Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Smrt al-Bagdádího je „milníkem“ v boji proti IS, říká Stoltenberg

4. listopadu 2019  23:23
Radikálové Islámského státu | foto: You Tube

Smrt al-Bagdádího je „milníkem“ v boji proti IS, říká Stoltenberg

Eliminace vůdce organizace Islámský stát (IS) je „milníkem“ v boji proti extremistické skupině, nicméně zápas zdaleka není u konce, upozorňuje generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Organizace IS dříve měla pod kontrolou značné části Sýrie a Iráku – koalice, jejíž součástí je i NATO, musí „zajistit, aby se IS nevrátil,“ uvedl Stoltenberg. „IS již nemá žádné území, nadále však funguje. Udržuje spící buňky, tajné sítě a pracuje na svém návratu. Náš úkol dosud není zcela splněn,“ uzavřel Stoltenberg.

Kam dál?
Utajená operace proti Bagdádímu ukázala nedůvěru USA k Turecku (30.10. 2019)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Piráti unesli 9 členů posádky norské lodi u břehů Beninu

Nákladní loď MV Bonita přepadli piráti u břehů Beninu, uneseno bylo devět námořníků, uvedla norská společnost J.J. Ugland, která plavidlo vlastní. K přepadení došlo ve chvíli, kdy loď čekala v kotvišti přístavu Cotonou na vykládku sádry. Zbytek posádky poté kontaktoval místní úřady, s nimiž nyní na případu spolupracuje pohotovostní tým společnosti.

„S ohledem na pirátství zůstávají moře v okolí západní Afriky světově nejrizikovějším místem,“ uvádí nezisková organizace International Maritime Bureau ve své zprávě. Za první polovinu letošního roku došlo v Guinejském zálivu k 73 % všech přepadení na moři.

Zdroj: CNN (USA)

---

Protesty v Iráku gradují, premiér vyzývá k návratu do „normálu“

Desítky tisíc protestujících Iráčanů zastavily Bagdád a další oblasti na jihu státu poté, co premiér Ádil Abdul Mahdí vyzval k návratu života k „normálu.“ Měsíc trvající protestní hnutí, motivované nespokojeností s korupcí a hospodářským strádáním, nabírá na síle díky učitelům, studentům a odborům připojujícím požadavky na celkovou politickou změnu. Bezpečnostní síly a Íránem podporované šíitské milice zabily již více než 250 lidí.

Protesty „otřásly politickým systémem“ a dosáhly svého účelu, pronesl premiér. „Rozhodli jsme se přerušit cesty, a vyslat tak signál vládě, že dokud zkorumpovaní lidé a zloději nebudou sesazeni z funkcí a nepadne režim, budeme pokračovat v protestech,“ uvedl 25letý protestující Tahseen Nasser pro agenturu AFP.

Kam dál?
Američtí vojáci odcházející ze Sýrie nemohou zůstat v Iráku (23.10. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Norsko sleduje budování ruských vojenských sil na severu

Z pozorovatelny v severovýchodním výběžku Norska, zhruba 400 km za polárním kruhem, mají norští vojáci výhled nejen na ruskou pozorovatelnu a základnu pobřežní stráže, ale také na malý ostrov Vardo, kde byl vybudován vojenský radarový systém Spojených států.

„Očividně to Rusy dráždí,“ uvádí velitel posádky pohraničníků v Jarfjord kapitán Sigurd Harsheim. „Máme dobře pokryté celé Barentsovo moře a vše v jeho okolí,“ dodává kapitán. Radar pomáhá monitorovat narůstající aktivity Rusů v Arktidě, tyto operace nutí Severoatlantickou alianci k přehodnocení své vojenské strategie pro tento region.

Kam dál?
NATO bedlivě monitoruje „bezpečnostní dopady“ přítomnosti Číny v Arktidě (8.8. 2019)

Zdroj: National Public Radio (USA)

---

Útok Tálibánu v Afghánistánu si vyžádal 10 mrtvých

Nejméně 10 lidí zemřelo po útoku povstalců hnutí Tálibán na bezpečnostní konvoj v severním Afghánistánu. K přepadení došlo v okrese Nusai, odlehlé oblasti provincie Badachšán u hranic s Tádžikistánem, uvedl mluvčí policie Sanaullah Ruhani.

Při přestřelce bylo zabito pět vojáků a sedm dalších bylo zraněno, na straně Tálibánu zemřelo pět povstalců a šest bylo zraněno, dodal mluvčí. Hnutí Tálibán se přihlásilo k odpovědnosti za útok.

Kam dál?
Při útoku Tálibánu v Afghánistánu zemřelo nejméně 15 policistů (23.10. 2019)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.