natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Střelba amerického vojáka nezmění plány NATO v Afghánistánu

  13. března 2012  20:21

  Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Střelba amerického vojáka nezmění plány NATO v Afghánistánu

  Údajné zabití šestnácti civilistů americkým vojákem na jihu Afghánistánu nebude mít vliv na plánované předávání bezpečnostních operací do rukou místních jednotek, oznámila Severoatlantická aliance a její členské země. Zároveň vyzvaly k rychlému prošetření celé události.

  Mluvčí NATO Oana Lungescu zdůraznila, že šlo o "ojedinělý incident" a jako takový neovlivní alianční plány na předání zodpovědnosti za bezpečnostní operace Afgháncům do konce roku 2014. "Tento případ je tragédie, ale neměl by jakýmkoliv způsobem změnit misi. Nezmění ani náš závazek k misi v Afghánistánu a k jejímu časovému plánu," uvedla Lungescu.

  K jejím slovům se přidal i premiér Velké Británie David Cameron, když prohlásil, že strategie NATO v Afghánistánu nesmí být změněna. "Musíme se držet našeho plánu a splnit ho," vysvětlil Cameron.

  Kam dál?
  Americký voják postřílel 16 Afghánců, mezi nimi ženy i děti

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Appathurai: Gruzie se přibližuje k NATO

  Ruští představitelé si "mohou říkat, co chtějí", ale jsou to spojenci v NATO, kdo rozhoduje o členství, a Gruzie se "krůček po krůčku" přibližuje Alianci, bez ohledu na to, co na to další strany říkají, uvedl zvláštní představitel generálního tajemníka NATO pro Kavkaz a střední Asii James Appathurai.

  "NATO na summitu v Bukurešti přijalo rozhodnutí, že Gruzie se stane jeho členem, pokud bude chtít a pokud splní určité podmínky. Veřejná podpora vstupu do Aliance je v Gruzii stále velká, země se snaží o splnění vstupních podmínek a i NATO podniká kroky k jejímu přijetí. Právě jsme přijali balíček opatření, která zvyšují gruzínskou propojenost s NATO," upozornil Appathurai a dodal, že lepší vztahy mezi Aliancí a Ruskem by "vytvořily lepší politické ovzduší i pro země jako je Gruzie".

  Nadcházející alianční summit v Chicagu však nebude "vstupním summitem" a nebudou na něm vydány žádné pozvánky ke vstupu do NATO.

  Kam dál?
  Rasmussen: Přítomnost Gruzie v Afghánistánu se zvýší

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  "Afgháncům došla trpělivost se zahraničními silami"

  Afghánský parlament požaduje, aby americký voják, který v Kandaháru zastřelil šestnáct vesničanů, byl postaven před veřejný soud v Afghánistánu. Afghánští poslanci varovali, že Afgháncům došla trpělivost se zahraničními jednotkami v zemi.

  Ostře formulovaná rezoluce afghánského parlamentu přišla krátce poté, co američtí představitelé varovali před hrozbou odvety za masakr v Kandaháru. Také afghánští představitelé se obávají násilných demonstrací, a proto v okolí Kandaháru posílili policejní a vojenské jednotky.

  Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton byla zprávou o zabití nevinných civilistů šokována a zarmoucena. "Tento čin neodpovídá tomu, kdo jsme. Spojené státy zajistí, aby odpovědní lidé byli potrestáni," uvedla Clinton.

  Talibanci zaútočili na členy delegace afghánské vlády, kteří navštívili jednu ze dvou vesnic, v níž Američan střílel. Při talibanském útoku došlo jen ke zranění.

  Zdroj: The Nation (Pákistán), CBS News (USA) 

  ---

  NATO pořádá cvičení v Arktidě

  Vojenského cvičení "Cold Response 2012" (Studená odpověď) se v oblasti Arktidy účastní 16 000 vojáků a velké množství vojenských lodí ze čtrnácti zemí NATO. Mezi zapojenými zeměmi jsou Spojené státy americké, Velká Británie, Kanada, Holandsko či Švédsko. Cvičení potrvá do 21. března. Účastníci cvičení trénují spolupráci v případě ozbrojeného konfliktu a společné operace v případě teroristického útoku.

  "Cvičení probíhá v čase velké aktivity NATO v Arktidě. Aliance se jasně snaží získat část arktických zdrojů a námořní cvičení má ukázat, že její geopolitické a diplomatické úsilí se opírá o vojenskou moc," vyjádřil ruské znepokojení nad cvičením Igor Korotčenko z Národního bezpečnostního žurnálu.

  "Rusko pozorně sleduje vojenské aktivity v oblasti Arktidy a vytváří dvě arktické mobilní brigády schopné operovat kdekoli v Arktidě," dodal Korotčenko.

  Kam dál?
  Norsko mobilizuje kvůli bohatství pod tajícími ledy Arktidy
  Pro dohodu o Arktidě je podpora NATO nutná

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Leninovým rodištěm mohou proudit zásoby NATO do Afghánistánu

  Ruské ministerstvo zahraničí připravuje podklady pro zvážení možnosti přepravy aliančních nákladů z Afghánistánu přes letiště ve městě Uljanovsk. V něm v současnosti není žádná základna USA ani NATO, ani by v budoucnu nebyla. Jednalo by se o výstavbu dočasných skladišť. Uljanovsk je rodištěm Vladimíra Iljiče Lenina, jehož původní jméno znělo Uljanov.

  V současnosti jsou alianční zásoby přes Rusko do Afghánistánu a zpět dopravovány na základě bilaterálních smluv mezi Ruskem a aliančními zeměmi. Vidina alianční přítomnosti v Uljanovsku je mezi místními představiteli populární. "Spolupráce s Aliancí je výbornou příležitostí pro rozvoj našeho letiště. Potvrdila by jeho mezinárodní status," vysvětlil guvernér uljanovského regionu Sergej Morozov, který se neobává, že by přes Uljanovsk byly z Afghánistánu převáženy drogy: "Američani drogové kanály pečivě kontrolují."

  Zdroj: Pravda (Rusko)

  epl; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media