o vrtulnících na dosah
  Rusko nabízí do Afghánistánu své vrtulníky

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Írán podle odtajněných zpráv podporuje Taliban
  Írán tajně cvičí, vyzbrojuje a financuje povstalce vedené Talibanem, kteří v Afghánistánu bojují proti silám NATO. Vyplývá to z tajných zpráv americké armády, které zveřejnila nezisková organizace Wikileaks. Ze zpráv zároveň vychází najevo, že velitelům vzbouřenců byly nabízeny peníze za každého vojáka zabitého v Afghánistánu, či že íránské tajné služby poskytovaly vozidla na sebevražedné útoky.

  Zprávy například hovoří o tom, jak íránské služby podporovaly Gulbuddina Hekmatyara, bývalého afghánského premiéra a nynějšího vůdce jedné z nejnebezpečnějších frakcí vzbouřenců. Íránští agenti v roce 2005 předali Hekmatyarově skupině 200 tisíc dolarů a pomáhali jí organizovat útoky proti koaličním vojákům a afghánským představitelům.

  Írán jakoukoliv podporu Talibanu a povstalců opakovaně popřel..

  Čtěte také:
  Tajné dokumenty o válce v Afghánistánu se dostaly na veřejnost
  Írán: USA jsou hlavním viníkem afghánského extremismu

  Zdroj: The Daily Telegraph (Velká Británie)

  ---

  NATO po zmizení námořníků zpřísnilo bezpečnostní opatření
  Dva američtí námořníci, kteří se od pátku pohřešují v Afghánistánu, možná do provincie Lógar, kde se ztratili, zabloudili. Oba muži opustili základnu na kraji Kábulu nazvanou Camp Julien a poté nejspíše špatně odbočili, což je zavedlo do Logaru.

  I když Severoatlantická aliance o obou námořnících hovoří jako o pohřešovaných, Taliban a afghánští představitelé uvádějí, že jeden z nich byl zabit a druhý unesen. Přestože tyto zprávy NATO nepotvrdilo, rozhodlo se zpřísnit svá bezpečnostní opatření. Američtí vojáci v Afghánistánu nyní nesmí jezdit sami a musí cestovat v konvojích minimálně o dvou vozidlech.

  Některé podrobnosti o případu stále nejsou známy. Cesta z Kábulu do Logaru je poměrně dlouhá, a tak například není jasné, proč se oba námořníci nevrátili, když zjistili, že jedou špatným směrem.

  Čtěte také:
  Afghánistán: Vojáci pátrají po dvou zmizelých námořnících

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Protiraketový deštník NATO úspěšně testován
  Práce na protiraketovém štítu NATO by měly skončit ke konci letošního roku poté, co bude hotové testování systému. Minulý týden nizozemské letectvo ukončilo test aliančního Programu aktivní obrany proti balistickým střelám.

  Výsledky testu komentoval alianční generál pro protiraketovou obranu Alessandro Pera, který uvedl, že se systém choval tak, že by bylo možné ho použít v praxi. "Jsme velice spokojeni s výsledky. Ke konci roku 2010 bude NATO poprvé v dějinách schopno propojit národní radarové systémy a protiraketové střely k vytvoření skutečné protiraketové obrany," prohlásil dále Pera.

  Systém by měl chránit před raketami s doletem maximálně 1 800 mil.

  Čtěte také:
  Experti NATO: Rozšíření protiraketového systému možné
  NATO a Rusko propojí své protiraketové systémy

  Zdroj: NTI (USA)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media