natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Série nehod amerických vojáků zvyšuje pochybnosti o jejich vybavení a výcviku

  11. června 2019  15:17
  Konvoj americké armády ve Staré Boleslavi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Série nehod amerických vojáků zvyšuje pochybnosti o jejich vybavení a výcviku

  Časté dopravní nehody amerických vojáků vzbuzují obavy ohledně kvality jejich vybavení a výcviku. Kvůli nedostatečnému financování a častému nasazování do operací je mnoho vozidel zastaralých a výcvik s nimi bývá odložen či zrušen. Podle některých právě tato situace vede k vysokému počtu nehod.

  „Pokud nemáte naježděno dostatek kilometrů, můžete být náchylní k tomuto typu nehod,“ domnívá se generál ve výslužbě Thomas Spoehr.

  V sérii nehod během minulého měsíce zemřelo nejméně pět vojáků a 43 jich bylo zraněno. Předpokládá se, že obranný rozpočet pro rok 2020 bude obsahovat prostředky ke zlepšení výcviku vojáků a k opravě vojenských vozidel.

  Kam dál?
  Čtyři američtí vojáci byli zraněni při nehodě před cvičením v Norsku (24.10. 2018)

  Zdroj: Washington Examiner (USA)

  ---

  Nový Zéland nahradí zastaralé transportní letouny za Super Hercules

  Nový Zéland vybral letoun C-130J Super Hercules firmy Lockheed Martin jako náhradu za své zastaralé transportní letouny C-130 Hercules. „Po pečlivém zvážení různých vojenských transportních letounů byl vybrán Super Hercules, protože má potřebný dosah a schopnost nést náklad a splňuje požadavky novozélandských obranných sil,“ uvedl ministr obrany Ron Mark.

  Vláda čeká na informaci o ceně od USA a předpokládá, že by se mohla vyšplhat na více než miliardu novozélandských dolarů. Mluvčí firmy Lockheed Martin uvítala rozhodnutí Nového Zélandu přidat se k dalším zemím, jako je USA, Velká Británie či Austrálie, které s tímto letounem operují.

  Kam dál?
  NATO přizvalo Nový Zéland k zapojení do mise v Iráku (28.1. 2019)

  Zdroj: Euronews (Francie)

  ---

  Prezidentka Gruzie žádá po spojencích tvrdou linii vůči Rusku

  Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili žádá po západních spojencích, aby se postavili Rusku a „velmi těžkému tlaku“, který Rusko uvalilo na její zemi. Prezidentka také trvá na tom, že se Gruzie jednou stane členem Severoatlantické aliance a Evropské unie. Prohlásila to na oslavě stého výročí založení Mezinárodní organizace práce v Ženevě, kterého se spolu s dalšími hlavami států zúčastnil i ruský premiér Dmitrij Medvěděv.

  Kam dál?
  Průzkum: Vstup do NATO podporuje 74 % obyvatel Gruzie (23.5. 2019)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Turecko a USA mohou jednat o raketových systémech na setkání NATO

  Ministři obrany Turecka a Spojených států budou mít příležitost diskutovat turecký nákup ruského raketového systému S-400 na setkání ministrů obrany Severoatlantické aliance na konci června.

  Ministr obrany USA Patrick Shanahan napsal svému tureckému protějšku Hulusimu Akarovi, že Spojené státy ukončí Turecku účast na programu amerických stíhaček F-35 na konci července, pokud Turecko neustoupí od nákupu ruského systému.

  Turecko se naopak domnívá, že nákup systému S-400 nepředstavuje pro americké stíhačky F-35 žádnou hrozbu. „Nevidíme spojení mezi tureckým partnerstvím v programu F-35 a nákupem S-400,“ prohlásil vedoucí tureckých zbrojních nákupů Ismail Demir.

  Kam dál?
  Americká velvyslankyně při NATO vyzvala Turecko ke zrušení nákupu ruských raket (5.6. 2019)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Islámský stát rozšiřuje své působení v Afghánistánu

  Organizace Islámský stát (IS) rozšiřuje své působení v Afghánistánu poté, co ztratila území v Sýrii a Iráku. Podle afghánských představitelů skupina v zemi nabírá nové bojovníky a plánuje další útoky na západní země. „Tato skupina je nejaktuálnější hrozbou našim domovským zemím z Afghánistánu,“ uvedl americký zpravodajec, podle nějž byla série útoků v Kábulu jen nácvikem na útoky v USA a Evropě.

  Skupina se základnou v provincii Nangarhár nyní čítá několik tisíc členů, včetně bývalých členů Tálibánu a zahraničních bojovníků, a rozšiřuje se i do dalších míst v Afghánistánu. „Právě teď v Kúnaru je pravá strana cesty Tálibánu, levá strana IS a vláda je uprostřed,“ prohlásil člen provinční rady Kúnaru Ajmal Omar.

  Kam dál?
  Útoky na ubikace NATO v Turecku má na svědomí organizace Islámský stát (25.4. 2019)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu