natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stoltenberg v americkém Kongresu varoval před „stále asertivnějším Ruskem“

  4. dubna 2019  23:02

  Společná snídaně šéfa NATO Jense Stoltenberga a amerického prezidenta Donalda Trumpa před summitem v Bruselu | foto: NATO Photos

  Stoltenberg v americkém Kongresu varoval před „stále asertivnějším Ruskem“

  Nejvyšší představitel Severoatlantické Aliance Jens Stoltenberg varoval členy amerického Kongresu před hrozbou, kterou představuje „stále důraznější Rusko“. Zmiňoval například posílení ruské armády, jeho hrozby vůči suverénním státům, používání nervových jedů a kybernetické útoky.

  „Musíme nyní překonat vzájemné rozdíly, protože v budoucnu budeme naši Alianci potřebovat ještě více než nyní. Čelíme bezprecedentním výzvám – výzvám, kterým nikdo nemůže čelit sám,“ řekl Stoltenberg ve svém projevu, jenž využil k obraně sedmdesátileté západní Aliance, kterou nazval „nejúspěšnějším spojenectvím v historii“ a kterou Trump od svého nástupu do funkce v roce 2017 několikrát zpochybnil.

  Kam dál?
  Stoltenberg zůstane v čele NATO další dva roky (29. 3. 2019)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Open Skies: Ruské špionážní letadlo prolétá nad Amerikou

  Ruský průzkumný letoun Tu-154M-ON vybavený citlivými opto-elektronickými přístroji byl spatřen, jak prolétá nad nejstřeženějšími základnami v USA. Má to však důvod. Lety jsou součástí Dohody o otevřeném nebi, jejímiž signatáři jsou i Spojené státy a Rusko. Podle dohody mohou členské státy provádět průzkumné lety s neozbrojenými letadly nad územím jiného členského státu.

  Ruský průzkum probíhal například nad Vandenbergovou a Edvardsovou leteckou základnou, či nad testovací oblastí severně od Las Vegas přezdívanou oblast 51. Před letem bylo vybavení letadla Američany zkontrolováno a i za letu byli na jeho palubě američtí pozorovatelé.

  Kam dál?
  Open Skies: Americké letectvo provádí pozorovací lety nad Ruskem (22. 2. 2019)

  Zdroj: CBS News (USA)

  ---

  Stoltenberg bojoval v Americe za jednotné NATO

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vystoupil v americkém Kongresu. Ve svém projevu zdůraznil potřebu jednoty tváří v tvář hlubokým globálním změnám a „nepředvídatelným“ výzvám. Stoltenberg tak nepřímo reagoval na prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, který vůči Evropě prosazuje značně jednostranný postoj.

  „Když stojíme spolu, jsme silnější, než jakýkoli potenciální soupeř – ekonomicky, politicky i vojensky,“ řekl Stoltenberg ve svém projevu. Dále zmínil, že nejasné kroky amerického vedení vůči Alianci a Trumpovo zpochybňování důležitosti pátého článku Washingtonské smlouvy, která nařizuje členským státům pomoci jinému aliančnímu členovi v případě napadení, představují pro NATO, které dnes slaví 70 let, významnou výzvu.

  Kam dál?
  Trump chválil spojence. Jsem šťastný, ale na obranu musíte dávat ještě víc (3. 4. 2019)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Pence se během výročí NATO opřel do Německa a Turecka

  Oslavu 70. výročí založení Severoatlantické aliance poznamenala roztržka mezi Spojenými státy na jedné straně a Německem a Tureckem na straně druhé. Setkání se přitom mělo stát ukázkou jednoty vůči sílícímu Rusku.

  Americký viceprezident Mike Pence před setkáním vyčetl Německu nízké výdaje na obranu, Turecku pak nákup protiletadlového systému z Ruska. „Německo musí udělat víc. A my nemůžeme zajistit obranu Západu, pokud jsou naši spojenci na Rusku závislí,“ okomentoval Pence situaci. Zároveň však prohlásil, že Spojené státy „jsou a budou největším evropským spojencem“.

  Kam dál?
  Německo by nemuselo splnit ani snížené výdaje na obranu, uvádí vládní dokument (5. 2. 2019)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Německo chce budoucím islamistům odebírat dvojí občanství

  Německý kabinet schválil změnu zákona, která umožňuje, aby lidé se dvěma občanstvími ztratili to německé, pokud bojují za zahraniční teroristickou organizaci. „Někdo, kdo jde do zahraničí a skutečně se účastní bojových operací pro teroristické milice, ukazuje, že se obrátil zády k Německu a jeho základním hodnotám,“ uvedla německá vláda ve svém prohlášení.

  Změna zákona o občanství se bude vztahovat pouze na dospělé, kteří mají druhou státní příslušnost. Nebude se týkat nezletilých a nebude aplikován zpětně, aby neporušil německou judikaturu. Desítky německých bojovníků za teroristickou organizaci Islámský stát, které v současné době drží americké, syrské, kurdské a irácké síly, tedy své občanství neztratí.

  Kam dál?
  Německo zadrželo lingvistu pro podezření z prozrazení vojenských tajemství Íránu (16. 1. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media