Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO obviňuje Rusko z porušení dohody INF

5. prosince 2018  16:23
Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení. Ilustrační foto. | foto: Ruské ministerstvo obrany

NATO obviňuje Rusko z porušení dohody INF

Ministři zahraničí zemí NATO vydali prohlášení, které podporuje americké obvinění Ruska z porušení dohody o raketách středního doletu (INF). Spojené státy z tohoto důvodu hrozí vypovězením smlouvy. Rusko však tato obvinění odmítá a tvrdí, že podmínky dohody přísně dodržuje.

Dohoda zakazuje střely s doletem 500 – 5 500 kilometrů. „Spojenci dospěli k závěru, že Rusko vyvinulo a postavilo raketový systém 9M729, který porušuje dohodu o INF a představuje významné riziko pro euroatlantickou bezpečnost,“ stojí v prohlášení. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že Rusko má 60 dní, aby se vrátilo k dodržování smlouvy. Pokud tak neučiní, Spojené státy od ní odstoupí.

Kam dál?
NATO s Ruskem řešilo střely středního doletu. Osud smlouvy je nejistý (31.10. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Spojené státy očekávají vstup Makedonie do NATO v roce 2020

Po vyřešení sporu o název Makedonie Spojené státy očekávají vstup této země do NATO, a to navzdory snahám Ruska v tom této balkánské zemi zabránit. Podle ředitele pro evropské a euroasijské záležitosti z amerického ministerstva zahraničí Matthewa Palmera by k tomu mělo dojít již v polovině roku 2020. „Považuji to za realistický termín,“ řekl.

Palmer ocenil snahu Makedonie spor s Řeckem vyřešit. Vyjádřil zároveň znepokojení nad nebezpečným vlivem Ruska nad Makedonií i celým regionem západního Balkánu. Řecko-makedonskou dohodu nyní musí ratifikovat parlamenty obou zemí.

Kam dál?
Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název (19.1. 2018) 

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Afghánské bezpečnostní síly trpí velkými ztrátami na životech

Podle budoucího velitele amerického Velitelství Střed generála Kennetha McKenzieho jsou ztráty na životech v řadách afghánských bezpečnostních sil neudržitelné. Oznámení přichází v době, kdy se západní koalice i Tálibán snaží získat navrch před jednáními o míru, který by ukončil 17 let trvající válku.

Podle afghánského prezidenta Ašrafa Gháního zemřelo od roku 2015 více než 28 000 příslušníků afghánských bezpečnostních sil. V posledních měsících pak bylo dle afghánských představitelů každý měsíc zabito asi 500 mužů a stovky dalších byly zraněny. Tento odhad však bývá považován za velmi konzervativní, a čísla jsou tak nejspíše ještě vyšší.

Kam dál?
Stoltenberg: NATO je navzdory útokům zavázáno misi v Afghánistánu (7.11. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Velitel ukrajinské armády: Hrozba ze strany Ruska je největší od roku 2014

Rusko od srpna shromažďuje své síly na hranici s Ukrajinou a v současné době pro ni představuje největší hrozbu od roku 2014, tvrdí velitel ukrajinských ozbrojených sil Viktor Muženko. Své tvrzení dokládal satelitními fotografiemi ruských tanků T-62M asi 18 kilometrů od hranice. Tyto zprávy budí v Kyjevě obavy z ruské invaze.

Vztahy mezi zeměmi se opět výrazně zhoršily po ruském zásahu proti ukrajinským lodím v Kerčské úžině na konci listopadu. Ukrajinský prezident na incident reagoval vyhlášením válečného stavu ve východní a jihovýchodní části země na dobu třiceti dní.

Kam dál?
Propusťte okamžitě ukrajinské námořníky a lodě, vyzvali Moskvu spojenci (26.11. 2018)

Zdroj: The Economic Times (Indie)

---

Lockheed a Airbus budou společně soutěžit o dodávky nového tankeru pro americké letectvo

Evropská společnost Airbus spolupracuje s novým americkým partnerem společností Lockheed Martin ve snaze vstoupit na americký trh s tankovacími letouny. Dochází k tomu osm let po porážce Airbusu v tendru na nové vzdušné tankery pro americké letectvo, ve kterém zvítězil Boeing. Cílem společností je uspokojit rostoucí poptávku po podobných strojích.

Airbus již dříve zvítězil v tendru na tankovací letadla pro USAF, tehdy ve spolupráci se společností Northrop Grumman. Soutěž však byla po politickém nátlaku zrušena a v novém tendru zvítězil rival Airbusu Boeing.

Kam dál?
Jak se tankuje stíhačka vysoko v oblacích. Cvičení Sky Avenger (27.6. 2018)

Zdroj: Business Insider (USA)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.