natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Slováci možná do čela mise na Golanských výšinách

  23. října 2006  14:58

  Slováci možná do čela mise OSN na Golanských výšinách
  OSN nabídlo Slovensku velení mezinárodní mise na Golanských výšinách (mise UNDOF). Ministr obrany František Kašický tuto nabídku zvažuje. Jak ministr dodal, na post velitele je třeba vyslat člověka, který má zkušenosti z mezinárodních misí, je dobře jazykově vybavený a má politický rozhled.

  Operace UNDOF, zahájená roku 1974, je nejdelší misí OSN. Jejím účelem je hlídat výšiny na pomezí Izraele a Sýrie. Slovensko se mise účastní od roku 1998.
  Současný velitel ve své funkci skončí začátkem příštího roku.

  Zdroj: Pravda (Slovensko) 
   
  ---

  NATO připraveno na násilí v Kosovu
  NATO nebude tolerovat žádné násilí v Kosovu. Řekli to zástupci alianční mise KFOR, která v srbské provincii, nacházející se pod správou OSN, střeží bezpečnost.

  Obavy z násilí panují v souvislosti s blížícími se rozhovory o statusu provincie a referendem o ústavě, které proběhne příští týden. Nová ústava, která byla jednomyslně přijata srbským parlamentem, potvrzuje kontrolu Bělehradu nad provincií. Nicméně OSN plánuje do konce roku sama definovat skutečný status Kosova.

  Zdroj: The Peninsula (Katar)
   
  ---

  Afghánistán: Dalších 15 zabitých ozbrojenců
  Vojáci NATO zabili 15 ozbrojenců v jihoafghánské provincii Zábul. Oznámil to mluvčí mise ISAF, které aliance velí. Jen za tento rok bylo v Afghánistánu zabito na 2.400 lidí, většinou bojovníků Talibanu.

  Zdroj: Xinhua (Čína)
   
  ---

  Pákistán zřejmě odmítne poskytnout NATO svá letiště
  Pákistán oznámil, že brzy odpoví na požadavky NATO, které by chtělo používat některá zařízení v zemi pro transport svých jednotek. Pákistánská média nicméně tvrdí, že mluvčí ministerstva zahraničí Tasnim Aslamová již nyní oznámila, že Islamabád požadavek odmítne a NATO tudíž nebude moci používat pákistánské přepravní trasy.

  Zdroje uvádějí, že aliance požádala, zda by mohla používat vzdušné, pozemní i námořní trasy Pákistánu pro dodávky vybavení pro své operace v Afghánistánu. NATO pro sebe zároveň žádalo výjimky z celních a jiných poplatků. Vedle toho si aliance přála i záruky bezpečnosti pro své zaměstnance i vybavení.

  Zdroj: Online News (Pákistán)
   
  ---

  Uzavřena dohoda o spolupráci mezi Izraelem a NATO
  Izrael a NATO se dohodly na spolupráci, která z židovského státu učiní nejbližšího spojence aliance na Blízkém východě. Podle izraelských představitelů se jejich země bude účastnit akcí NATO v režimu tak zvané „zvláštní spolupráce“.

  „Plán odráží společné strategické zájmy NATO a Izraele na posílení vzájemných vztahů v různých oblastech politického, strategického a vojenského úsilí“, říká vyjádření izraelského ministerstva zahraničí.

  Zdroj: Middle East Newsline (Kanada)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media