natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Seychely cvičí s protipirátskými silami NATO

  2. srpna 2013  20:52

  Nizozemská válečná loď Rotterdam doprovází nákladní loď MV Orna, kterou po dvou letech propustili somálští piráti ze zajetí (ilustrační foto) | foto: NATO

  Seychely cvičí s protipirátskými silami NATO

  Nizozemská fregata HNLMS Van Speijk a pobřežní hlídka souostroví Seychely se zúčastnily cvičení, při němž se soustředily na pátrací a záchranné operace. "Seychely se ukázaly jako jeden z nejaktivnějších regionálních států a jsou velmi důležitým partnerem v našem protipirátském úsilí," řekl velitel alianční protipirátské operace Oceánský štít Henning Amundsen.

  Cvičení mělo zlepšit spolupráci a koordinaci mezi pobřežní stráží a válečnými loděmi Severoatlantické aliance, které hlídkují v Indickém oceánu. "NATO a Seychely sdílejí společný cíl, kterým je umožnit volný pohyb lidí i zboží přes Indický oceán," dodal Amundsen. Sdílení znalostí, dovedností a výcviku s regionálními hráči je nepostradatelným nástrojem alianční protipirátské mise.

  Kam dál?
  Piráti se ze Somálska přesouvají k břehům západní Afriky (17.7. 2013)
  Únosy lodí u Somálska se už pirátům nedaří (3.5. 2013)

  Zdroj: NATO

  ---

  Vrtulník NATO omylem zabil pět afghánských policistů

  Helikoptéra Severoatlantické aliance zabila při nočním útoku na podporu afghánských ozbrojených složek pět afghánských policistů. Helikoptéru si jako posilu zavolali policisté, kteří se v noci dostali pod palbu u jednoho z kontrolních bodů asi 120 kilometrů od Kábulu. "V současnosti probíhá vyšetřování, jež má odkrýt detaily toho, co se stalo," řekl mluvčí ISAF Malloy Ebony.

  Ozbrojenci zvýšili počet útoků v oblastech, odkud se již zahraniční vojáci stáhli nebo odkud se v současné době stahují. Úmrtí civilistů při vojenských operacích - především leteckých útoků - jsou přitom jedním z hlavních zdrojů trpkých vztahů mezi vládou afghánského prezidenta Hamída Karzáího a zahraničními jednotkami.

  Kam dál?
  Při náletech NATO zemřelo v Afghánistánu 45 ozbrojenců (1.8. 2013)
  V Afghánistánu ostře vzrostl počet zabitých policistů (2.7. 2013)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  SACEUR chce operační plán pro Afghánistán bude ještě letos

  Severoatlantická aliance doufá, že detailní plán aliančních operací v Afghánistánu po roce 2014 bude mít na podzim letošního roku. Podle nejvyššího velitele aliančních sil v Evropě Philipa Breedlova by měl plán obsahovat také počty vojáků, které v Afghánistánu jednotlivé členské státy ponechají. "Stále čekáme na detaily od některých zemí, abychom to mohli dotáhnout do konce. Doufáme však, že operační plán budeme mít již na podzim letošního roku, a myslím si, že se tomuto cíli výrazně blížíme," řekl Breedlove.

  Zástupci USA v únoru letošního roku uvedli, že NATO zvažuje ponechání osmi až dvanácti tisíc vojáků po odchodu většiny zahraničních vojáků ze země v roce 2014. Bílý dům uvažoval o poskytnutí třech až devíti tisíc vojáků z tohoto počtu a prezident Barack Obama se proto v poslední době dostal pod tlak, aby toto číslo specifikoval.

  Kam dál?
  Pentagon i SACEUR varují před úplným stažením z Afghánistánu (31.7. 2013)
  Americký generál trvá na pokračující přítomnosti USA v Afghánistánu (23.7. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  NATO bude lépe čistit afghánské základny od munice

  Velení sil ISAF slíbilo, že se bude více soustředit na likvidaci nevybuchlé munice na uzavíraných afghánských základen, kterých s blížícím se datem odchodu většiny zahraničních vojáků přibývá. Podle mluvčího ISAF tak Severoatlantická aliance učinila poté, co ji OSN obvinila, že v místech uzavřených základen zanechává nebezpečné výbušniny. "Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly také znovu zkontrolují místa všech již zbořených základen," dodal mluvčí ISAF.

  Podle zprávy OSN tyto nebezpečné výbušniny od začátku letošního roku usmrtily nebo zranily téměř 150 lidí. To je o polovinu více než ve stejném období v roce 2012. Místní obyvatelé totiž hledají na bývalých základnách cokoli, co by mohli nějak použít nebo prodat.

  Kam dál?
  Nevybuchlá munice NATO zabíjí Afghánce, tvrdí OSN (22.7. 2013)

  Zdroj: McClatchy (USA)

  ---

  Rusko vyzvalo NATO k revizi nástrojů kontroly zbraní

  Zástupce ruského ministra obrany Anatolij Antonov vyzval Severoatlantickou alianci k revizi dohod o kontrole konvenčních zbraní, která již neodpovídá politické situaci ani efektivitě vyspělých zbraní. "V současném vojensko-politickém prostředí není potřeba, abychom udržovali nástroje kontroly zbraní a odzbrojení, jež jsme přijali v dobách Studené války," řekl Antonov na setkání Rady NATO-Rusko. Stále více států podle něj uznává, že je Smlouva o konvenčních silách v Evropě prakticky mrtvá.

  Antonov také poznamenal, že nově vyvinuté zbraně prakticky vymazaly rozdíl v efektivitě mezi nukleárními a konvenčními zbraněmi. Zároveň uvedl, že experti stále nenašli shodu na tom, jak stanovit bojovou efektivnost dronů a moderních obranných raketových systémů, které staré smlouvy neobsahovaly.

  Zdroj: Space Daily (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media