natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Švédsko: Nová vláda přiblíží zemi NATO

  19. září 2006  16:04

  Švédsko: Nová vláda přiblíží zemi NATO
  Parlamentní volby ve Švédsku vyhrála po dlouhé době pravice. Novým premiérem se stal Fredrik Reinfeldt, předseda Umírněné strany a lídr konzervativní Aliance pro Švédsko, která zahrnuje středopravicové strany Umírněných, Lidovou liberální stranu, Křesťanské demokraty a Stranu středu.

  Ve Švédsku, kde měla Sociální demokracie takřka neotřesitelnou pozici, se pravice dostala k vládě od roku 1932 pouze na devět let. Fredrik Reinfeldt vystřídá odstupujícího premiéra Sociální demokracie Gorana Perssona, který vládl nepřetržitě 10 let.

  Švédsko je členem Evropské unie a nová vláda by chtěla hrát aktivnější roli v dalším formování Unie. Severská země je tradičně neutrální a není členem Severoatlantické aliance, přesto má v současnosti asi 1000 vojáků v zahraničních mírových misích. Nový premiér podporuje vstup své země do NATO, musel by pro to však být všeobecný konsenzus mezi obyvatelstvem.

  Zdroj: CNN (USA), BBC (Velká Británie)

  ---

  Afghánistán: Aliance zahájila novou kampaň
  Mezinárodní bezpečnostní a asistenční síly (ISAF) pod vedením NATO zahájily společnou operaci s Afghánskými bezpečnostními složkami v provincii Farah. „Cílem operace má být zapojení místních vládců do snah o zlepšení bezpečnostní situace v oblasti a zabránit aktivitám Talibanu,“ uvádí se v prohlášení ISAF. „Tato operace je odpovědí na vzrůstající  počet teroristických útoků v poslední době,“ řekl Michael Horan, velitel ISAF v oblasti Farah.

  Jedenáct lidí bylo zabito a 20 zraněno při výbuchu bomby v provincii Herat,  hned vedle Farahu. Mezitím zahájilo 7 000 koaličních vojáků a afghánských vládních jednotek operaci Mountain Fury (Horské běsnění), aby vyhnali talibanské bojovníky z pěti afghánských východních a centrálních provincií. Kvůli silným bojům, které se dávají za vinu hlavně Talibanu, se Afghánistán ponořil do největších nepokojů od pádu Talibanu v roce 2001. Za posledních devět měsíců bylo v centrálním Afghánistánu zabito přes 2 300 rebelů, nejčastěji Talibanců.

  Čtěte také:
  Operace NATO v Afghánistánu je úspěšná
  Za boje v Afghánistánu nemůže jen Taliban

  Zdroj: The Times of India (Indie)

  ---

  NATO nabídlo Gruzii užší vztahy
  Severoatlantická aliance se rozhodla nabídnout Gruzii možnost vzájemných užších vztahů, což pravděpodobně vyvolá nevoli v Rusku. Podle informací z NATO se 26 členských států a Gruzie už dohodly na zahájení tzv. intenzivního dialogu.

  Definitivní rozhodnutí potvrdí ministři zahraničí členských zemí NATO na čtvrtečním setkání v New Yorku. Rozhovory o zahájení intenzivního dialogu jsou základním krokem ke členství v alianci, neznamená to však, že rozhovory musí automaticky vést k plnému členství.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Kanada vyzývá NATO k větší aktivitě v Afghánistánu
  Kanadský ministr zahraničí Peter MacKay vyzval státy NATO k aktivnější účasti v Afghánistánu. „Myslím si, že země NATO mohou udělat víc. … K dokončení práce a dlouhodobé stabilitě a míru v Afghánistánu je potřeba, aby některé státy dělaly více než nyní,“ řekl ministr. Peter MacKay ocenil příspěvky 37 zemí, které tvoří mezinárodní stabilizační a asistenční síly (ISAF) v Afghánistánu pod velením aliance, dodal. Nicméně podle něj existují různé úrovně závazků podle toho, v které oblasti se jednotky nacházejí. Kanada, Británie, USA a Nizozemsko nesou většinu tíhy bojů na jihu v neklidné provincii Kandahár.

  Čtyři kanadští vojáci byli zabiti a 10 dalších zraněno při sebevražedném pumovém atentátu v jižním Afghánistánu. Celkem tak už během září zemřelo devět kanadských vojáků, od roku 2002 dohromady 36 a jeden kanadský diplomat. Kanada má na jihu 2 300 vojáků a toto číslo brzy vzroste na 2 500.

  Ministr MacKay prohlásil, že kanadští vojáci zůstanou v Afghánistánu tak dlouho, jak jen bude třeba. Kanada dala závazek, že ponechá své jednotky v zemi do roku 2009, ale vzhledem k narůstajícímu počtu obětí čelí vláda silným tlakům přivést své vojáky domů dříve.

  Čtěte také:
  NATO do Afghánistánu posily nepošle
  NATO získává na jihu Afghánistánu navrch
  Jones žádá posily pro jižní Afghánistán

  Zdroj: People’s Daily Online (Čína)

  ---

  Polsko chce Ukrajinu v NATO co nejdříve
  Polský prezident Lech Kaczynski řekl, že navzdory ukrajinskému rozhodnutí pozdržet přístupové rozhovory, bylo by pro Ukrajinu dobré, aby do Severoatlantické aliance vstoupila. „Náš plán na stabilizaci oblasti jihovýchodně od Polska je založen na co nejdřívějším vstupu Ukrajiny do NATO,“ řekl polský prezident. Lech Kaczynski nazval NATO „vývozcem míru a stability“.

  Polsko je velkým obhájcem vstupu svého souseda do aliance. „Není tam žádný konkrétní nedostatek stability, přesto by bylo dobré, kdyby byla Ukrajina v NATO,“ řekl Kaczynski. Minulý týden ukrajinský premiér Viktor Janukovič prohlásil, že přibližování Ukrajiny k NATO bude pozdrženo, to se ale nebude týkat snahy vstoupit do Evropské unie.

  Čtěte také:
  Vstup Ukrajiny do NATO vyřeší referendum
  Polsko jedná s Ukrajinou o novém ropovodu

  Zdroj: The International Herald Tribune (Francie)
     

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media