Ruské bombardéry létají blíže k USA
Ruské bombardéry podnikají více misí v blízkosti amerického území, včetně Aljašky. Chtějí tím demonstrovat své útočné schopnosti na velké vzdálenosti. Ruský letoun nesoucí řízené střely cvičil před dvěma týdny u břehů Aljašky. Jiné ruské bombardéry byly viděny minulý týden u americké tichomořské základny na ostrově Guam. Někteří analytikové hodnotí tyto ruské aktivity jako snahu Moskvy ukázat Washingtonu svoji vojenskou sílu a vyjádřit svoje zděšení nad americkým plánem postavit protiraketový štít ve střední Evropě. Jeden obranný činitel to shrnul slovy, že „Rusko je zpátky ve hře“.
„Během posledního měsíce Rusové se svými bombardéry létají více než v minulosti a určitě se vydávají na delší lety,“ řekl generál amerického letectva Gene Renuart. „Několikrát jsme je zachytili blízko Aljašky mimo oblast mezinárodních vod. Nejde však o žádné provokace, dodržují mezinárodní pravidla. V provádění svých letů jsou velice profesionální, takže v tom nevidím žádné nebezpečí,“ dodal Renuart s tím, že Rusko většinou dopředu ohlašuje americkým protějškům svoje vojenská cvičení.
Čtěte také:
Ruské bombardéry opět létají nad základny USA
Zdroj: Defense News (USA)
---
Steinmeier: Dárfúr potřebuje víc než vojáky
Na konci své třídenní cesty po západní Africe varoval německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, že mírová mise OSN nebude stačit na vyřešení konfliktu v Dárfúru. Poté, co se sešel se svým ghanským protějškem Akwasim Osei Adjeiem, podpořil další diplomatické snahy vedoucí k ukončení tohoto čtyřletého krveprolití. Oba muži vyjádřili naději, že setkání zástupců znepřátelených skupin rebelů se zvláštními vyslanci OSN tento pátek v Tanzanii by mohlo být krokem vpřed. Adjei řekl, že nejdříve by měla být dána šance diplomacii, než státy jako je Velká Británie a Spojené státy americké uvalí sankce na Súdán, pokud by odmítnul mírové síly složené z jednotek OSN a Africké unie.
„Velmi brzy přijde období dešťů, a to by pro nás bylo velmi obtížné, pokud bychom situaci nedostali pod kontrolu. Toto lidské neštěstí už by pro nás bylo příliš mnoho,“ řekl Adjei. Rada bezpečnosti OSN jednohlasně schválila vyslání 26 000 vojáků k převzetí mírových úkolů v Dárfúru od 7 000 špatně vybavených mužů Africké unie.
Mírová dohoda uzavřená loni v květnu ztroskotala. V Dárfúru zemřelo nejméně 200 000 lidí a 2,1 milionu bylo nuceno uprchnout ze svých domovů od února 2003, kdy v tomto západosúdánském regionu vypukl ozbrojený konflikt.
Čtěte také:
OSN chce poslat do Dárfúru až 26 000 vojáků
Sarkozy vyzval k tvrdým opatřením vůči Dárfúru
SPECIÁL: NATO pomáhá s přepravou v Dárfúru
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Nezávislý tým vyšetřuje incident v Gruzii
Nezávislý tým mezinárodních expertů ze Spojených států, Švédska, Litvy a Lotyšska vyšetřuje údajné vypuštění ruské rakety v Gruzii blízko hranice se separatistickou provincií Jižní Osetie. Příslušníci mírových jednotek v zemi si však stěžují na neochotu Gruzie zapojit se do snah o monitorování případu, což podle nich celé vyšetřování ztěžuje. „Mírové jednotky se snaží shromáždit co nejvíce dodatečných údajů, aby získaly úplný obrázek o tom, co se při incidentu stalo,“ řekl Jurij Vereščak, asistent velitele mírových sil.
Gruzie prohlásila, že typ rakety, jaký byl vypuštěn, vůbec nemá ve své výzbroji a že se tedy s určitostí jedná o ruskou raketu. To však mírové jednotky nyní nemohou ověřit, protože Gruzie již trosky rakety zničila.
Ministerstvo obrany Gruzie dříve oznámilo, že ruský taktický bombardér Su-24 narušil gruzínský vzdušný prostor a ve vzdálenosti 65 kilometrů od hlavního města Tbilisi vypálil raketu Raduga Kh-58 na gruzínskou radarovou základnu. Raketa sice nevybuchla, nicméně ještě zvýšila napětí mezi oběma státy. Vztahy mezi Gruzií a Ruskem se zhoršily poté, co se po „růžové revoluci“ v roce 2004 stal gruzínským prezidentem prozápadní Michail Saakašvili. Rusko odpovědnost za incident v blízkosti samozvané republiky Jižní Osetie odmítá a požaduje mezinárodní vyšetřování.
Čtěte také:
USA odsuzují raketový za útok na Gruzii
Rusko prý vypustilo raketu nad územím Gruzie
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
Polsko rozhodne o svých jednotkách v Iráku na podzim
Rozhodnutí, zda posílit polský kontingent v Iráku, padne na podzim. Nyní v zemi slouží devět set Poláků. Polský ministr obrany Alexander Szczyglo v rozhovoru pro polské rádio také hovořil o plánech na evakuaci několika iráckých občanů i s jejich rodinami pracujících pro polskou armádu. Potvrdil vládní plány na vyslání 150 polských vojáků do Čadu, kde by byli součástí mezinárodní humanitární mise a zajišťovali by bezpečnost uprchlíků z Dárfúru.
Čtěte také:
Polsko mění svou strategii v Iráku
Zdroj: Polskie Radio (Polsko)
---
Soul vítá propuštění svých rukojmí v Afghánistánu
Jihokorejská vláda uvítala propuštění dvou nemocných žen, nicméně žádá i o vydání 19 zbylých korejských humanitárních pracovníků, které Taliban stále drží jako rukojmí. Příbuzní žen také vyjádřili smíšené pocity kvůli osudu stále zadržovaných.
Místní představitelé v Afghánistánu prohlásili, že za ženy nebylo vyplaceno žádné výkupné. Ženy nyní podstupují lékařské prohlídky na jihokorejské vojenské základně v Afghánistánu a poté budou přepraveny zpátky do Soulu.
Taliban před třemi týdny zatknul skupinu 23 jihokorejských humanitárních pracovníků. Dva rukojmí byli později zabiti.
Čtěte také:
Taliban: Propustíme dvě Korejky
NATO odrazuje od vyjednávání s únosci
Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)