natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Strategie NATO v Afghánistánu se nemění: Rasmussen

  24. června 2010  16:49

  Strategie NATO v Afghánistánu se nemění: Rasmussen
  NATO zachová svoji strategii v Afghánistánu v nezměněné podobě i poté, co byl odvolán vrchní alianční velitel v Afghánistánu, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Generál Stanley McChrystal byl odvolán americkým prezidentem Barackem Obamou poté, co v jednom časopise kritizoval právě Obamu a další americké představitele.

  Rasmussen k této změně uvedl, že "i když McChrystal nebude velitelem, tak jeho přístup je ten správný a NATO ho nadále podporuje". S tím souhlasí i Obama, který prohlásil, že odvolání McChrystala nebude znamenat změnu politiky. Na jeho místo byl jmenován generál David Petraeus.

  McChrystalova strategie na poražení Talibanu spočívá v celkovém zvýšení bezpečnosti spolu se snahou o zlepšení místního vládnutí a rozvoje. Mimo to jsou cvičeny afghánské síly, aby byly schopny převzít odpovědnost za situaci v zemi ještě před odchodem amerických vojáků ze země.

  Čtěte také:
  Odvolání McChrystala by mohlo zpečetit osud ISAF (23.6.2010)
  McChrystal: Operace v Kandaháru nepůjdou tak rychle

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Misi ISAF dočasně povede Parker
  Britský generál Nick Parker převzal dočasnou kontrolu nad aliančními silami v Afghánistánu poté, co byl odvolán vrchní velitel Stanley McChrystal. Parker, který byl McChrystalovým zástupcem, povede ISAF do té doby, než na místo vrchního velitele aliančních sil v Afghánistánu oficiálně nastoupí David Petraeus. Britský generál uvedl, že se postará o to, aby mise v Afghánistánu "neztratila rytmus" během změny velení.

  Rozhodnutí o tom, že misi dočasně povede Parker, přišlo po vzájemných konzultacích britského premiéra Davida Camerona a amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle britské vlády oba státníci vyjádřili odhodlání pokračovat v současné strategii v Afghánistánu. Oba představitelé se zároveň shodli, že "Petraeus je tím správným mužem pro velení mise".

  Čtěte také:
  USA mění velitele sil ISAF (12.5.2009)

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  ‚Krize je šancí pro rozšíření spolupráce NATO-EU‘
  Zatímco stoupá tlak na obranné rozpočty, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vidí v rozpočtové krizi "příležitost, jak učinit Alianci efektivnější a schopnější a jak k sobě přiblížit NATO s EU". Právě vzájemnou spolupráci mezi Unií a Aliancí Rasmussen kritizoval, když uvedl, že je to "téměř trapné a frustrující", že na společných konferencích NATO a EU nelze hovořit o tématech jako Afghánistán a boj s pirátstvím.

  Rasmussen na konferenci o bezpečnosti a obraně jmenovitě uvedl případ Turecka, se kterým by podle něj EU měla uzavřít společnou bezpečnostní dohodu. Turecko by zároveň mělo mít dohodu s Evropskou obranou agenturou stejně, jako ji má Norsko. Evropská unie by podle Rasmussena měla také přizvat nečlenské státy podílející se na unijních operacích do rozhodovacího procesu o těchto operacích, jako je to v případě partnerských států NATO.

  Generální tajemník navrhuje například i rozšíření agendy skupiny NATO-EU Capability Group ze současné výměny informací na "fórum aktivní spolupráce". Jako příklad úspěšné spolupráce uvedl vrtulníky, kdy EU poskytuje pilotní výcvik a NATO jejich modernizaci.

  Čtěte také:
  Gates viní EU za obrácení Turecka na východ
  Veřejnost diskutovala o budoucnosti NATO a EU

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Ruská pobaltská flotila má bojovat proti pirátům
  Rusko uvažuje o přesunutí dvou fregat své pobaltské flotily, Neustrašimy (Nebojácný) a Jaroslav Mudry, do černomořské námořní základny, aby bylo lépe schopné bojovat proti pirátům v Adenském zálivu. Je to proto, že Sevastopol je somálskému pobřeží mnohem blíže. Nejmenovaný představitel ruského námořnictva uvedl, že ve věci však stále nebylo rozhodnuto.

  Podle dřívějších zpráv médií měl přesun obou fregat posílit zastarávající ruskou černomořskou flotilu. Ta kotví v ukrajinském Sevastopolu. Rusko a Ukrajina spolu v nedávné době uzavřely dohodu o prodloužení pronájmu námořní základny právě v Sevastopolu ruskému námořnictvu o 25 let. Základna je klíčová pro zajištění ruské přítomnosti v Černém a Středozemním moři.

  Fregata Neustrašimy během letošního ledna až března eskortovala v Adenském zálivu okolo 20 komerčních plavidel a zabránila minimálně jednomu útoku somálských pirátů. Neustrašimy byl první ruskou bojovou lodí, která se připojila k mezinárodnímu protipirátskému úsilí při pobřeží Somálska.

  Čtěte také:
  Ruský křižník míří na návštěvu San Francisca
  Ruská Pacifická flotila vyslána na protipirátskou misi
  Medveděv: Ruské lodě v Sevastopolu zárukou evropské bezpečnosti

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  ,Řecko připraveno vyřešit konflikt s Makedonií‘
  Řecký premiér George Papandreou hovořil při návštěvě OSN v New Yorku o sporu o název Makedonie. "Je nešťastné, že stále nebylo nalezeno řešení," prohlásil. Papandreou dále uvedl, že si Řecko přeje nalézt takové označení makedonského státu, aby bylo z geografického hlediska správné. "Naším cílem je nalézt řešení v rámci zmíněných parametrů," sdělil řecký premiér

  Náměstek řeckého ministra zahraničí Dimitris Droutsas poté zmínil, že by Makedonie měla zmírnit svoji nekompromisní pozici v této otázce. Makedonská vláda, která trvá na svém ústavním názvu Republika Makedonie, podmiňuje všechny změny přijetím v referendu. Zároveň si však přeje co nejrychlejší vyřešení konfliktu, aby mohlo pokračovat její začleňování do EU.

  V současnosti je severní soused Řecka členem OSN pod jménem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), zatímco 127 států světa uznává její ústavní název. Možným řešením je přidat před název Makedonie nějaký přívlastek, například Severní či Vardarská (podle nejdelší makedonské řeky).

  Čtěte také:
  Rasmussen navštíví Makedonii kvůli sporu o název
  Makedonie dál usiluje o vstup do NATO

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media