natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stoltenberg tlumí spory mezi spojenci před blížícím se 70. výročím NATO

  2. dubna 2019  22:04

  Šéf NATO Jens Stoltenberg na summitu prezidentů B9 v Košicích | foto: NATO Photos

  Stoltenberg tlumí spory mezi spojenci před blížícím se 70. výročím NATO

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg uklidňuje neshody, které panují mezi spojenci před blížícím se výročím 70 let od založení NATO. Stoltenberg uznává, že členové Aliance mají odlišné názory na obchod, klimatickou změnu či jadernou dohodu s Íránem, ale i přesto podle něj zůstávají jednotní.

  „Síla NATO je v tom, že navzdory těmto rozdílům jsme vždy byli schopni se sjednotit kolem klíčových úkolů. To znamená ochraňovat a bránit se navzájem,“ prohlásil tajemník tři dny předtím, než se spojenci sejdou ve Washingtonu ke společné oslavě výročí Aliance.

  Kam dál?
  Stoltenberg: NATO nechce nové závody ve zbrojení (14.2. 2019)

  Zdroj: Fox News (USA) 

  ---

  USA přestaly dodávat části stíhaček F-35 do Turecka

  Spojené státy zastavily dodávky částí stíhaček F-35 Turecku v reakci na turecký nákup raketového systému z Ruska. Představitelé americké vlády opakovaně varovali, že může dojít k zastavení prodeje F-35, pokud Turecko nezruší svou dohodu s Ruskem. Konec dodávek částí a manuálů, které jsou nezbytné k přípravě na dodání samotných letadel, je prvním krokem k ukončení celého prodeje.

  Představitelé USA i Severoatlantické aliance označili ruské systémy S-400 za hrozbu pro alianční stíhačky F-35 a žádají Turecko, aby krok přehodnotilo. Turecký ministr zahraničí však minulý týden potvrdil, že země je k nákupu ruského systému odhodlána.

  Kam dál?
  Scaparrotti doporučuje neprodávat letouny F-35 do Turecka (6.3. 2019)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Japonsko posílilo obranu zřízením základen na jižních ostrovech

  Japonsko postavilo tři nové vojenské základny na ostrovech na jihu země, aby mohlo rychleji reagovat na „přírodní katastrofy a jiné krize“. Základny mají posílit souostroví Nansei, které se táhne od hlavních japonských ostrovů směrem k Tchaj-wanu. „Souostroví Nansei je přední linií naší obrany,“ uvedl ministr obrany Takeši Iwaya. „Proto se snažíme vyplnit prázdná místa tím, že do tohoto regionu nasadíme naše vojáky,“ dodal.

  Základna na ostrově Mijako hostí momentálně 380 vojáků s plánovaným rozšířením na 800. Na dalších dvou základnách na souostroví Amami by mělo být nasazeno dohromady přes 500 vojáků. Tento krok může také souviset s obranou proti Číně, která zesiluje svou vojenskou aktivitu v regionu.

  Kam dál?
  Japonsko přesune americkou základnu, navzdory referendu (25.2. 2019)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  USA jsou frustrovány nízkými výdaji Německa na obranu

  Spojené státy vyjadřují nespokojenost s neschopností Německa dostát závazkům ohledně výdajů na obranu. Německo oznámilo, že do roku 2024, kdy by mělo splnit alianční závazek 2 % HDP na obranu, nedosáhne ani původně slibovaných 1,5 %. „V USA je opravdu malé porozumění, mezi republikány i demokraty, vůči neochotě německé vlády dosáhnout cíle 2 % HDP,“ uvedl americký analytik Jeff Rathke.

  Předpokládá se, že do záležitosti se vloží i americký prezident Donald Trump, který v minulosti opakovaně německý obranný rozpočet kritizoval. Experti se také domnívají, že tento krok nahraje skeptikům, podle nichž se Evropa v Severoatlantické alianci jen veze, zatímco USA platí.

  Kam dál?
  Stoltenberg trvá na výdajích Německa na obranu (1.4. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Návrh zákona: Berlínské školy nebudou smět navštěvovat vojáci

  Berlínští sociální demokraté (SPD) navrhují, aby vojáci nesměli navštěvovat školy a povzbuzovat žáky ke vstupu do armády. K takovým návštěvám v Berlíně běžně dochází, a členové SPD proto žádají o změnu vzdělávacího zákona. Argumentují tím, že žáci ještě nemají ujasněné hodnoty a nemusí chápat všechna rizika vojenského povolání. „Jsou zranitelní vůči vojenské propagandě a zlehčování skutečných nebezpečí vojenského nasazení.“

  Návrh berlínské buňky však vzbudil odpor u místopředsedy bundestagu za SPD Thomase Oppermanna. „Vojáci si zaslouží náš respekt,“ tweetoval Oppermann. „Kdokoli vymyslel tento nesmysl, by se sám měl držet od našich škol,“ dodal.

  Kam dál?
  Německá armáda není spokojena se svou bojovou připraveností (14.3. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo) 

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media