natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko by v budoucnu mohlo vstoupit do NATO

  6. února 2006  17:30

  Rusko by v budoucnu mohlo vstoupit do NATO
  Ruský vicepremiér a ministr obrany Sergej Ivanov potvrdil, že Rusko zatím nezamýšlí vstoupit do NATO, avšak do budoucna tuto možnost nevylučuje. „Rusko zatím nepřemýšlí o podání přihlášky do NATO, avšak, jak se říká, nikdy neříkej nikdy,“ uvedl Ivanov na 42. mezinárodní konferenci o bezpečnosti v Mnichově.

  Ivanov řekl, že Rusko je euroasijský stát a má zájem rozvíjet vztahy se svými asijskými partnery, zejména s Čínou a Indií.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Japonsko chce spolupráci s NATO
  Japonsko by chtělo zintenzivnit spolupráci s NATO, které podniká více misí v Asii, uvedl vysoký japonský představitel. Dodal však, že Japonsko neusiluje o členství. „Nemyslím, že budeme součástí NATO jako plnohodnotný člen, ale myslím si, že zde bude větší spolupráce mezi NATO a Japonskem, pokud budou alianční mise expandovat do geografických oblastí, které též pokrýváme,“ řekl Jasuhisa Šiozaki, náměstek ministra zahraničí.

  Severoatlantická aliance se snaží posílit vztahy s Japonskem, Austrálií, Novým Zélandem a Jižní Koreou, aby podpořila politickou a vojenskou spolupráci pro mise podobné té mírové a humanitární v Pákistánu. „Budeme o tomto s aliancí ještě podrobněji jednat,“ řekl Šiozaki. Poukázal však na to, že omezení, která Japonsku uložila ústava po 2. světové válce, zemi při zapojení do vojenských operací limitují.

  Zdroj: Manichi Daily News (Japonsko)

  ---

  Merkelová volá po obnově strategie NATO
  Vedoucí evropští členové Severoatlantické aliance varovali Spojené státy, že NATO by se nemělo stát světovým strážníkem, ale mělo by být využíváno oběma stranami jako politické fórum k diskuzi o důležitých otázkách bezpečnosti, jako jsou Írán, Střední východ a bezpečnost energie. Nová německá kancléřka Angela Merkelová se postavila do čela evropských výzev k pokračování organizační reformy aliance.

  Na Mnichovské konferenci o bezpečnosti, která je největším výročních setkáním ministrů obrany, vojenských velitelů a šéfů obranného průmyslu, Merkelová vyzvala k nové debatě o strategické koncepci, která má do roku 2009 definovat nové úkoly a limity dle kapacit aliance. Merkelovou podpořil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, který širší a intenzivnější politické konsultace zahrnul i do své agendy.

  Projev Merkelové vřele přijali zejména členové delegace USA vedené ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem, avšak jeho podstata vzbudila minimální odezvu. Místo toho Rumsfeld soustředil téměř všechny své poznámky na téma války proti terorismu vyhlášené USA a jeho spojenci a odmítl se zabývat jakoukoliv debatou o budoucnosti NATO a jeho role ve světě.

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  USA vyzývají NATO k většímu zapojení v Súdánu
  Spojené státy nabádají NATO, aby sehrálo větší roli při pomoci mírovým snahám v súdánském regionu Dárfúr. Náměstek ministryně zahraničí USA Robert Zoellick uvedl, že NATO by mělo poskytnout současné mírové misi Africké Unie větší pomoc v oblasti logistiky, zpravodajských služeb a plánování, včetně vyslání několika expertů přímo na místo. Dále uvedl, že Spojené státy se budou snažit urychlit převzetí mírové mise Organizací spojených národů, což bylo v pátek odsouhlaseno Radou bezpečnosti.

  Představitelé OSN uvedli, že by tento proces mohl trvat jeden rok. Ruský ministr obrany Sergej Ivanov dodal, že Rusko je ochotné vyslat do Dárfúru 200 vojáků a vrtulníkovou jednotku jako součást mise OSN. Rada bezpečnosti jednohlasně schválila, aby OSN začala s plánováním převzetí sedmitisícových mírových sil Africké Unie, kterým se v regionu nepodařilo zastavit násilí, při kterém podle odhadů zemřelo 180 000 lidí, většinou hladem či nemocemi. Zoellick uvedl, že pomoc NATO bude potřeba dokud OSN nepřipraví své jednotky. Jan Pronk, vrcholný představitel OSN v Súdánu, řekl německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, že angažování jednotek OSN v Dárfúru očekává začátkem roku 2007.

  Zdroj: Sudan Tribune (Súdán)

  ---

  USA ukončí 31. března pomocné operace v Pákistánu
  Americká armáda ukončí záchranné operace, pomocí kterých bylo zajištěno zásobování pro odhadovaných 3 miliony lidí, kteří přežili zemětřesení v říjnu 2005. USA do ukončení operací ještě poskytnou Pákistánu zdravotnické a stavební vybavení za 6 milionů dolarů, uvedl Michael LeFever, velitel Střediska pro pomoc při katastrofách.

  Od zahájení operace v říjnu jednotky USA uskutečnily více než 4000 plaveb, dodaly asi 9 milionů kilogramů pomoci, ošetřily 30000 pacientů a odstranily 40000 tun sutin, uvádí prohlášení velvyslanectví USA v Islamábádu. Severoatlantická aliance své 90-ti denní pomocné operace ukončila 1. února. Personál NATO pomohl pákistánské vládě dodávkami materiálu pomocí leteckých shozů, dále zřizováním polních nemocnic, odstraňováním sutin a odklízením sesuté půdy a sněhu.

  Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v lednu uvedl, že je spokojen s procesem obnovy a rekonstrukce. „Máme dost zdrojů, abychom zajistili pomoc pro přeživší a opravili města,“ řekl Mušaraf. Pákistánu mezinárodní humanitární agentury a země přislíbily 6,4 miliardy dolarů.

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media