natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko chce protiraketovou dohodu s USA

  7. února 2007  13:43

  Rusko chce protiraketovou dohodu s USA
  Rusko požaduje od Spojených států závaznou dohodu, že americký protiraketový systém není zaměřen proti němu, uvedl zdroj z ruského ministerstva zahraničí. Rusko je znepokojeno záměrem USA umístit na území Polska a České republiky části protiraketového systému, které mají chránit Evropu před střelami nepřátelských států, jako je Írán nebo Severní Korea.

  Ani přes ujištění, že systém není určen k zasažení jakéhokoli cíle na území Ruské federace, ho ruští představitelé stále označují za hrozbu pro svoji národní bezpečnost.

  Na konci studené války se oba zmíněné státy shodly na tom, že jejich rakety již nebudou zaměřeny na konkrétní cíle na území daného státu. Vojenští analytici to však nyní označují spíše za symbolické gesto.

  Čtěte také:
  SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Název Makedonie možnou překážkou vstupu do NATO
  „Členství Makedonie v NATO závisí na výsledku jejích jednání s Řeckem o podobě jejího názvu,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack. Není to ovšem jediný problém, který musí Makedonie před svým vstupem do Aliance vyřešit. McCormack dodal, že postoj Spojených států k Makedonii se nezměnil, ale v Severoatlantické alianci se rozhoduje na základě konsenzu, proto je nutné vyřešení dlouhodobého sporu, který Makedonie vede s Řeckem ohledně svého názvu.

  Přes všechna nedorozumění ohledně makedonského názvu země Řecko potvrdilo, že nebude Makedonii bránit v úsilí o začlenění do NATO a EU. Trvá pouze na označení Makedonie pod zkratkou „FYROM“, Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Řecko je již členem obou zmíněných organizací, proto je vyřešení tohoto problému důležité.

  Makedonští ministři zahraničí a obrany se také účastnili Jadransko-Baltsko-Atlantického setkání, které se konalo v estonském Tallinu, kde američtí představitelé znovu potvrdili podporu Makedonii v její snaze o vstup do NATO.

  Čtěte také:
  Vstup do NATO je prioritou Makedonie
  Aliance vyšle dobrý signál Balkánu

  Zdroj: Focus 1, Focus 2 (Bulharsko),  MakFax (Makedonie)

  ---

  Další členové al-Káidy zatčeni v Afghánistánu
  Příslušníci koaličních sil při ranním zátahu u východoafghánského města Hakimabad zatkli podle vojenského zdroje dva muže podezřelé z příslušnosti k al-Káidě. Podle afghánských úředních činitelů bylo však zatčeno šest mužů a jeden byl během akce zabit. Tento rozpor v číslech nebyl dosud vyjasněn.

  Několik militantních skupin, včetně al-Káidy, Talibanu a válečníků bojujících pro velitele Gulbuddina Hekmatyara operuje na území východního Afghánistánu. Většinou neválčí společně, ale cíle jejich úsilí bývají stejné. Vojenský zdroj neuvedl, kdo provedl razii na členy al-Káidy. Vojáci amerických speciálních sil pracují v Afghánistánu pod hlavičkou „koaličních sil“. Ty jsou pod jiným velením než alianční síly ISAF.

  Čtěte také:
  Aliance odstranila dalšího předáka Talibanu
  NATO připravuje bojovou brigádu pro Afghánistán

  Zdroj: Boston.com (USA)

  ---

  Berlín váhá s rozšířením afghánské mise
  Německo zřejmě vyhoví požadavku NATO na poskytnutí průzkumných letadel pro misi v Afghánistánu, ovšem za předpokladu určitých omezení při jejich užívání. V prosinci NATO požádalo Německo o sedm nebo osm letounů typu Tornádo.

  Německý parlament se bude touto otázkou zabývat dnes na svém zasedání. Vyslání Tornád pravděpodobně schválí s tím, že nebudou mít mandát pro podporu operací pozemních sil. Pomohou pouze v případě, že se jednotky NATO nebo americké jednotky v rámci operace Trvalá svoboda ocitnou v nebezpečí. Jejich primárním úkolem bude pořizování leteckých snímků.

  Nabídka na poskytnutí letounů Tornádo byla gestem dobré vůle poté, co byl Berlín kritizován za malou angažovanost v kritické oblasti jižního Afghánistánu. Němečtí představitelé také odsouhlasili možnost poskytnutí nafocených snímků pro potřeby operace Trvalá svoboda, pokud to přispěje ke zvýšení bezpečnosti země a vojáků sil ISAF.

  Letouny Tornádo a 500 členů obsluhy včetně pilotů by bylo umístěno ve městě Mazáre-Šaríf na severu Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Evropa stále zaostává za výzvami USA
  NATO by uvítalo německá tornáda
  NATO žádá německá letadla do Afghánistánu

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  ---

  Afghánci prchají z obav před boji
  Již více než tisíc obyvatel města Musa Kala uprchlo z obav před střetem mezi jednotkami NATO a bojovníky Talibanu. Ti se začali připravovat na alianční ofenzívu, která by je měla z města vytlačit. Síly ISAF pod velením NATO se snaží o zpětné získání kontroly nad tímto městem poté, co jej od minulého týdne ovládají místní militantní skupiny.

  Síly NATO pod britským velením dosáhly dohody s místními staršími, podle které odejdou z města, pokud jej opustí také talibanští bojovníci. Proto guvernér provincie Helmand poznamenal: „Taliban ve městě pouze způsobuje problémy místním lidem.“ Taliban často ovládne město, pod svou kontrolou ho však udrží pouze krátkou dobu.

  Talibanské síly obvinily spojenecké jednotky z narušení klidové zóny v okolí města leteckým náletem, při kterém byl zabit bratr místního talibanského velitele Mully Ghafúra. Velitelé jednotek NATO i místní starší to však popírají. Sám Ghafúr byl zabit během nedělního spojeneckého náletu.

  NATO i Taliban se chystají na plánovanou jarní ofenzívu, která má být nejsilnější od pádu Talibanu v roce 2001. Nový velitel sil ISAF americký generál Dan McNeill je pro agresivnější postup vůči talibanským silám.

  Čtěte také:
  Letáky NATO vyzývají velitele Talibanu k odchodu
  Craddock: Nová ofenzíva Talibanu na jaře

  Zdroj: AlertNet/ Reuters (Velká Británie)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media