natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Sarkozy vyzval k tvrdým opatřením vůči Dárfúru

  26. června 2007  14:26

  Sarkozy vyzval k tvrdým opatřením vůči Dárfúru
  Mezinárodní společenství by mělo zaujmout tvrdý postoj ke stranám bojujícím v súdánském regionu Dárfúru. Vyzval k tomu francouzský prezident Nicolas Sarkozy před zahájením mezinárodní konference k Dárfúru, jež začíná v Paříži.

  Sarkozy chce pomocí tvrdých opatření donutit súdánskou vládu i povstalce, aby zahájili jednání. Rovněž vyčlenil 10 milionů eur na společnou mírovou misi Africké unie a OSN.

  Konference se účastní Spojené státy, Čína či Rusko, není však přítomna žádná z bojujících stran ani Africká unie.

  Násilí mezi provládními milicemi a povstalci si již v Dárfúru v uplynulých čtyřech letech vyžádalo na 200 tisíc životů. Další 2,5 milionu lidí přišlo o své domovy.

  Čtěte také SPECIÁL:
  NATO pomáhá s přepravou v Dárfúru

  Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)

  ---

  Scheffer podpořil raketové základny USA
  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer se vyslovil pro vybudování amerických protiraketových základen v Evropě. Zdůraznil, že jsou zaměřeny na sestřelování raket vypálených Íránem nebo Severní Koreou, což jsou státy, které ohrožují i Rusko.

  "Nemusíte být Einstein, abyste pochopili, že deset protiraketových střel nepředstavuje žádnou hrozbu pro Rusko ani jeho obyvatele," uvedl Scheffer den před plánovaným setkáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

  Rusko však stále považuje americký plán na vybudování základen v Polsku a České republice za hrozbu. Prezident Putin dokonce pohrozil, že nařídí, aby Rusko opět zamířilo své rakety na velká evropská města, pokud Washington od svého úmyslu neustoupí. Jako alternativu pak nabídl vybudování společné radarové stanice v Ázerbájdžánu.

  Čtěte také:
  NATO vyhodnotí protiraketový plán pro Evropu
  Putin představil svůj plán na raketový štít
  SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rusko a NATO se přou o Kosovo
  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer požádal Rusko, aby neblokovalo v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která umožní získat Kosovu nezávislost na Srbsku. Sergej Mironov, předseda Rady federace, horní komory ruského parlamentu, mu však odvětil, že Rusko bude velice pravděpodobně tuto rezoluci vetovat.

  Aliance by chtěla vyřešit otázku Kosova co nejrychleji, a to přijetím rezoluce, která zahrnuje mezinárodně dohlíženou nezávislost pro Kosovo. To však odmítá Rusko, které trvá na tom, aby budoucí status této provincie vzešel z dohody všech zapojených stran.

  "Navrhujeme pokračování rozhovorů a společné hledání dohody. Neměli bychom předcházet událostem a vytvářet podmínky pro kosovskou nezávislost," prohlásil Mironov.

  Čtěte také:
  Rusko nechce v Kosovu ustoupit
  Rozhodnutí o Kosovu může být odloženo

  Zdroj: People's Daily (Čína)

  ---

  Itálie žádá NATO o více opatrnosti v Afghánistánu
  Vojáci Severoatlantické aliance by měli při bojích proti povstalcům v Afghánistánu přestat s bezstarostným zabíjením civilistů. Vyzval k tomu italský ministr obrany Arturo Parisi v dopise, jež zaslal do sídla NATO v Bruselu.

  Podle posledních zpráv bylo při náletech a dělostřeleckém ostřelování bojovníků Talibanu v nedávné době zabito přes 90 civilistů.

  "My, Italové, zůstáváme v Afghánistánu a toto rozhodnutí klade velké politické břímě na vládnoucí středo-levou koalici, ale vláda Romana Prodiho už nemůže dále tolerovat hromadné zabíjení civilistů v Afghánistánu," uvádí ministr Parisi. "Nestačí provádět vyšetřování. Jména lidí vinných za tato zvěrstva musí být zveřejněna. Někdo za to musí být zodpovědný."

  Čtěte také:
  Karzáí zavrhl taktiku NATO
  NATO ztrácí v Afghánistánu podporu

  Zdroj: PakTribune (Pákistán)

  ---

  Francie vyzkoušela novou balistickou střelu
  Francie úspěšně otestovala novou mezikontinentální raketu, která se od roku 2010 stane výbavou nové třídy jaderných ponorek. Oznámil to francouzský ministr obrany Herve Morin. Raketa M51 byla odpálena z odpaliště Biscarosse v jihozápadní Francii a skončila v severním Atlantiku "daleko od amerického pobřeží".

  Byl to už druhý test rakety, která unese až šest jaderných hlavic a má dosah osmi tisíc kilometrů. Střely M51 nahradí starší typ M45 a bude jimi vybavena nová třída strategických jaderných ponorek, jež budou tvořit osu francouzské politiky jaderného zastrašování.

  Zdroj: Defense News (USA)

   

   

   

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media