natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko se po letech vrací na air show v Paříži, chce víc zájemců o své letouny

  19. června 2013  16:48

  Přímá konkurence pro americké F-35 (na snímku) podle analytiků ruský Suchoj Su-35 není. | foto: JSF

  Rusko se po letech vrací na air show v Paříži, chce víc zájemců o své letouny

  Rusko chce svou obnovenou účastí na letošní letecké show v Paříži přilákat další zájemce o produkty svého leteckého průmyslu. To je také důvod proč se Rusové po 14 letech do Paříže vracejí. Jejich hlavním tahákem při této příležitosti má být bojový stíhací letoun Suchoj Su-35, který se tak poprvé představí před zahraničním publikem.

  Ve zprávách se zatím objevila první srovnání s americkým stíhacím letounem F-35. Podle analytika Richarda Aboulafia však bude Rusko zklamané, pokud se pokusí soutěžit s americkými letouny na světových trzích. Trh s letouny Su-35 je „stejný jako byl vždy s letouny řady Suchoj. Zahrnuje Indii, Čínu a některé další, většinou malé trhy... Představa, že by mohl být konkurentem F-35“ je podle něj „směšná“. To však podle Aboulafia neznamená, že to je špatné letadlo. V komerčním ohledu si však nedovede představit, že by Suchoj Su-35 měl rozšířit svou působnost na další trhy.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Tisíce Britů přijdou o práci v armádě kvůli vládním škrtům

  Celkem 4 480 Britů bude muset opustit armádu v důsledku poslední vlny propouštění. Vláda chce jeho pomocí snížit počet zaměstnanců o 20 procent na celkem 82 tisíc. „Je politováníhodné, že jsme se museli uchýlit k propouštění zaměstnanců, abychom dosáhli zmenšení ozbrojených složek, ale bohužel to byl nevyhnutelný krok kvůli velkému deficitu, který tato vláda zdědila,“ řekl k celé záležitosti britský ministr obrany Philip Hammond.

  Ministr zároveň upozornil, že operační schopnosti britské armády nebudou ovlivněny. „Přestože budou naše ozbrojené síly menší, budou také flexibilnější a schopné rychle reagovat na budoucí hrozby s ochranou a pomocí vybavení, které budou potřebovat.“ Jiný názor zastává stínový ministr obrany Jim Murphy. Podle něj totiž propouštění reflektuje „jak nedodržení slibů, tak i selhání“ vlády ve snaze reformovat armádu.

  Kam dál?
  Britské armádě hrozí další škrty (3.5. 2013)

  Zdroj: Sky News (Velká Británie)

  ---

  Rasmussen: NATO ukončí bojové operace v Afghánistánu

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen ve svém projevu řekl, že vojáci NATO v Afghánistánu již dále „nebudou plánovat, vykonávat ani vést bojové operace“. „Toto rozhodnutí je důležitým mezníkem. S tím, jak afghánské síly přebírají velení, se role jednotek ISAF mění z bojové na podpůrnou,“ dodal. K prohlášení došlo poté, co prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí oznámil, že afghánské bezpečnostní složky přebírají zodpovědnost nad bezpečností v zemi.

  V Afghánistánu je v současnosti umístěno 97 tisíc vojáků z členských států NATO a jejich partnerů. Do konce roku 2014 přitom v zemi zůstane jen zlomek aliančních sil. Součástí nové mise má být výcvik, poradenství a asistence afghánským bezpečnostním složkám.

  Kam dál?
  Afghánské síly převzaly zodpovědnost za bezpečnost v zemi (18.6. 2013)
  NATO odhalilo detaily afghánské mise po roce 2014 (6.6. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Italské námořnictvo se soustředí na hrozby námořních min

  V květnu uspořádalo italské námořnictvo cvičení za účelem otestování svých schopností při řešení nejrůznějších problémů spojených s hrozbami námořních min. Cvičení se soustředilo mimo jiné na nasazení a integraci autonomních podvodních prostředků (AUV) nebo zneškodňování výbušných zařízení (EOD).

  Podle italského admirála Carmelo Bonfiglia se v tomto cvičení italské námořnictvo zaměřilo na hrozby, které se mohou týkat přístavů, námořních tras a pobřežních vod. Cvičení mělo dále za úkol vytvořit národní a mezinárodní  kapacitu a schopnosti v oblastech AUV a EOD.

  Kam dál?
  Námořníci Itálie a Tanzanie budou společně cvičit proti pirátům (12.3. 2013)

  Zdroj: IHS Jane's (USA)

  ---

  Afghánistán přerušil strategické rozhovory s USA

  Rozhovory o bilaterální bezpečnostní dohodě mezi Spojenými státy a Afghánistánem byly podle mluvčího afghánského prezidenta Aimala Faiziho přerušeny kvůli „rozporuplnosti mezi tím, co USA říkají a co ve skutečnosti činí“. Smyslem dohody je vytvořit rámec pro americké jednotky, které zůstanou v Afghánistánu po roce 2014.

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí přerušil rozhovory kvůli neshodám na mírovém procesu s Tálibánem. Jeho rozhodnutí přišlo den poté, co USA oznámily, že se zapojí do přímých vyjednávání s Tálibánem, který oficiálně otevřel politickou kancelář v hlavním katarském městě Dauhá. Karzáímu se podle Faiziho nelíbí název kanceláře, kterou Tálibán pojmenoval jako Islámský emirát v Afghánistánu. Nic takového totiž podle Faiziho neexistuje.

  Kam dál?
  Rusko: Vliv Talibanu v Afghánistánu a okolí poroste (24.5. 2013)
  Karzáí v Kataru jednal o kanceláři pro Taliban (2.4. 2013)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media