natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Situace v Adenském zálivu se pomalu uklidňuje

  3. dubna 2012  14:44

  Počet pirátských útoků v Adenském zálivu poklesl. | foto: ACO NATO Photos

  Situace v Adenském zálivu se pomalu uklidňuje

  Počet lodí, které jsou v oblasti Adenského zálivu uneseny, se od roku 2008 podle NATO snížil o 60 %. „Alianci se společně s dalšími partnery daří potírat pirátství,“ uvedl velitel alianční protipirátské mise Ocean Shield Sinan Azmi Tosun. Za posledních osm měsíců bylo uneseno pouze šest lodí, kdežto v předchozích osmi měsících to bylo 36.

  Podle admirála Tosuna bylo v loňském ruce vzato do zajetí 1026 rukojmích a bylo vyplaceno 146 milionů dolarů jako výkupné za 30 plavidel. Škody, které pirátství způsobuje světovému hospodářství, jsou však odhadovány na 8 až 12 miliard dolarů ročně. Jenom Adenským zálivem je přepravováno okolo 50 % všech kontejnerů na světě, a je tak magnetem pro piráty.

  Tosun dále sdělil, že si situaci neuvědomuje jenom mezinárodní společenství, ale i státy regionu. Každý den je tak v Adenském zálivu a u pobřeží Somálska v operační pohotovosti 12 až 25 vojenských lodí. V oblasti navíc působí i řada soukromých bezpečnostních společností.

  Kam dál?
  NATO s Ruskem posílí spolupráci v protipirátských operacích
  Turecká loď pomohla zajmout piráty
  NATO prodlouží protipirátské operace do roku 2014

  Zdroj: The National (SAE)

  ---

  Za útoky afghánských vojáků na kolegy z NATO mohou osobní problémy

  Přestože útoky afghánských bezpečnostních příslušníků na jejich alianční kolegy nejsou příliš časté, mají disproporcionálně velký efekt na morálku vojáků, uvedl mluvčí NATO Carsten Jacobson. Podle Jacobsona tyto útoky zvyšují nedůvěru mezi afghánskými a mezinárodními silami, a NATO tak každý incident pečlivě vyhodnocuje.

  Od 1. ledna letošního roku bylo při deseti incidentech zabito 17 členů mezinárodní koalice. Při posledních útocích z minulého týdne zemřeli dva britští a jeden americký voják. Přestože se o odpovědnost za tyto útoky hlásí Taliban, podle ISAF to však ve většině případů není pravda.

  „Za většinu útoků mohou jednotlivci,“ sdělil Jacobson. „Osobní křivdy jsou jednou z hlavních příčin, mezi další patří například stres nebo fakt, že vojáci žijí v zemi, kde se 30 let nepřetržitě válčí,“ dodal alianční mluvčí.

  Kam dál?
  USA chtějí lépe chránit své vojáky v Afghánistánu
  Příslušníci afghánských sil zabili tři vojáky ISAF
  V Afghánistánu roste nedůvěra mezi aliančními a afghánskými silami

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  V Afghánistánu ubylo nepřátelských útoků

  V Afghánistánu došlo ke snížení počtu nepřátelských útoků v lednu a únoru o 22 % oproti stejnému období loňského roku. „I přes problémy lze na místě vidět pokrok,“ okomentoval pokles generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Afghánské síly nyní kontrolují afghánské území, na kterém žije polovina obyvatelstva Afghánistánu. Generální tajemník předpokládá, že se toto území v dohledné době ještě rozroste, neboť neustále rostou schopnosti afghánských bezpečnostních složek. ISAF se tak posouvají do podpůrné role. Rasmussen přesto dodává, že mezinárodní síly zůstávají „připravené a schopné podniknout bojové operace kdykoliv bude potřeba“.

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  NATO odchod z Afghánistánu neuspíší

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen odmítl, že by Aliance chtěla uspíšit stažení bojových jednotek z Afghánistánu. NATO se podle Rasmussena drží časového plánu, na kterém se shodlo v listopadu 2010 na summitu v Lisabonu. Generální tajemník tak svým prohlášením vyvrátil spekulace, že by rok 2013 byl novým cílem pro stažení aliančních vojáků.

  „V této otázce není nic nového, avšak ohledně afghánských časových plánů občas dochází ke zmatkům, a je tak potřeba je ujasnit,“ sdělil Rasmussen. Podle něj předá NATO úplnou odpovědnost za bezpečnost v zemi afghánským silám podle plánu ke konci roku 2014. Kontrola nad poslední provincií však musí být předána již v polovině zmiňovaného roku 2013, neboť je potřeba 12 až 18 měsíců k dokončení předání.

  O budoucnosti alianční mise v Afghánistánu podle aliančního šéfa rozhodne letošní summit NATO v Chicagu. „Afghánistán neopustíme,“ prohlásil Rasmussen s tím, že NATO bude pokračovat ve výcviku, poradenství a financování afghánských jednotek i po roce 2014.

  Kam dál?
  NATO: Afghánci brzy převezmou zodpovědnost za většinu země

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Bulharsko plánuje stát se regionálním lídrem v kyber-bezpečnosti

  Bulharský prezident Rosen Plevneliev se vyslovil pro vytvoření aliančního centra pro podporu kyber-bezpečnosti v Bulharsku. Podle Plevnelieva by tento krok posunul Bulharsko mezi přední hi-tech země. Návrh již byl prezentován generálnímu tajemníkovi NATO Anders Fogh Rasmussenovi.

  V Bulharsku podle tamního prezidenta existuje spousta hackerů a inteligentních mladých lidí, kteří by mohli být přeorientováni, aby pracovali pro zajištění bezpečnosti v kyber-prostoru. Plevneliev dále uvedl, že Bulharsko se chce stát regionálním lídrem v kyber-bezpečnosti.

  Kam dál?
  USA a Polsko se připojily k aliančnímu centru kyberobrany v čase „nadcházejícího kybervěku“

  Zdroj: Novinite.com (Bulharsko)

  mdo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media