natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Scheffer: NATO by mělo být otevřenější

  16. listopadu 2005  16:56

  Scheffer: NATO by mělo být otevřenější
  Aliance by se měla více otevřít a posílit svoji politickou roli, řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer řekl před Parlamentním shromážděním Severoatlantické aliance. „V časech, kdy se objevují nová rizika a hrozby, kde staré strategie už neplatí, je potřeba k nalezení správných odpovědí komplexní debaty,“ řekl generální tajemník.

  Intenzivnější dialog je podle generálního tajemníka zapotřebí v otázce budoucího rozšíření aliance o případné kandidáty z Balkánu, Ukrajinu a Gruzii. Scheffer zdůraznil, že spolupráce NATO a EU zvýšila schopnosti aliance při hledání politických řešení v mnoha ožehavých oblastech světa.

  Zroj: Defense News /AFP (USA)

  ---

  Rusko, NATO se shodly na vojenské spolupráci
  Ruská federace a NATO pracují na operační kompatibilitě svých ozbrojených sil, tato spolupráce se však týká pouze jednotek určených pro mírové mise a pro boj proti terorismu. „Pro tyto účely není zapotřebí plná kompatibilita mezi všemi ozbrojenými složkami Ruské federace a NATO. Plná komptabilita není ani mezi armádami členských států NATO,“ řekl náčelník generálního štábu Jurij Balujevskij při své návštěvě velitelství NATO v Bruselu.

  Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), NATO, EU a OBSE by měly společné úsilí zaměřit na odpovědi na nové hrozby, řekl Balujevskiij.V rámci partnerství NATO-Rusko proběhnou mimo jiné v příštím roce protiteroristická cvičení speciálních jednotek Ruské federace, Velké Británie, Francie, Spojených států a Turecka.

  Zdroj: Mosnews.com (Rusko)

  ---

  Pákistán: NATO není hrozbou
  „Jestliže jednotky NATO omezí svou práci na činnosti související se zemětřesením v daných oblastech, tak jejich přítomnost není hrozbou pro celistvost země,“ řekl na tiskové konferenci Munib-ur-Rehman, předseda centrální komise Ruet-i-Hilal Pákistánu.

  Ocenil pákistánský národ a vyjádřil díky mezinárodnímu společenství za pomoc lidem postiženým zemětřesením v rozhodující chvíli. Poznamenal, že říjnová tragédie odkryla žalostnou schopnost Pákistánu bezprostředně reagovat na krizové situace.

  Zdroj: Paktribune (Pákistán)

  ---

  Ukrajinský ministr obrany jednal v ČR
  V úterý přijel do České republiky na pozvání ministra obrany Karla Kühnla ministr obrany Ukrajiny Anatolij Hricenko. Na programu jednání byla spolupráce mezi ministerstvy obrany obou států. Česká republika nabízí Ukrajině své experty pro oblast personálního managementu, finančních operací a pro likvidaci nepotřebné munice, Ukrajina nabídla svá  velkokapacitní letadla.

  „Ambice Ukrajiny velice vítáme a podporujeme úsilí o začlenění do NATO a EU.“ Ukrajina má podle mínění českého ministra obrany Karla Kühnla důležité postavení v evropské bezpečnosti. „Jedním z nezanedbatelných úkolů před vstupem do Severoatlantické aliance bylo přesvědčit o perspektivách tohoto kroku občany naší země, neboť členy aliance se nestávají pouze ozbrojené síly, ale celé státy,“ řekl český ministr.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR (Česká republika)

  ---

  Slovensko podporuje vstup Ukrajiny do NATO
  Podle vyjádření slovenského ministra obrany Juraje Lišky je rok 2006 reálným termínem, kdy by mohla Ukrajina začít plnit akční plán pro členství v NATO, řekl na setkání se svým ukrajinským protějškem. Konkrétní datum samotného vstupu je stále otevřené. Ministři podepsali Program rozvoje a spolupráce mezi resorty obrany Slovenska a Ukrajiny. Ukrajinský ministr vyzdvihl spolupráci obou zemí při misích v Iráku a Kosovu.

  Zdroj: Ministerstvo obrany (Slovensko)

  sta natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media