natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Scheffer varuje před roztržkou kvůli raketám

  12. března 2007  11:51

  Scheffer varuje před roztržkou kvůli raketám
  Severoatlantické alianci hrozí rozkol kvůli americkému plánu na vybudování protiraketových základen v Evropě. Varoval před tím generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Americký systém by totiž pokryl jenom některé země, zatímco zejména jihoevropské členské země by proti případné hrozbě z Íránu chráněny nebyly. Ty by tak potřebovaly další systém s krátkým dosahem.

  "U raketové obrany by v Alianci neměla být první a druhá liga. Nedělitelnost bezpečnosti je pro mě základním principem," uvedl Scheffer, který tak otevřel v debatě o protiraketové ochraně novou frontu. Dosud se jednalo především o ruských námitkách proti americkému záměru na vybudování základen v Polsku a Česku.

  Čtěte také:
  Scheffer věří v dohodu o protiraketové obraně
  SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  Taliban i NATO oznámily prvotní vítězství
  Jak povstalci z Talibanu, tak i vojáci Severoatlantické aliance údajně dosáhli v nových bojích v jižním Afghánistánu počátečních vítězství. Taliban prohlašuje, že se mu podařilo odrazit první letošní velkou ofenzívu NATO, představitelé Aliance naopak uvedli, že stále postupují vpřed. Podle přívržence Talibanu s vazbami na vojenské velitele se povstalci vyhýbají přímé konfrontaci a raději využívají přepadů a pokládání min. Prý se jim tak podařilo zničit 20 spojeneckých obrněných vozidel, přičemž přišli o pět bojovníků.

  Úspěch oznámilo i NATO, které ale uznalo, že se jí ještě nepodařilo splnit hlavní cíl operace Achilles, tedy rozšířit bezpečnou oblast na okolí přehrady Kajaki. Aliance si za prioritu stanovila i minimalizaci ztrát životů civilistů a to je jí při této operaci daří plnit, ačkoli Taliban uvádí opak.

  Čtěte také:
  Nová ofenziva NATO proti Talibanu začala
  Taliban: Na NATO se chystají tisíce povstalců

  Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Scheffer v Srbsku: Musíte zatknout válečné zločince
  Srbsko by mělo splnit své závazky k mezinárodnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), aby splnilo klíčovou podmínku pro euro-atlantickou integraci země. Při jednáních v Srbsku s tamními představiteli to prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop scheffer. Ačkoli NATO na svém listopadovém summitu v Rize přizvalo Srbsko k zapojení do programu Partnerství pro mír, to musí stále splnit požadavek na zadržení lidí podezřelých z válečných zločinů.

  ICTY očekává předání šesti podezřelých. Na vrcholu tohoto seznamu jsou Ratko Mladić a Radovan Karadžić, kteří jsou obviněni z genocidy kvůli své údajné účasti na masakru v Srebrenici v roce 1995.

  Scheffer též se srbskými představiteli jednal o průběhu rozhovorů o budoucím statusu Kosova, ve kterém zajišťuje bezpečnost 16 tisíc vojáků NATO.

  Čtěte také:
  Srbové odmítli i „upravený plán pro Kosovo
  NATO: Razie u dětí Radovana Karadžiče

  Zdroj: Southeast European Times (USA)

  ---

  Švédsko se může připojit do Active Endeavor
  Švédsko vyčlenilo finance na účast v alianční protiteroristické operaci Active Endeavor ve Středozemním moři. Přestože dosud nebylo přijato v této věci žádné rozhodnutí, ve vojenském rozpočtu figuruje 80 milionů švédských korun (11,3 milionu dolarů), které mohou být využity pro zapojení válečné lodě do operace.

  Severoatlantická aliance zahájila operaci Active Endeavor v říjnu 2001 jako odezvu na útoky z 11. září 2001. Jejím účelem jsou "akce zaměřené na potírání terorismu pocházejícího či vedeného na moři a všech nelegálních činností s terorismem spojených, jako je pašování lidí, zbraní a radioaktivních látek".

  Zdroj: Playfuls.com (Rumunsko)

  ---

  Japonsko pomůže NATO v Afghánistánu
  Náměstek generálního tajemníka NATO pro politické záležitosti Martin Erdmann dokončil jednání s představiteli Japonska o vzájemné spolupráci v Afghánistánu.

  Japonsko tak bude moci s podporou aliančních provinčních rekonstrukčních týmů poskytovat Afgháncům humanitární pomoc. Tématem jednání bylo i široké spektrum bezpečnostních otázek, které znepokojují obě strany, či transformace Severoatlantické aliance.

  Čtěte také:
  Japonsko chce spolupracovat s NATO

  Zdroj: NATO

   

   

   

   

   

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media