natoaktual.cz

Rusko vysílá do Venezuely dva strategické bombardéry

11. prosince 2018  18:25
 
Ruský strategický bombardér Tu-160 | foto: Ruské ministerstvo obrany

Rusko vysílá do Venezuely dva strategické bombardéry

Dva ruské bombardéry schopné nést jaderné hlavice přistály ve Venezuele, stroje Tu-160 dosedly nedaleko Caracasu po 6 200 mil dlouhém letu, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Nebylo sděleno, zda bombardéry nesly zbraně, ani jak dlouho se ve Venezuele zdrží, nicméně ministerstvo dodalo, že letouny byly po část cesty sledovány norskými stíhačkami F-18. Spolu s bombardéry přiletěl také velkokapacitní transportní letoun An-124 Ruslan a dopravní Il-62.

Stroje byly do země přesunuty ve chvíli, kdy je Venezuela stále více izolována rostoucími sankcemi USA a Evropské unie, které obviňují prezidenta Nicolase Madura z podkopávání demokratických institucí pro udržení se u moci a z přehlížení ekonomické a politické krize. Rusko bude pokračovat ve vysílání vojenských letounů a bojových lodí na návštěvu Venezuely, v rámci bilaterální vojenské spolupráce, uvedl dříve ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Zdroj: NBC News (USA)

---

Arménie neusiluje o členství v NATO, říká úřadující premiér

Coby člen Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), postsovětského bezpečnostního bloku, Arménie neusiluje o připojení k Severoatlantické alianci, nicméně bude s NATO udržovat vztahy, prohlásil úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan. „Máme s Aliancí vztahy, které jsou spojeny s mírovými misemi, zahrnujícími Kosovo a Afghánistán. Budeme pokračovat v této spolupráci. Neusilujeme ovšem o členství v Alianci,“ uvedl Pašinjan a dodal: „Jsme členem OSKB.“

Zdroj: TASS (Rusko)

---

NATO určilo hlavní oblastí reformy ukrajinské obrany pro rok 2019

Pět hlavních oblastí reformy ukrajinského bezpečnostního a obranného sektoru pro příští rok identifikovala Severoatlantická aliance. Po přijetí zákona o národní bezpečnosti je nezbytné přijmout množství dalších zákonů, prohlásil šéf kanceláře NATO na Ukrajině Alexander Vinnikov. Zmíněna byla potřeba nového zákona o parlamentním výboru pro dohled nad aktivitami zpravodajských a bezpečnostních služeb a zákona o ukrajinské bezpečnostní službě.

Mělo by dojít k posílení prvků v rámci zákona o národní bezpečnosti. Je potřeba přijmout také nový zákon o zpravodajských službách a zákon o správě státních tajemství a utajovaných informací, jmenuje Vinnikov. Zdůrazněna byla pátá oblast, kterou je reforma obranného průmyslu a zadávání veřejných zakázek na poli obrany.

Kam dál?
Velitel ukrajinské armády: Hrozba ze strany Ruska je největší od roku 2014 (5.12. 2018)

Zdroj: Unian Information Agency (Ukrajina)

---

NATO a EU podepsaly smlouvu o podpoře dobrého vládnutí

Dohodu o spolupráci na podpoře principů dobrého vládnutí v obranném a bezpečnostním sektoru podepsali zástupci Severoatlantické aliance a Evropské unie. Součástí dohody je příspěvek EU v hodnotě dvou milionů eur do svěřeneckého fondu NATO pro budování integrity v letech 2019 až 2022.
„Posilování integrity se ukázalo jako efektivní nástroj partnerství pro podporu národů v rozšiřování principů transparentnosti, odpovědnosti a bezúhonnosti v oblasti obrany a souvisejícího bezpečnostního sektoru,“ uvedl asistent generálního tajemníka NATO pro věci politické a bezpečnostní politiku velvyslanec Alejandro Alvargonzález.

Kam dál?
EU odhalila plány na nové, avšak omezené vojenské projekty (20.11. 2018)

Zdroj: NATO

---

Velká Británie plánuje nacvičovat vylodění u estonských břehů

Obojživelné cvičení vylodění plánuje na příští léto u břehů Estonska Velká Británie. Poprvé v tomto regionu budou kombinovány aktivity námořnictva, letectva i pozemní armády, uvedl zpravodajský server ERR. Coby vedoucí stát mnohonárodnostního praporu Severoatlantické aliance v Estonsku, plánuje Velká Británie v příští rotaci svého kontingentu zopakovat spolupráci mezi různými útvary ozbrojených sil v širším měřítku a s větší mírou zapojení těžkých zbraní, říká ERR.

„Představujeme síly na místě, nicméně jsme pouze malou částí toho, co přijde. Cvičení Společných expedičních sil (JEF) v příštím roce je pro nás příležitostí otestovat a ukázat koaliční síly v podobě, jaká zde dosud nebyla,“ prohlásil velitel kontingentu NATO v Estonsku plukovník Giles Harris.

Kam dál?
Proběhla generační výměna na nejvyšších pozicích britské armády (3.12. 2018)
Estonsko: Politika otevřených dveří NATO by měla pokračovat (7.12. 2018)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek