Srbsko: KFOR v Kosovu nejedná správně
Srbský ministr pro Kosovo Goran Bogdanovič prohlásil, že intervence aliančních jednotek KFOR v Kosovu a použití slzného plynu byly „nesprávným krokem, který jen zhorší napětí.“ Ministr vojáky KFOR vyzval, aby se zdrželi použití síly a zachovali si svým mandátem danou neutralitu. Kosovští Srbové by podle něj neměli reagovat na provokace a za své zájmy by měli bojovat mírovými prostředky.
Bogdanovič dále uvedl, že způsob provádění kontroly na zřízených hraničních přechodech Jarinje a Brnjak vyvolává nové problémy. Východisko prý musí být nalezeno jedině skrze dialog a trvalé řešení nelze vynutit silou. Bělehrad je podle něj připraven pokračovat v rozhovorech v Bruselu, přičemž má určitou představu o možném vyřešení situace.
Kam dál?
Srbové v severním Kosovu zablokovali vozidla KFOR
Zdroj: B92 (Srbsko)
---
Rasmussen na návštěvě Gruzie diskutoval o volbách
Volby do gruzínského parlamentu plánované na příští rok budou „důležitým ukazatelem síly demokratických institucí země“, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen poté, co se na své návštěvě v Tbilisi sešel s předsedou gruzínského parlamentu Davitem Bakradzem.
„Parlament je základní kámen demokracie a demokracie je klíčovým prvkem budoucnosti Gruzie,“ uvedl dále Rasmussen a dodal, že demokratické reformy byly hlavním tématem rozhovoru s Bakradzem. „Gruzie je už silný partner NATO a těším se na den, kdy se stane silným členem naší Aliance,“ sdělil generální tajemník.
Bakradze poukázal na dosavadní úspěch spolupráce obou aktérů a uvedl, že na příštím summitu NATO v Chicagu by mohl být učiněn další krok, který by Gruzii k členství v Alianci přiblížil.
Kam dál?
Americká loď se zúčastní cvičení u břehů Gruzie
Zdroj: Civil.ge (Gruzie)
---
Prezident EU varuje před militarizací Asie a Pacifiku
Asijsko-tichomořský region vykazuje známky rostoucí militarizace, která by se mohla zvrhnout v závody ve zbrojení, prohlásil stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy v projevu na univerzitě v Curychu. Politické napětí by podle něj měly rozptýlit užší obchodní vazby mezi zeměmi regionu.
Evropská unie, jako významný obchodní partner hlavních ekonomik Asie a Tichomoří, „má nejen výrazný zájem na stabilitě oblasti, ale sama hraje roli potenciálního faktoru, jenž k této stabilitě přispívá,“ uvedl Van Rompuy. To by se podle něj mělo odrazit i ve větší aktivitě, kterou unijní diplomaté v regionu vyvíjí.
Zdroj: Defense News (USA)
---
USA odsoudily ozbrojené ´provokace´ Súdánu
Spojené státy ostře odsoudily „provokativní“ bombardování, které provedly súdánské vzdušné síly poblíž hranic s Jižním Súdánem, a požadují zastavení náletů. Cílem bombardování byly podle amerického ministerstva zahraničí i města Yafta a Bew Quaffa, což je „nepřijatelné a neospravedlnitelné“.
Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir již dříve Chartúm obvinil z vražedných bombových útoků v důležitých ropných oblastech hraničících s válkou zmítaným súdánským regionem Jižní Kordofán. Súdán se tak podle Kiira snaží odvést pozornost od rostoucích domácích potíží.
Kam dál?
Jižní Súdán se stal členem OSN
Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)
---
Rusko stále požaduje záruky proti štítu
Ruská federace stále trvá na právních garancích proti americkému protiraketovému štítu, a to navzdory pozvánce k testu několika antiraket v Evropě, uvádí se prohlášení ruského ministerstva zahraničí. „Hypotetickou účast na testování lze považovat jen za opatření v zájmu transparentnosti a důvěry,“ stojí v prohlášení.
I když jsou podle ministerstva podobné kroky užitečné, neodstraňují potřebu získat jasné, právně závazné záruky, že evropská část amerického systému protiraketové obrany nebude namířena proti ruskému strategickému potenciálu.
Kam dál?
Moskva ztrácí trpělivost kvůli štítu
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)