natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko vytváří vlastní NATO

  2. prosince 2005  23:48

  Rusko vytváří vlastní NATO
  V Moskvě se na svém pravidelném zasedání setkali ministři zahraničí Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO - Collective Security Treaty Organization). Jednali zejména o vytvoření společných mírových sil. Moskva chce tímto krokem kopírovat NATO a své jednotky přeměnit na mobilnější. Ostatní státy se ale zdráhali podpořit tak rozsáhlé změny. Pro nastartování procesu však Moskva nabídla nejčinnějším účastníkům slevy na dodávky ruského plynu.

  Ministři se též sešli s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který požadoval větší mobilitu a bojové schopnoSti jednotek CSTO, aby se vyrovnaly vojákům NATO. Dalším bodem zasedání byla spolupráce s NATO. Moskva by ráda CSTO vystavěla na stejnou úroveň, jakou má Severoatlantická aliance, a zároveň brání posílení spolupráce mezi oběma organizacemi. Proti té se však staví i NATO, protože nepovažuje CSTO za sobě rovnou a protože na této spolupráci nevidí žádný užitek.

  Zdroj: Kommersant (Rusko)

  ---

  Spolupráce NATO s Blízkým východem přinese stabilitu
  V Kataru proběhla konference mezi vrcholnými představiteli Severoatlantické aliance, zástupci občanské společnosti a představiteli šesti zemí z oblasti Perského zálivu. Za NATO se jí zúčastnil i generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer, který byl na své první návštěvě v Kataru, dále Schefferův náměstek Jean Fournet či bývalý vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Wesley Clark.

  Tématem konference byla zejména spolupráce aliance se státy sdruženými v Radě pro spolupráci v Zálivu (GCC - Gulf Cooperation Council) a bezpečnost v oblasti Perského zálivu. Základním prvkem, který povede k lepší spolupráci mezi NATO a GCC a tím pádem k zajištění míru a stability v oblasti, by měl být nepřetržitý politický dialog. K bezpečnostním problémům států GCC patří zejména terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, bezpečnost hranic či drogy a pašování lidí.

  Zdroj: KUNA (Kuvajt), NATO

  ---

  Pákistánská mise NATO se neprodlouží
  Severoatlantická aliance dokončí svou devadesátidenní leteckou operaci na přepravu humanitárního materiálu do pákistánských horských oblastí postižených zemětřesením a poté z Pákistánu odejde. Pákistán totiž uvedl, že s prodloužením mandátu NATO nepočítá a na začátku února alianci poskytne veškerou pomoc potřebnou ke stažení vojáků. NATO svými vrtulníky dosud přepravila během 147 letů na 2 000 tun pomoci, ženisté pomáhali zprůjezdnit silnice a zdravotníci vybudovali polní nemocnice.

  OSN nicméně varovala, že lidé bydlící v provizorních táborech žijí ve špatných hygienických podmínkách a jsou ohrožení nemocemi, nadcházející zimou a nedostatkem jídla. Mezinárodní společenství se leteckými operacemi snaží pokrýt potřeby více než tří milionů lidí, kteří přišli o své domovy. Záchranné operace ale začíná komplikovat zima, o víkendu museli být lety kvůli první zimní bouří pozastaveny.

  Zdroj: Bloomberg (USA), Dawn (Pákistán)

  ---

  V Kyjevě byla demonstrace proti NATO
  Zhruba 4 tisíce lidí se shromáždily na kyjevském náměstí Nezávislosti, aby vyjádřily svůj nesouhlas se vstupem Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Protest zorganizovala opoziční Pokroková socialistická strana u příležitosti zahájení kyjevského summitu EU-Ukrajina. Předsedkyně strany Natalia Vitrenko uvedla, že se na protest sjelo na 30 tisíc lidí ze všech částí země, ale policie je do hlavního města nevpustila.

  Vitrenko svým příznivcům připomněla, že Ukrajina před 14 lety schválila deklaraci suverenity, která zakazuje vstup do podobných bloků, jako je NATO. Tuto iniciativu prezidenta Viktora Juščenka též údajně podporuje pouze 2,5 procenta obyvatel země.

  Zdroj: Mosnews.com (Rusko)

  ---

  NGŠ navštívil Irák
  Generálporučík Pavel Štefka, náčelník Generálního štábu Armády ČR v rámci plánované metodické pomoci jednotkám v zahraničních misích navštívil kontingent Vojenské policie v Iráku. Na základně Šaíba velitel kontingentu podplukovník Roman Gottfried seznámil generála Štefku se situací v prostoru nasazení a plněním operačního úkolu. Poté si Štefka prohlédl ubytovací a pracovní prostory základny, park techniky a další prostory kontingentu.

  Generál Štefka se setkal i s velitelem základny Šaíba plukovníkem M. J. Boswellem. Hovořili spolu o součinnosti mezi britskými jednotkami a českým kontingentem, o zásobování a dalších otázkách týkajících se chodu základny. Štefka navštívil i Společnou výcvikovou akademii (JTA - Joint Training Academy) a Výcvikové středisko irácké policie (IPTC - Iraqi Police Training Centrum), ve kterých se seznámil s průběhem výcviku. Poté zavítal i na britskou polní nemocnici, kde působí český polní chirurgický tým.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media