natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Švýcarsko v Afghánistánu končí

  22. listopadu 2007  19:47

  Švýcarsko v Afghánistánu končí
  Švýcarsko oznámilo, že ukončí svou čtyřletou spolupráci s jednotkami NATO v Afghánistánu a stáhne odtud svůj vojenský personál. Švýcarský ministr obrany Samuel Schmid informoval, že švýcarskou symbolickou účast – jedná se o dva důstojníky, kteří na severu země spolupracují s Němci – ukončil z bezpečnostních důvodů.

  Podle Schmida bylo původním cílem mise „udržovat mír“, nicméně toto se od roku 2005 změnilo a nyní se jedná o aktivní „vynucování míru“ a vojenskou kampaň proti povstalcům. To odporuje Švýcarské ústavě, ve které je zakódována neutralita země. Švýcarsko není členem NATO, ale účastní se aliančního programu Partnerství pro mír.

  Čtěte také:
  Švýcarsko se má více zapojit do misí NATO

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  USA předložily Rusku návrh spolupráce
  Washington předložil Moskvě formální písemnou žádost o spolupráci na projektu raketové obrany ve východní Evropě. V dalším dokumentu USA také vyjádřily naději, že Rusko neodstoupí od CFE, jedné z klíčových evropských smluv o kontrole zbrojení. Za skutečností, že vztahy mezi oběma mocnostmi se nacházejí v největší krizi od konce studené války, stojí právě tyto dva konfliktní body.

  Rusko i USA dotyčné dokumenty odmítají zveřejnit. Očekává se ovšem, že americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice a její ruský protějšek Sergej Lavrov o nich budou jednat příští týden u příležitosti konference o Blízkém východu.

  Čtěte také:
  Putin varuje NATO před rozšiřováním

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  České vrtulníky pro afghánskou armádu
  Česká republika doručila afghánské armádě první trojici helikoptér „z druhé ruky“. Slavnostní ceremoniál se odehrál na kbelském letišti za účasti české ministryně obrany Vlasty Parkanové a náčelníka Generálního štábu Vlastimila Picka.

  Celkem Češi afghánské armádě poskytnou šest přepravních vrtulníků Mi-17 a šest bojových helikoptér Mi-24. Všechny stroje se stanou součástí nově vznikajících afghánských vzdušných sil a budou používány pro humanitární úkoly v obtížně dostupných terénech.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Senlis: Zdvojnásobte počet vojáků v Afghánistánu
  NATO by mělo zdvojnásobit počet svých vojáků v Afghánistánu, vyzval evropský výzkumný ústav Senlis Council. Organizace ve své zprávě také pochválila Kanadu za bezpečnostní roli, kterou sehrává na neklidném jihu země.

  Podle Senlis Council, jehož zprávy často citují míroví aktivisté, by ostatní země měly následovat kanadský příklad a poskytnout více vojáků pro boje v jihoafghánských oblastech.

  Současný počet aliančních vojáků v Afghánistánu se pohybuje kolem 41 tisíc.

  Čtěte také:
  Afghánská válka čím dál tím nepopulárnější

  Zdroj: CBC (Kanada)

  ---

  Aliance jedná s Kuvajtem o přepravě
  NATO a Kuvajt projednávají podrobnosti plánované dohody o přepravě osob, vozidel a materiálu v rámci misí spadajících pod rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jednání probíhají na podkladě aliančních diskusních fór a sdružení, jako jsou Středomořský dialog, Iniciativa istanbulské spolupráce a také Rada pro spolupráci v Perském zálivu.

  Náměstek generálního tajemníka NATO Claudio Bisogniero vysvětlil, že současná úloha NATO se liší od té, kterou mělo během studené války. Aliance se snaží zabezpečit a stabilizovat mnoho zemí, spadajících pod deštník OSN, například státy balkánského regionu nebo Afghánistán. Při tom spolupracuje s institucemi, jako jsou Světová banka nebo EU. 

  Čtěte také:
  NATO chválí Kuvajt za spolupráci

  Zdroj: Kuwait Times (Kuvajt)

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media