Srbsko: NATO by mělo v Kosovu zůstat
Srbský vicepremiér a ministr obrany Aleksandar Vučić na schůzce se svým americkým protějškem Leonem Panettou požádal, aby se jednotky KFOR z Kosova a Metohije nestahovaly. Vučić vyjádřil obavy srbského obyvatelstva vůči kosovské prozatímní vládě, která je podle něj velmi nedůvěryhodná.
Panetta přislíbil, že se na schůzce Severoatlantické rady v únoru příštího roku zasadí o to, aby americké působení v misi KFOR nadále pokračovalo, informovalo ve své zprávě srbské ministerstvo obrany. Vučić a Panetta si na schůzce pochvalovali vzájemnou spolupráci, která je podle nich na vysoké úrovni, zejména pak v oblasti vojenského vzdělávání.
Kam dál?
NATO: KFOR v Kosovu zůstanou (9.9. 2011)
Zdroj: B92 (Srbsko)
---
Vyslání Patriotů do Turecka schválilo i Nizozemí
Holandská vláda schválila vyslání raket Patriot pro misi NATO v Turecku, kde má Aliance v plánu rozmístit americký arzenál na hranici se Sýrií. Potvrdil to holandský ministr zahraničí Frans Timmermans. Kromě raket se vláda shodla i na vyslání 360 vojáků, kteří doplní čtyři stovky německých příslušníků.
Speciál: Krize v Sýrii a zapojení NATO |
Ministři zahraničí členských zemí Aliance minulý týden schválili rozmístění raket Patriot na turecko-syrské hranici na ochranu Turecka před případným leteckým útokem ze Sýrie. Patrioty poskytne právě Německo s Holandskem. Turecko oficiálně požádalo NATO o rakety letos v listopadu. Podle Ruska však rozmístění raket povede ke zvýšení napětí v regionu.
Kam dál?
Německá vláda schválila vyslání Patriotů do Turecka (6.12. 2012)
NATO rozmístí u syrských hranic v Turecku protiraketové střely Patriot (4.12. 2012)
Zdroj: SME (Slovensko)
---
Osvobození rukojmího v Afghánistánu si vyžádalo život vojáka
Americký příslušník speciálních jednotek byl zabit při nedělní operaci na vysvobození lékaře uneseného před několika dny hnutím Taliban. „Naši lidé osvobodili amerického občana během mise, která vyžadovala výjimečnou odvahu, dovednosti a patriotismus. Bohužel jsme přišli o jednoho člena týmu, který operaci prováděl. Modlíme se za jeho rodinu,“ uvádí ve svém prohlášení Bílý dům.
Lékař Dilip Joseph byl unesen ve středu v provincii Kábul. Američané se rozhodli provést záchrannou operaci poté, co ze zpravodajských informací vyplynulo, že by lékař mohl být v „bezprostředním ohrožení svého života nebo zdraví,“ prohlásil vrchní velitel spojeneckých vojsk v Afghánistánu generál John Allen. Bližší informace o průběhu vysvobození, nebo zda byl ještě někdo jiný zraněn, neuvedl.
Kam dál?
Afghánské jednotky osvobodily rukojmí v hotelu (22.6. 2012)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Slavnostní návrat vojáků do vlasti uzavírá působení Francie v Afghánistánu
Sobotní slavnostní ceremoniál pro vojáky vracející se z Afghánistánu představuje pro Francii významný krok v ukončování francouzského zapojení v misi ISAF. Poslední francouzský voják by se měl vrátit z bojových operací v Afghánistánu do konce letošního roku, jak slíbil francouzský prezident François Hollande. Během slavnostního zakončení ministr obrany Jean-Yves Le Drian poděkoval vojákům za veškeré úsilí vynaložené v Afghánistánu a oznámil, že tímto je bojové působení Francie v Afghánistánu u konce.
Hollandův plán rychlého stahování vojáků byl často kritizován jako logisticky nezvladatelný a zároveň nezodpovědný vůči ostatním spojencům. Žádné z těchto obav se nenaplnily. „Spojenci naši pozici chápali hned od začátku a i když během stahování došlo k útokům, nedošlo k žádným zraněním,“ prohlásil ministr Le Drian.
Během jedenáctiletého působení Francie v Afghánistánu bylo v zemi průměrně nasazeno 3600 francouzských vojáků, z nichž 88 přišlo o život.
Kam dál?
Francie končí bojovou misi v Afghánistánu (21.11. 2012)
Z Afghánistánu se stáhneme dříve, oznámila Francie (22.10. 2012)
Zdroj: TIME (USA)
---
Imunita pro americké jednotky je možná, naznačuje Karzáí
Afghánský prezident Hamíd Karzáí zvažuje poskytnutí imunity americkým jednotkám v zemi. Návrh je součástí bezpečnostní dohody mezi Spojenými státy a Afghánistánem, která bude mimo jiné upravovat status tamních amerických základen po roce 2014, kdy USA plánují vojenskou misi ukončit.
Vyjednávání o dohodě se pozdržela kvůli otázce, jak by se mělo postupovat v případě, kdy Američané poruší místní zákony. Pokud Spojené státy předají všechny zadržené osoby, uzavřou své věznice v Afghánistánu, předají kontrolu nad vzdušným prostorem a přestanou provádět razie do afghánských vesnic, je Karzáí podle svých slov ochoten zvážit imunitu pro americké vojáky. „Než to ovšem udělám, musím se postarat o to, aby Američané respektovali afghánskou svrchovanost,“ dodal Karzáí.
Poskytnutí imunity před místními úřady je pro Američany a spojence zcela zásadním tématem. Spojené státy stáhly všechny své síly z Iráku poté, co Bagdád odmítl americkým vojákům imunitu poskytnout.
Kam dál?
Karzáí oznámil třetí fázi předávání odpovědnosti (14.5. 2012)
Zdroj: Khaama (Afghánistán)