natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stoltenberg: Rusko není cílem masivního nasazení americké armády v Evropě

  3. února 2020  13:28

  Američtí vojáci během zastávky konvoje ve Staré Boleslavi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Stoltenberg: Rusko není cílem masivního nasazení americké armády v Evropě

  Největší nasazení amerických sil v Evropě za poslední dvacet pět let není namířeno proti Rusku, ujišťoval generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Rusko má naprosté právo cítit se bezpečně uvnitř svých hranic. Stejné právo ale také mají naši členové,“ uvedl Stoltenberg, podle nějž bylo Rusko o chystaném cvičení informováno. Aliančního cvičení s názvem Defender Europe 2020 se bude účastnit 37 tisíc vojáků z 18 zemí.

  „Toto obranné cvičení ukazuje schopnost rychlého přesunu rozsáhlých sil ze Spojených států do Evropy, aby pomohly chránit spojence NATO, pokud to bude třeba,“ prohlásil Stoltenberg. Podle něj cvičení také zdůrazňuje „silný závazek USA k NATO a svobodě a bezpečnosti v Evropě“.

  Kam dál?
  Americká armáda připravuje největší nasazení svých vojsk v Evropě (11.12. 2019)

  Zdroj: Euractiv (Francie)

  ---

  Maroko získalo tři izraelské drony, přestože s Izraelem nemá oficiální styky

  Marocká armáda údajně získala tři drony izraelské výroby, přestože země spolu nemají oficiální vztahy. Prodej bezpilotních letounů typu Heron měla Maroku zprostředkovat Francie, která je využívala při sledovacích operacích v Afghánistánu. Maroko je mimoto považováno za spojence Spojených států amerických a má s Izraelem dobré neoficiální vztahy v oblasti sdílení zpravodajských informací.

  Země chce drony, které vydrží ve vzduchu až 52 hodin, využívat proti džihádistickým a povstaleckým skupinám na území Západní Sahary. Marocká armáda za ně měla zaplatit 48 milionů dolarů, přičemž k dohodě o nákupu došlo již v roce 2014.

  Kam dál?
  Maroko a NATO jednaly o další spolupráci (21.1. 2020)

  Zdroj: Times of Israel (Izrael)

  ---

  CENTCOM: Vojenská přítomnost USA na Blízkém východě odrazuje Írán od útoku

  „Dosáhli jsme odstrašení, což zabraňuje Íránu, aby začal válku,“ prohlásil americký generál Frank McKenzie k vojákům na palubě letadlové lodi USS Harry S. Truman. Podle něj právě silná vojenská přítomnost, včetně letadlové lodi, v blízkosti nepřítele mají největší odstrašující vliv. Írán podle generála omezil své vojenské aktivity právě kvůli tomu.

  Z lodi startují stíhačky, sledovací letouny a helikoptéry, které mají demonstrovat sílu USA. „Naší prací je letouny natankovat, naplnit a vyslat. Jedinou změnou je, jestli se vrátí zpět s bombami nebo bez nich,“ uvedl velitel lodi kapitán Kavon Hakimzadeh.

  Kam dál?
  NATO pomůže Trumpovi na Středním východě (10.1. 2020)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ---

  Američtí vojáci v Jižní Koreji musí po návratu z Číny projít karanténou

  Velitelství americké armády v Jižní Koreji uvalilo čtrnáctidenní karanténu na všechny své členy, kteří v poslední době cestovali do Číny, aby nedošlo k šíření nového koronaviru. „Musíme udělat, co můžeme, abychom zabránili šíření, nebo to bude mít vliv na naši bojovou připravenost,“ uvedl velitel amerických sil v Koreji generál Robert Abrams.

  Velitelství nicméně zdůrazňuje, že riziko pro americké vojáky zůstává nízké. Žádný z nich nebyl v čínských provincích, kde je nákaza nejvíce rozšířena. Jižní Korea mezitím identifikovala patnáct nakažených koronavirem na svém území.

  Kam dál?
  USA varují, že pošlou 9 000 Jihokorejců pracujících na amerických základnách na neplacené volno (29.1. 2020)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Francie posílí protiteroristickou misi v Sahelu

  Francouzská vláda plánuje vyslat dalších 600 vojáků na pomezí států Burkina Faso, Mali a Niger, kde mají pomoci v boji proti džihádistickému terorismu. Posily se připojí k francouzské operaci o 4500 vojácích, která působí v pěti zemích afrického Sahelu. Podle Francie je tento krok odpovědí na nárůst násilí v oblasti.

  Francie také žádá spojence, aby se v regionu více angažovali. Francouzská ministryně obrany Florence Parly mimo jiné vyzvala USA, aby se podílely na bezpečnosti v Sahelu. Česká republika chce vyslat do oblasti šedesát vojáků, které musí ještě schválit parlament.

  Kam dál?
  Německo uvažuje o vyslání více vojáků do Sahelu (30.12. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media