natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko zavádí opatření proti lodím NATO, tvrdí Putinův mluvčí

  28. srpna 2008  17:23

  Rusko zavádí opatření proti lodím NATO, tvrdí Putinův mluvčí
  Rusko "zavádí opatření" proti vojenským lodím Spojených států a Severoatlantické aliance v Černém moři, ale doufá, že se vyhne konfrontaci, uvedl mluvčí ruského premiéra Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

  "Rozhodně jistá opatření zavádíme... ale doufejme, že nedojde k žádné přímé konfrontaci v tomto směru," řekl při rozhovoru s novináři. "Není běžnou praxí dovážet humanitární pomoc na křižnících," odkázal na dodávky americké pomoci do Gruzie.

  Čtete také:
  NATO poslalo do Černého moře další lodě

  Zdroj: Forbes (USA)

  ---

  Jen dvoustránková "nóta" řídí vojáky USA v Afghánistánu
  Posledních šest let se vojenské vztahy mezi USA a Afghánistánem řídily dvoustránkovou "diplomatickou nótou", což v podstatě umožňovalo americkým silám provádět operace, jak se jim zalíbí. Ačkoli americký prezident George Bush v roce 2005 sliboval svému afghánskému protějšku Hamídu Karzáímu řádné smlouvy, které by podmínky přítomnosti amerických vojáků v Afghánistánu formálně upravovaly, takové smlouvy dosud nevznikly.

  Po nedávném americkém náletu, při němž zahynulo až 90 civilistů, ale Karzáí začal volat po revizi vojenských vztahů. Američané si však v kuloárech stěžují na jednání s afghánskou vládou, kterou označují "za velmi zkorumpovanou a nekompetentní". I když většinu civilních úmrtí má na svědomí Taliban, úmrtí způsobena nálety amerických letadel vnímá veřejnost mnohem citlivěji.

  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  Karadžič soudu: NATO a USA mě chtějí zabít
  Radovan Karadžič, bývalý vůdce bosenských Srbů zatčený minulý měsíc po 13 letech skrývání, požádal mezinárodní soudní tribunál v Haagu, aby vyšetřil, zda se jej Severoatlantická aliance a americká vláda snaží zabít.

  Karadžič chce soudu podat "nevyvratitelné důkazy" o existenci aliančních plánů na jeho vraždu, které pocházejí od „osoby s významnou důvěryhodností“. V dopise soudu Karadžič píše, že by se jej NATO mohlo pokusit zabít v jeho cele v Nizozemí, kde čeká na soud kvůli obviněním z válečných zločinů spáchaných v letech 1992-1995 v Bosně.

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Rusko hledá kvůli Gruzii podporu u Číny
  Ruský prezident Dmitrij Medveděv očekává, že Čína a další členské země Organizace šanghajské spolupráce (Shanghai Cooperation Organization - SCO) podpoří úlohu Ruska v Gruzii po tamním nedávném konfliktu.

  "Věříme, že stanovisko členských zemí SCO vyvolá odpovídající reakci v mezinárodním společenství, a doufám, že to vydá jasný signál těm, kdo se snaží ospravedlnit agresi, k níž došlo," řekl ruský prezident, který se v Tádžikistánu účastní dvoudenního summitu SCO.

  Čtěte také:
  Vztahy NATO s Ruskem jsou na bodu mrazu

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Armádní špičky tajně jednaly o nepokojích u pákistánské hranice
  Americký náčelník generálního štábu admirál Mike Mullen tajně zorganizoval velmi neobvyklou schůzku nejvyšších představitelů armád USA a Pákistánu. Setkání se uskutečnilo v úterý na americké letadlové lodi v Indickém oceánu a jednalo se o možnostech, jak potírat narůstající násilí podél hranice mezi Afghánistánem a Pákistánem.

  I když obě strany o schůzce informovaly jen minimálně, už pouhý seznam přítomných armádních špiček a vysoký stupeň utajení naznačují vážnost, jakou obě země přičítají této sílící hrozbě.

  Ke schůzce vedlo několik faktorů - pokračující politický neklid v Pákistánu, narůstající počet smrtelných útoků proti afghánským a aliančním cílům v Afghánistánu a konečně americké stížnosti na neschopnost Pákistánu zamezit přílivu bojovníků z jeho území do Afghánistánu.

  Čtěte také:
  McKiernan: Chaos v Pákistánu prospívá Talibanu

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media