natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Tajné dokumenty o válce v Afghánistánu se dostaly na veřejnost

  26. července 2010  17:44

  Tajné dokumenty o válce v Afghánistánu se dostaly na veřejnost
  Nezisková organizace Wikileaks zveřejnila více než 90 tisíc tajných dokumentů o afghánské válce. Podle těchto zpráv bylo v Afghánistánu zabito 195 nevinných civilistů a 174 jich bylo zraněno. Často šlo o motocyklisty a řidiče považované za sebevražedné atentátníky.

  Zveřejněny byly i informace o tajných operacích tzv. "černé jednotky" speciálních sil, která má za úkol odstranění vůdců Talibanu a al-Káidy. Ze zveřejněných důkazů navíc vyplývá, že i když Pákistán dostává od USA jednu miliardu dolarů ročně na boj proti vzbouřencům, někteří členové jeho tajné služby ISI se schází s Talibanci a organizují s nimi odpor proti koaličním silám. ISI podle důkazů dokonce sama zabíjela afghánské vůdce podporované Spojenými státy.

  Zveřejnění dokumentů by mohlo vést k novým diskuzím nad strategií v Afghánistánu. Bílý dům zveřejnění zpráv odsoudil, neboť prý ohrožují bezpečnost koaličních operací.

  Čtěte také:
  Rasmussen: Cena války v Afghánistánu bude ještě vysoká

  Zdroj: The Daily Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Afghánistán: Vojáci pátrají po dvou zmizelých námořnících
  Stovky amerických vojáků pátrají po dvou členech amerického námořnictva, kteří zmizeli v afghánské provincii Logar. Podle člena Talibanu, kterého kontaktovala agentura Associated Press, byli oba uneseni, přičemž jeden byl při únosu zabit a druhý je vezněn "na bezpečném místě". NATO vydalo prohlášení, podle něhož nebyli oba námořníci po opuštění základny v Kábulu spatřeni.

  Podle amerických představitelů probíhají k nalezení zmizelých členů námořnictva "intenzivní pátrací akce" a je "vyvíjena obrovská snaha, aby byli nalezeni". Za informace vedoucí k nalezení námořníků je dokonce nabízena odměna 20 tisíc dolarů.

  Podle nejmenovaného afghánské představitele bylo vozidlo námořníků zasaženo raketou. Následně se oba dostali z vozidla ven a opětovali palbu. Jeden byl při přestřelce zabit a druhý se vzdal. Taliban již prý nabídl tělo mrtvého námořníka výměnou za propuštění dvou vězněných Talibanců.

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Rusko končí v Active Endeavour, soustředí se na boj s piráty
  Rusko přerušilo svoji účast v námořní protiteroristické misi Severoatlantické aliance Active Endeavour, která probíhá ve Středozemním moři. Chce se místo toho soustředit na protipirátské operace u pobřeží Somálska, uvedl mluvčí generálního štábu ruského námořnictva. Podle ruského námořnictva bude ruská přítomnost v Adenském zálivu dostatečnou kompenzací za neúčast v Active Endeavour, neboť pro námořníky je pobřeží Somálska nebezpečnější než Středozemí.

  Rusko bude pro zajištění bezpečnosti v námořní dopravě i nadále spolupracovat s ostatními státy. Kromě operací v Adenském zálivu se účastní i společné operace s Tureckem nazvané "Harmonie v Černém moři". Ta začala v roce 2004 a pod hlavičkou OSN má za cíl ochránit zahraniční plavidla v Černém moři.

  Čtěte také:
  Ruská pobaltská flotila má bojovat proti pirátům
  Počet pirátských útoků klesl o třetinu
  Ruská Pacifická flotila vyslána na protipirátskou misi

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  'Kandahárské letiště je pro kontrolory obtížným působištěm'
  Na afghánském bojišti létá více než 60 typů letadel, což znamená, že kontrolní a řídící věž na Kandahárském letišti musí dohlížet na jeden z nejrozmanitějších leteckých uzlů na světě. To podle vrchního kontrolora Alexe Marshy dělá z Kandaháru obtížnější štaci než známé letiště Heathrow. Tam totiž létají stále ta samá letadla, kdežto v Kandaháru je každé letadlo jiné, a má tak i jiné letové vlastnosti.

  Marsha dodává, že s 5 300 lety za týden je Kandahár zároveň frekventovanější než londýnský Gatwick, který byl nejfrekventovanějším letištěm s jednou ranvejí na světě. Na letišti se každý den vystřídá mnoho typů civilních letadel, několik typů vojenských stíhaček a transportérů, bezpilotní letadla i vrtulníky se zraněnými.

  Britský velitel Kandahárského letiště Gordon Moulds skupinu 42 kontrolorů pod vedením Marshy upřímně chválí. "Dělají tu obrovské množství práce a navíc jsou vystaveni neskutečnému stresu. Smekám před nimi klobouk," prohlásil.

  Čtěte také:
  Jižní část kábulského letiště převzala afghánská vláda

  Zdroj: The Times of India (Indie)

  ---

  V Afghánistánu zatčen vysoce postavený velitel Talibanu
  Vojáci NATO zatkli při operaci v jihoafghánské provincii Ghazni šest talibanských velitelů, včetně vysoce postaveného Mulláha Abdula Hai Motmahena. Ten byl politickým a vojenským vůdcem během talibanského režimu. Po roce 2001 se Motmahen stal velitelem povstalců v provincii Ghazni a zároveň byl v blízkém kontaktu s přední postavou Talibanu Mullou Omarem. Jeho zatčení by tak mělo být pro Taliban velkou ranou.

  Zprávu o zatčení zatím potvrdil guvernér oblasti Andar, kde se událost odehrála, Sher Khan Yusufzai. NATO ani Taliban se zatím nevyjádřily.

  Čtěte také:
  NATO: Alianční a afghánské síly zajaly velitele Talibanu

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media