natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Slovenská armáda chce přepravovat politiky

  11. ledna 2006  14:07

  Slovenská armáda chce přepravovat politiky
  Přepravu slovenských ústavních činitelů by od roku 2009 mohla zajišťovat armáda. Kabinetu to navrhl ministr obrany Juraj Liška. "Myslím, že jsme poslední zemí v  NATO, která nezabezpečuje ozbrojenými silami vlastní přepravu nejvyšších ústavních činitelů," řekl Liška.

  V případě souhlasu vlády by ministerstvo obrany zvažovalo i pronájem nové techniky. Podle ministra vnitra Vladimíra Palka by přeprava státních činitelů měla zůstat v kompetencích jeho resortu. "Bráním se tomu z praktických důvodů, protože vnitro by tak či tak potřebovalo svoji letku, jestliže už ne pro přepravu ústavních činitelů, tak minimálně vrtulníky," zmínil Palko, který nevidí smysl v rozdělení leteckých kapacit a přesunutí jejich části pod velení ozbrojených sil.

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  NATO dokončuje misi v Pákistánu
  Dobíhající záchranné práce v pákistánském Kašmíru NATO ukončí k 1. únoru. Doufá však, že postižené komunity v horském regionu budou nadále podporovány, aby mohly přežít himalájskou zimu.

  Jednotky NATO se v průběhu mise nesetkaly s žádnými animozitami, ačkoliv se islámská opozice snažila ve společnosti vzbudit nedůvěru vůči vlastním motivům Severoatlantické aliance.

  „Doufám, že jsme zanechali dobrý obraz NATO jako profesionální a důvěryhodné organizace, jak jen to bylo možné,“ podotkl velitel mise Andrew Walton.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rusko součástí operace NATO
  Ruská loď připluje v únoru k sicilskému pobřeží, kde se připojí k hlídkové misi probíhající ve Středozemním moři, sdělil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Dále dodal, že účast Ruské federace na protiteroristické kampani Active Endeavor bude velkým přínosem pro partnerství NATO-Rusko.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Karzáí: NATO by nemělo útočit ze vzduchu
  NATO, které přebírá velení nad oblastí jižního Afghánistánu, nesmí používat agresivní taktiku, jakou jsou letecké údery, řekl afghánský prezident Hamíd Karzáí.
  Afghánský prezident také slíbil, že naváže diplomatické styky s Izraelem, pokud umožní vytvoření samostatného palestinského státu. „Jakmile bude uznaný palestinský stát, uznáme Izrael a navážeme s ním i obchodní vztahy,“ dodal Karzáí.

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Česká armáda plánuje na rok 2006 rozsáhlá cvičení
  V říjnu 2006 bude česká armáda a letecké síly ve výcvikovém prostoru Hradiště demonstrovat svoji schopnost plnit úkoly vyplývající z členství v NATO. Armáda hodlá sestavit bojovou skupinu, která bude moci zasahovat kdekoliv na světě a toto cvičení má prověřit její možnosti.

  Česká armáda, která se stala plně profesionální v lednu 2005, letos plánuje okolo stovky cvičení v zahraniční a zhruba třicet v místních podmínkách.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  sta natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media