Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO nebude navyšovat svou přítomnost v Černém moři

7. prosince 2018  15:43
Ilustrační foto. Americké námořnictvo. | foto: DVIDS

NATO nebude navyšovat svou přítomnost v Černém moři

Dle jednoho z předních amerických důstojníků neproběhla žádná debata ohledně vojenské odpovědi na ruské akce vůči Ukrajině v Azovském moři. Jeho slova potvrdil také bulharský ministr obrany, který sdělil: „Nedostali jsme žádné informace, že by Spojené státy plánovaly vyslat vojenské lodě do Černého moře jako odpověď na ukrajinskou situaci.“

Minulý měsíc Rusko pálilo na ukrajinské lodě, když se pokoušely proplout Kerčskou úžinou, která spojuje Azovské moře s Černým. Několik členů posádky bylo zraněno. Tři lodě Rusko obsadilo. Moskva od té doby drží ukrajinské námořníky ve vazbě.

Kam dál?
Rusko zneužívá Krym k rozšíření vlivu, varovali ministři NATO (4.12. 2018)

Zdroj: The Hill (USA), Novinite(Bulharsko)

---

Pákistán hledá smír s Indií. Může za to Trump

Pákistánské ozbrojené síly vyvíjí nezvyklé úsilí o zlepšení vztahů se svým úhlavním rivalem Indií. Může za to strach ze zhoršení ekonomické situace během sporů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten ukončil vojenskou pomoc ve výši 2 miliard dolarů, což u Pákistánců vyvolalo mimo jiné obavy z přílišné závislosti na dalším velkém partnerovi, Číně.

Hlasy o zlepšení vztahů s Indií zaznívají již od zvolení současného premiéra Imrana Chána, v jehož projevu zaznělo, že jsou s Indií „na jedné lodi“. Indie však zůstává vůči Chánovým snahám chladná. Podobná situace panuje i v Bílém domě, kde zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měla být pomoc v dohledné době obnovena.

Kam dál?
ANALÝZA: Pane prezidente Trumpe, jak jste se dnes vyspal? (5.7. 2018)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Spojené státy podporují plán Kosova na vytvoření armády

Washington podporuje plány Kosova na vytvoření vlastní armády, oznámil americký velvyslanec v Prištině. To by mohlo znamenat rozkol mezi USA a NATO. Bývalou srbskou provincii nyní čeká hlasování o tom, zda přemění své lehce ozbrojené bezpečnostní síly ve skutečnou armádu.

Bělehrad však odmítá nezávislost Kosova uznat a obává se, že by nově vzniklá armáda mohla představovat hrozbu pro 120 000 Srbů, kteří zde žijí. Plán se nelíbí ani Alianci. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil tento plán za „špatně načasovaný“ a „odporující radám mnoha spojencům z NATO“.

Kam dál?
Kosovo nemá mít regulérní armádu, varují NATO i USA (8.3. 2017)

Zdroj: Mail Online (Velká Británie)

---

NATO dává snahám Bosny o členství zelenou

Ministři zahraničí zemí NATO odsouhlasili zapojení Bosny a Hercegoviny do poradního a asistenčního programu, a to navzdory stížnostem bosenských Srbů. Tento krok je součástí Akčního plánu pro členství (MAP). Neznamená to však, že by se Bosna měla v dohledné době stát členem.

Akční plán byl Bosně nabídnut již v roce 2010, čekalo se však, až Bosna splní jeho počáteční podmínky. Není také jasné, zda Sarajevo na nabídku kývne. Bosenští Srbové totiž zdržují přesun vojenského majetku do federálního vlastnictví, a tím brzdí přijetí celého programu.

Kam dál?
Bosna je připravena na další krok k členství v NATO, říká Stoltenberg (4.12. 2018)

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty (ČR/USA)

---

Estonsko: Politika otevřených dveří NATO by měla pokračovat

Estonský ministr zahraničí Sven Mikser se v Bruselu setkal se svými protějšky ze zemí NATO. Diskutovali především o posilování vztahů se západobalkánskými zeměmi a možnostmi, jak pomoci Afghánistánu. Dále se se ministři shodli na pokračování politiky otevřených dveří.

Dle Miksera přístupnost NATO zvýší regionální stabilitu a podpoří rozvoj společných hodnot. „Jde o proces, který zlepší bezpečnost u sousedů Aliance a tím i úroveň bezpečnosti v Alianci samotné,“ řekl.

Ministr ocenil rovněž snahy Řecka a Makedonie o urovnání vzájemného sporu. „Věřím, že už příští rok budeme moci přivítat Makedonii jako třicátého člena Aliance,“ sdělil.

Kam dál?
Třicátý člen NATO? Makedonie je velmi blízko, tedy ta Severní (29.6. 2018)

Zdroj: ERR (Estonsko)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.