natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Škrty ohrozí naše vojenské schopnosti, varuje nový šéf britských ozbrojených složek

  23. srpna 2013  12:42

  S méně penězi budeme mít méně schopností, varuje britská armáda. Ilustrační foto letounu C-17 RAF. | foto: Armée de l’Air

  Škrty ohrozí naše vojenské schopnosti, varuje nový šéf britských ozbrojených složek

  Nový náčelník generálního štábu britských ozbrojených sil generál Nick Houghton varuje, že po rozpočtových škrtech a snižování počtu vojáků bude muset vláda „přehodnotit“, čeho mají být ozbrojené síly schopné dosáhnout. „Musíme přehodnotit naše očekávání na jednotlivých úrovních schopností,“ uvedl generál Houghton pro interní časopis ministerstva obrany.

  Generál Houghton, který se stal šéfem britských ozbrojených složek minulý měsíc, tvrdí, že kvůli škrtům nebude možné si zachovat sofistikovanou úroveň schopností, protože „pokud zavedeme obecnější plán možností, jak situace řešit, budeme pro konkrétní scénáře postrádat perfektní plán“.

  Kam dál?
  Britské škrty ohrožují závazky k NATO (8.3. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Američtí piloti se do ovládání dronů nehrnou

  Letectvo Spojených států nemá pro své drony dostatek pilotů, kteří by je ze země ovládali. Potíž je v tom, že nikdo vlastně drony pilotovat nechce, uvádí nejnovější studie. I přes klíčový význam bobtnající robotické flotily nemají „piloti bezpilotních letadel“ vysoké šance na povýšení a letectvo v identifikaci a uznání nové kategorie letců zcela selhalo, uvedl plukovník Bradley Hoagland pro think-tank Brookings.

  V roce 2012 chtělo letectvo vycvičit 1 129 „tradičních“ pilotů a 150 pilotů pro drony Predator, Reaper a Global Hawk, což se mu ale nepovedlo kvůli nízkému zájmu dobrovolníků, kteří by chtěli bezpilotní letadla ze země ovládat. Piloti dronů dnes tvoří téměř devět procent všech letců amerických vzdušných sil.

  Kam dál?
  Dějiny letectví se mění. Tajuplný dron poprvé odstartoval z letadlové lodi (14.5. 2013)

  Zdroj: Phys.org / AFP (USA)

  ---

  Japonsko viní Rusko z narušení vzdušného prostoru

  Dva ruské bombardéry vnikly do japonského vzdušného prostoru nedaleko ostrova Kjúšú; donutily tak Japonce vyslat stíhačky a vznést protest, uvádí japonská vláda. Rusko však odmítlo, že by k nějakému vniknutí vůbec došlo.

  „Dva strategické bombardéry TU-95MS prováděly rutinní přelety nad neutrálními vodami Japonského moře a Tichého oceánu,“ píše se v prohlášení ruského ministerstva obrany.

  Bombardéry setrvaly nad Japonskem přibližně dvě minuty a musely být vykázány dvojicí stíhaček F-2. Jedná se letos o druhé narušení vzdušného prostoru; v únoru dvě ruské stíhačky provokovaly nad ostrovem Hokkaidó.

  Zdroj: The Asahi Shimbun (Japonsko)

  ---

  EU pozastavila dodávky zbraní do Egypta

  Členské země Evropské unie se rozhodly pozastavit vydávání exportních licencí pro veškerý materiál, který by mohl být použit při represích v násilím zmítaném Egyptě; humanitární pomoc ale zůstane zachována, oznámila šéfka evropské diplomacie Catherine Ashton po schůzce ministrů zahraničí v Bruselu.

  „Kvůli extrémnímu násilí si ministři dělají velké starosti,“ uvedla Ashton. Za poslední týden zemřela při protestech téměř tisícovka lidí. Baronka zároveň dodala, že evropské vlády „chtějí, aby pokračovala pomoc těm nejzranitelnějším“.

  Dodávky zbraní putují do Egypta spíše od jednotlivých zemí než od Evropské unie jako celku. Mezi nejvýznamnější exportéry patří Německo, Francie a Španělsko. Velká Británie již svou vojenskou asistenci Egyptu pozastavila.

  Kam dál?
  Šéf NATO znepokojen událostmi v Egyptě (15.8. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Gruzie je připravena vojensky spolupracovat s Ruskem

  Po schůzce se svým americkým protějškem Chuckem Hagelem na Univerzitě Johna Hopkinse se gruzínský ministr obrany Irakly Alasania nechal slyšet, že jeho země je připravena vojensky spolupracovat s Ruskem, uvádí Georgia Online. Alasania prozradil, že Gruzie s Ruskem spolupracuje na protiteroristických programech a při zajištění bezpečnosti na zimních olympijských hrách v Soči.

  Ministr doufá, že Rusko změní svůj názor na teritoriální problémy, kterým Gruzie musí čelit. Zároveň je ale jeho země odhodlaná vstoupit do Severoatlantické aliance. Vstup do NATO a Evropské unie podporují více než tři čtvrtiny Gruzínců.

  Kam dál?
  Gruzínský premiér: Vstoupit do NATO i zlepšit vztahy s Ruskem jsou reálné cíle (15.5. 2013)

  Zdroj: Vestnik Kavkaza (Rusko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media