Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Maďarsko stanovuje podmínky pro účast Ukrajiny na schůzce NATO

20. listopadu 2018  23:28
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Maďarsko stanovuje podmínky pro účast Ukrajiny na schůzce NATO

Budapešť bude nadále blokovat zasedání Komise NATO-Ukrajina na ministerské úrovni kvůli diplomatickým sporům mezi oběma zeměmi, uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Souhlasíme však, aby se ukrajinský ministr zahraničí zúčastnil schůzky ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v příštím měsíci, pokud se této schůzky zúčastní také zástupce Gruzie, dodal Szijjártó.

Vztahy mezi oběma zeměmi ochladly poté, co Kyjev loni schválil jazykový zákon, který podle Budapešti omezuje práva etnických Maďarů žijících na Ukrajině na výuku v mateřském jazyce.

Kam dál?
Maďarsko i nadále blokuje Komisi NATO-Ukrajina (4.10. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Buďme jednotní vůči „stále agresivnějšímu Rusku“, vyzývá Gottemoeller

Tváří v tvář „komplexním a náročným bezpečnostním otázkám“, zahrnujícím „stále agresivnější Rusko,“ musí být Aliance jednotná, vyzývá náměstkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance Rose Gottemoeller.

Především na „širokou expanzi a modernizaci“ ruské armády se Gottemoeller soustředila při svém vystoupení v Parlamentním shromáždění NATO. Coby „obzvláště znepokojující aspekt“ pak vyzdvihla vývoj nové ruské rakety středního doletu, neboť tato je schopna donést do Evropy jadernou hlavici v řádech minut.

Kam dál?
Kvůli novým ruským střelám jaderné zbraně nerozmístíme, ujistil šéf NATO (13.11. 2018)

Zdroj: Toronto Sun (Kanada)

---

USA schválily prodej raket Japonsku a NATO

Tři potenciální dodávky raket oznámila americká Agentura pro bezpečnostní a obrannou spolupráci (DSCA), mezi nimi pro Japonsko rakety SM-3 v hodnotě 561 milionů dolarů, pokročilé rakety vzduch-vzduch středního doletu AIM-120C-7 v hodnotě 63 milionů dolarů a přesně naváděnou munici pro Agenturu podpory a zadávání zakázek Severoatlantické aliance v hodnotě 320,5 milionu dolarů.

Prodej by americkým společnostem měl vynést celkem 944,5 milionu dolarů, musí být nicméně schválen Senátem, kde dochází k dalšímu vyjednávání, a proto se celkové množství a cena často liší od původního oznámení DSCA.

Kam dál?
Japonsko a USA plánují odpověď na čínské výhrůžky ostrovům Senkaku (5.11. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

EU odhalila plány na nové, avšak omezené vojenské projekty

Ministři Evropské unie se shodli na řadě nových společných vojenských projektů, mezi něž patří zpravodajské výcvikové středisko nebo nová generace raket pro pozemní bojiště, nicméně ambice těchto kroků naznačují, že vyhlídka na evropskou armádu zůstává vzdálená. Poslední aktivity 25 zemí iniciativy PESCO naznačují, kterak chce EU naléhavě zlepšit své schopnosti, aniž by v době rostoucího napětí s Ruskem narušila odpovědnost Severoatlantické aliance za kolektivní obranu Evropy.

Volání vedoucích představitelů Francie a Německa po evropské armádě analytici vnímají spíše jako ústní závazek ke kroku, kterého EU není schopna ani ochotna. „Pojem evropská armáda je velmi nepřesný. Je to podobné, jako byste hovořili o Spojených státech evropských – můžete o projektu mluvit, nicméně jeho realizace zcela jistě není zamýšlena na zítřejší den,“ uvedla analytička z think-tanku European Council on Foreign Relations Ulrike Franke.

Kam dál?
Představitelé NATO jsou proti armádě EU (19.11. 2018)

Zdroj: The Financial Times (Velká Británie)

---

Bundeswehru chybí pomocné síly v kuchyni

V německé armádě je nedostatek pomocných sil v kuchyni. Aby nebylo nutné umývat nádobí, uchýlily se vojenské jídelny v Německu k improvizaci – na dvou základnách jedí vojáci namísto porcelánu z plastového nádobí.

V době, kdy Evropská komise připravuje zákaz používání jednorázového nádobí nebo plastových brček v zájmu lepší ochrany životního prostředí a moří, tak vytváří bundeswehr další plastový odpad.

Kam dál?
Německo otevírá nový vojenský tábor v Nigeru (13.11. 2018)

Zdroj: Die Welt (Německo)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.