natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stoltenberg: NATO musí zlepšit obranu proti „agresivnějšímu“ Rusku

  19. března 2018  16:54

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  Stoltenberg: NATO musí zlepšit obranu proti „agresivnějšímu“ Rusku

  NATO musí zvýšit své obranné schopnosti a vůli jednat v reakci na agresivnější a nepředvídatelnější jednání Ruska, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Ten žádá lídry zemí NATO, aby změnili svůj přístup k Rusku na nadcházejícím summitu Aliance. Vyjádření souvisí s útokem ve Velké Británii, ze kterého NATO viní Rusko. „Jsme vždy připraveni odpovědět, když je na spojence vojensky zaútočeno,“ dodal Stoltenberg.

  Na příštím summitu NATO-Rusko by měla být na program jednání zařazena hybridní válka, míní Stoltenberg. „Je důležité, abychom si společně sedli ke stolu a mluvili spolu,“ zdůraznil a zároveň Rusko upozornil, aby dodržovalo smlouvy o kontrole zbraní.

  Kam dál?
  NATO: Rusko se systematicky chová bezohledně (16.3. 2018)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  NATO zahájí přesun do nového velitelství

  Severoatlantická aliance se přestěhuje do nové budovy velitelství v Bruselu. Přesun, který byl původně plánován na leden, zdržely technické problémy s IT systémem budovy. Nová budova se nachází nedaleko od dosavadního velitelství, které bude dále využíváno během přechodného období.

  Přesun personálu čítajícího čtyři tisíce osob by měl podle představitelů NATO trvat dvanáct týdnů. Kromě zaměstnanců Aliance a vojenského a civilního personálu má být budova schopna pojmout i pět set návštěvníků denně.

  Kam dál?
  NATO se přesune do nového velitelství v červnu 2018 (14.12. 2017)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

  ---

  Česká republika zastavila nákup izraelských radarů kvůli kompatibilitě s NATO

  České ministerstvo obrany nepodepíše smlouvu o nákupu osmi radarů z Izraele, pokud nebudou kompatibilní se systémy NATO, uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová. „Nemohu akceptovat tak zásadní a nebezpečnou objednávku bez propojení radarů s NATO,“ prohlásila Šlechtová. Dlouho očekávaný nákup radarů ELM-2084 od izraelské společnosti IAI Elta Systems proto musí být odložen, dokud ustavená pracovní skupina nevypracuje nový návrh smlouvy.

  Důvodem zastavení akvizice je chybějící certifikace od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který ji neudělil kvůli nedostačující dokumentaci. Bez této certifikace nemohou být radary integrovány do infrastruktury NATO. Radary mají pomoci české armádě nahradit zastaralé sovětské vybavení.

  Kam dál?
  Česká armáda plánuje nákup houfnic za 10 miliard korun (8.2. 2018)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Saúdská Arábie a USA se účastní společného cvičení

  Na severu Saúdské Arábie probíhá společné cvičení americké a saúdské armády v rámci programu přátelských vojenských cvičení. Jeho cílem je zlepšit úroveň připravenosti k boji u důstojníků a personálu pozemních složek. Vojáci v něm cvičí operace pravidelného i nepravidelného boje, společnou koordinaci a trénují moderní techniky boje. Cvičení ukončí manévry, při kterých obě zúčastněné strany ukážou nacvičované operace.

  Kam dál?
  Saúdská Arábie propustila nejvyšší velitele armády (27.2. 2018)

  Zdroj: al-Arabíja (Saúdská Arábie)

  ---

  Tureckem podporovaní syrští rebelové převzali kontrolu na Afrínem

  „Centrum města Afrín bylo kompletně získáno pod kontrolu členy Svobodné syrské armády, kterou podporuje turecká armáda,“ oznámil prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan. Dobytí kurdského města v severní Sýrii je výsledkem dvouměsíční turecké operace spolu s rebelskou skupinou nazývající se Svobodná syrská armáda. Turecká akce vyvolala bouřlivé reakce od kritiků Erdoganovy vlády. Naproti tomu jeho podpůrci se domnívají, že turecká přítomnost je jedinou možností, jak situaci v provincii zajistit.

  Kurdské síly YPG, které Turecko považuje za teroristickou organizaci, odmítají porážku přiznat. Tureckou ofenzivu označují za pokus vyhnat Kurdy z provincie a zabránit jim v dosažení samostatnosti. Mnoho z nich již složilo zbraně a opustilo město.

  Kam dál?
  Turecko: Spojenci by měli podpořit nás, nikoli teroristy (5.2. 2018)

  Zdroj: New York Times (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media