natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko narušuje vzdušný prostor zemí NATO

  7. dubna 2010  16:06
  Rusko narušuje vzdušný prostor zemí NATO
  Evropští obranní představitelé jsou znepokojeni zvyšující se četností, s jakou ruská válečná letadla narušují suverénní vzdušný prostor zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance. Experti se domnívají, že tímto ruský medvěd ukazuje své "vojenské svaly".

  Při posledním incidentu narušily dva ruské bombardéry Tu-160 Blackjack schopné nést jadernou raketu krátkého doletu britský vzdušný prostor nad severním Skotskem. Bombardéry Tu-160 byly zachyceny dvěma stíhačkami britského letectva Tornado F3 a po čtyřech hodinách opustily britský vzdušný prostor.

  Podobných incidentů za posledních pět let prudce přibylo. Britské Královské letectvo uvedlo, že jejich piloti zachytili ruské letouny nad britským územím již více než dvacetkrát od začátku roku 2009. K podobným narušením vzdušného prostoru suverénních zemí dochází také nad Skandinávií a v dalších zemích sousedících s Ruskem.

  Analytici se domnívají, že Rusové si tímto způsobem testují, za jak dlouhou dobu evropské země na podobné narušení jejich vzdušného prostoru zareagují.

  Čtěte také:
  Ruské bombardéry létají blíže k USA

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  NATO Karzáímu: Neničte naši práci v Afghánistánu
  Severoatlantická aliance varovala afghánského prezidenta Hamída Karzáího, aby se nesnažil podkopat podporu afghánské veřejnosti alianční misi v Afghánistánu. Mluvčí NATO James Appathurai zdůraznil, že Aliance v Afghánistánu vynakládá ohromné úsilí, aby pomohla Afgháncům zbavit se terorismu.

  "Očekáváme, že naše práce bude Afghánci oceněna – i na nejvyšších místech," dodal Appathurai. Alianční prohlášení přišlo poté, co prezident Karzáí hovořil k afghánským zákonodárcům o tom, že Spojené státy americké zasahují do afghánských záležitostí a že se Taliban stane legitimním hnutím odporu, pokud Washington bude ve svých akcích pokračovat.

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

  ---

  Rusko chce zřídit soud pro africké piráty
  Rusko navrhlo Radě bezpečnosti OSN zřídit zvláštní soud pro únosce zajaté při protipirátských operacích v blízkosti somálských břehů. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil, že návrh rezoluce žádá generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby do tří měsíců poskytl své konkrétní návrhy na zřízení takového soudu.

  Čurkin vyjádřil znepokojení nad rozhodnutím některých evropských zemí propustit zajaté piráty. Podle jeho slov zatím neexistuje žádný efektivní soudní systém, který by zajistil adekvátní potrestání pirátů. Tuto záležitost již Rusko diskutovalo s Mezinárodní kontaktní skupinou pro Somálsko, která zřízení soudu pro piráty v některé ze zemí regionu podpořila.

  Čtěte také:
  V boji s piráty mají námořníci novou strategii
  NATO prodloužilo protipirátskou misi
  Čína rozšiřuje protipirátskou operaci u Somálska

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Dánští vojáci zdrženi na cestě domů
  Administrativní chyby dánského velitelství zdržely letadlo se stovkou dánských vojáků v Kazachstánu, a zkrátilo tak těmto vojákům třítýdenní velikonoční dovolenou o tři dny. Dánské ozbrojené síly přijaly odpovědnost za administrativní chyby a zvažují možné kompenzace za způsobené zdržení. Důvodem zdržení bylo chybějící povolení přeletět uzbecký vzdušný prostor.

  Pokud se jedná o přepravu vojáků, žádá o povolení využití vzdušného prostoru určité země domovský stát přepravovaných vojáků. V tomto případě však o toto povolení žádala přepravní společnost, což bylo důvodem zamítnutí žádosti uzbeckou stranou.

  Dánská ministryně obrany Gitte Lillelund Bech byla zdržením vojáků velmi rozzlobená. "Je to velmi nepříjemné, jak pro vojáky, tak jejich rodiny, které se na ně těšily. Ozbrojené síly pracují na tom, aby se nic podobného již nestalo," zdůraznila Bech.

  Zdroj: The Copenhagen Post (Dánsko)

  ---

  Turecko je proti sankcím vůči Íránu
  Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan je skeptický ohledně účinnosti dalších sankcí proti Íránu za jeho jaderný program. Erdogan stále podporuje diplomatické řešení tohoto problému a kritizuje země, které v Radě bezpečnosti OSN prosazují zavedení dalších sankcí proti Íránu.

  Erdogan se dnes setká s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Právě zástupci Francie, Spojených států amerických, Velké Británie a Německa se tento týden mají setkat s představiteli Ruska a Číny a začít pracovat na návrhu dalších sankcí proti Íránu. Pokud s tímto návrhem bude souhlasit všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo, představí svůj návrh dalším deseti členům RB OSN. Očekává se, že proti návrhu se postaví Libanon, Turecko a Brazílie.

  "Ti, kteří zavedli současné sankce proti Íránu, byli prvními, kdo je porušil. Francouzi, Němci, Britové, Američani a Číňané se stále snaží své zboží do Íránu nepřímo poslat," zdůraznil Erdogan.

  Čtěte také:
  Turecko hájí íránský jaderný program
  Ahmedínežád hrozí odvetou za uvalení sankcí

  Zdroj: Today‘s Zaman (Turecko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu