natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rumunský ministr zahraničí: Podporujeme větší zapojení NATO na Blízkém východě

  14. ledna 2020  23:42

  Donald Trump s představiteli zemí NATO, které vydávají 2 % HDP na obranu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Rumunský ministr zahraničí: Podporujeme větší zapojení NATO na Blízkém východě

  Rumunsko podporuje větší zapojení Severoatlantické aliance do dění na Blízkém východě. Oznámil to rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu před setkáním evropských ministrů zahraničí v Bruselu, na jehož programu bylo i projednání situace v Iráku a Íránu. „Jde o velmi důležité setkání, protože dává Evropské unii příležitost zapojit se do řešení této krize,“ dodal.

  Aurescu také ocenil nedávné snahy Donalda Trumpa o deeskalaci současné situace a vyjádřil se i k usnesení iráckého parlamentu, jehož prostřednictvím požadují iráčtí poslanci odchod zahraničních vojáků ze země.

  „Nemyslíme si, že by to přispělo ke stabilizaci regionu. (Naši) vojáci jsou připraveni nabídnout výcvik iráckým silám, aby tak mohly lépe vzdorovat nebezpečí terorismu.“ Dále vyzval členské země EU a NATO k jednotě a spolupráci.

  Kam dál:
  NATO pozastavilo výcvikovou misi v Iráku kvůli obavám o bezpečnost (6.1. 2020)

  Zdroj: Actmedia (Rumunsko)

  ---

  Stoltenberg uvítal pokračující sbližování Bosny a Hercegoviny s NATO

  Velvyslanec Bosny a Hercegoviny při Severoatlantické alianci Mitar Kujundzič se při příležitosti svého nástupu do funkce a předání pověřovacích listin setkal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Po ceremoniálu oba muži prodiskutovali vzájemné vztahy balkánské země a NATO.

  Stoltenberg ocenil především přijetí reformního programu. Ten je součástí rozsáhlejšího akčního plánu, jenž má Bosnu a Hercegovinu připravit na případné budoucí členství v Alianci. Přijetí programu označil Stoltenberg za důležité pro pokračování vzájemné spolupráce mezi Bosnou a Hercegovinou a NATO.

  Kam dál?
  Kvůli sporům o NATO stále nemá Bosna a Hercegovina vládu (22.8. 2019)

  Zdroj: Sarajevo Times (Bosna a Hercegovina)

  ---

  Předseda Vojenského výboru NATO navštívil Severní Makedonii

  Předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance maršál Stuart Peach navštívil Republiku Severní Makedonie. Na jeho programu byla setkání se severomakedonským prezidentem Stevem Pendarovským, ministryní obrany Radmilou Sekerínskou a náčelníkem generálního štábu generálem Vaskem Gjurchinovským.

  Peach při své návštěvě pochválil mimo jiné zapojení makedonských vojáků do afghánské mise Resolute Support a také to, jak se Makadonci ujali své hostitelské úlohy při pořádání společného cvičení REGEX 19.

  „NATO se velmi zajímá o bezpečnost a stabilitu západního Balkánu. Členské země úzce spolupracují se zeměmi v regionu s cílem udržovat mír mezi národy a posilovat bezpečnost,“ řekl Peach v rozhovoru s Vaskem. Vyjádřil také svou radost z toho, že se Severní Makedonie již brzy stane 30. členskou zemí Aliance.

  Kam dál?
  Jsme připravení vás přivítat, chválil šéf NATO Severní Makedonii (4.7. 2019)

  Zdroj: NATO

  ---

  Dohoda s Tálibánem by měla Afghánistánu přinést mír, říká alianční vyslanec v Afghánistánu

  „Tálibán musí ukončit násilí. Je čas zaměřit se na budoucnost všech Afghánců,“ napsal na svém Twitteru zástupce Severoatlantické Aliance v Afghánistánu Nicholas Kay, jako odpověď na jednu z otázek, které mu zde byly položeny.

  Dohoda mezi Spojenými státy a Tálibánem je však podle Kaye pouze začátek. Pro udržení úspěchů, jakých bylo za 18 let působnosti aliančních sil dosaženo, je podle něj klíčová dohoda mezi Afghánci, která „umožní zachování práv a svobod, které během posledních 18 let získali“.

  Dodal také, že NATO podporuje snahu všech regionálních aktérů o dosažení míru v zemi a že se afghánské bezpečnostní síly mohou i nadále spolehnout na pomoc Aliance při jeho udržování.

  Kam dál?
  Afghánistán je nešťastná země, válčiště sousedů, říká český velvyslanec (31.12. 2019)

  Zdroj: MENAFN (USA)

  ---

  Boje v Libyi pokračují. Jednání o příměří skončila neúspěchem

  Čtvrtě libyjského hlavního města Tripolisu i nadále sužuje násilí. K podpisu dohody o příměří, jenž se měl odehrát během návštěvy velitele vzbouřenců generála Chalífy Haftara v Moskvě, nakonec nedošlo. Haftar opustil Moskvu předčasně. Rusko však slíbilo, že bude ve snahách o sjednání příměří pokračovat.

  Haftar a jeho jednotky, které ovládají na ropu bohatý východ země, bojují proti mezinárodně uznané vládě Faíze Sarrádže od loňského dubna. Nedávno obě strany souhlasily s krátkodobým příměřím, které mělo umožnit podepsání dlouhodobější dohody, na níž se krom Ruska podílelo také Turecko. Nyní se však boje rozhořely nanovo. Další série mírových jednání by měla proběhnout tento týden v Berlíně.

  Kam dál?
  Rusko vyzývá k příměří v Libyi (2.1. 2020)

  Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media