Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: KFOR v Kosovu zůstanou

9. září 2011  18:38
NATO: KFOR v Kosovu zůstanou

Nedávné násilí na severu Kosova potvrdilo potřebu setrvání aliančních mírových jednotek v regionu, uvedl předseda Vojenského výboru NATO Giampaolo Di Paola. "NATO a další spolupracující země jsou a zůstanou připraveny v regionu setrvat," sdělil Di Paola.

Situace na severu Kosova je podle Di Paola stále "delikátní". Během letošního července se na severu země odehrály střety mezi kosovskými jednotkami a místními Srby, které ukončil až zásah NATO. V pozadí těchto střetů byla obchodní roztržka mezi Kosovem a Srbskem.

Čtěte také:
Redukce sil NATO v Kosovu se odkládá
NATO zklidňuje situaci na severu Kosova

Zdroj: Focus(Bulharsko)  

---

Afghánský novinář omylem zabit americkým vojákem
Afghánský novinář pracující pro BBC byl omylem zabit při incidentu, kdy si ho americký voják spletl se sebevražedným atentátníkem. Severoatlantická aliance se za úmrtí rodině zabitého reportéra omluvila.

Reportér Ahmed Omed Khpulwak byl v kanceláři televizní stanice Tirin Kot, když na místo zaútočili sebevražední útočníci. Ti zabili více než 12 lidí. Khpulwak, který byl postřelen, se však před útočníky schoval do koupelny. Zde byl reportér nalezen americkým vojákem. Podle zpráv udělal Khpulwak pohyb, který voják vyhodnotil jako snahu o odpálení výbušnin, a proto ho na místě zastřelil.

BBC požádala o oficiální vyšetřování incidentu. Podle vyjádření NATO se však voják choval vzhledem k okolnostem rozumně a podle práv ozbrojeného konfliktu.

Zdroj: Seattle Times (USA)

---

Kaddáfí opětovně vyzval k poražení rebelů
Bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vyzval pomocí telefonátu k poražení rebelů, kteří kontrolují většinu země. Podle zpráv syrské televize Arrai TV, která rozhovor živě přenášela, se Kaddáfí v době telefonátu nacházel v Libyi.

Plukovník Kaddáfí v krátkém rozhovoru dále sdělil, že se krysám (rebelům) a žoldákům postaví mladí Libyjci. "NATO porazíme, neboť je odmítáno libyjským lidem," dodal.

Bývalý libyjský vůdce také okomentoval zprávy o vojenském konvoji, který dorazil do sousedního Nigeru. Podle Kaddáfího nebyl tento konvoj ničím neobvyklým ani nebyl prvním, který do Nigeru odcestoval. Kaddáfí však neupřesnil, zdali se jedná o pokus uprchnout z obležené Libye.

Čtěte také:
Aliance prchající představitele Kaddáfího režimu nesleduje
Kaddáfí možná uprchl do Nigeru

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Analytici zkoumají důsledky libyjské kampaně
Libyjští rebelové nyní díky pomoci Severoatlantické organizace kontrolují většinu své země. Mnozí se však ptají, zdali může NATO provádět podobné operace i v budoucnu. Odborník na otázky Aliance Charles Ries si myslí, že ano. Jako hlavní důvod vidí postupné uvolňování sil z Afghánistánu, Iráku ale i Libye, což posílí schopnost jednat.

Další odborník na Severoatlantickou alianci Sean Kay však se svým kolegou nesouhlasí. "Od NATO je možná očekáváno příliš. Je proto možné, že přišel čas na návrat k čistě obranné funkci NATO, což by znamenalo konec zahraničních misí," uvedl Kay.

Kay také upozornil na vyčerpanost USA válkou. Břemeno tak podle něj stále více padá na evropské spojence, což už ukázala kampaň v Libyi. Podle Kaye se však evropské státy potýkají s ekonomickými problémy, a tím pádem oslabenými obrannými rozpočty.

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Výcviková mise dbá na potřeby Afghánců
Úkolem alianční výcvikové mise v Afghánistánu je vybudovat afghánskou armádu, letecké síly i policii. Mise se podle zástupce velitele Petera Fullera soustředí na to, aby afghánské síly byly skutečně "afghánské" – připravené na prostředí, ve kterém budou operovat.

Fuller například přiblížil, že americká armáda potřebuje mobilní kuchyně, které připravují jídlo pro vojáky do té doby, než dorazí soukromá firma. Afghánská armáda však tuto schopnost nepotřebuje, neboť bude operovat hlavně doma. Podobných příkladů čistě specifických potřeb afghánské armády je několik.

Alianční mise se snaží svoji práci vykonávat i s ohledem na samotnou zemi. Vojenské uniformy, boty a další vybavení tak nechává vyrábět čistě afghánskými firmami.

Čtěte také:
NATO více přizpůsobuje výcvik armády afghánským potřebám
´Školitelé v Afghánistánu zůstanou i po stažení´

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

mdo natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.