Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rozdíly v zahraniční politice Obamy a Romneyho? Značné

26. září 2012  16:41
Americký prezident Barack Obama a republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney. | foto: Barack Obama: White House, Mitt Romney: mittromney.com

Rozdíly v zahraniční politice Obamy a Romneyho? Značné

Americký prezident Barack Obama a republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney navrhli dvě zcela odlišné vize budoucí zahraniční politiky Spojených států. Romney naznačil, že pokud by byl zvolen, zaměřil by se na rozvoj na Blízkém východě a v Severní Africe a zároveň by poskytl soukromému sektoru větší roli v investování do rozvojových států, čímž by se snížily výdaje vlády na zahraniční pomoc. „Vidíme případy, kdy byla americká pomoc zneužita ke korumpování vlád. Divíme se, proč léta pomoci a podpory nikdy neuhasily strádání, proč utrpení přetrvává desetiletí po desetiletí,“ kritizoval stávající systém Romney.

Prezident Obama na stejné téma uvedl, že prosazování cílů Washingtonu by se mělo dít skrze mezinárodní organizace. Jeho vize zahraniční politiky se od Romneyho diametrálně liší. Považuje totiž současné propojení zemí G-20 s rozvojovými zeměmi za cestu k uzdravení ekonomiky. Amerika podle Obamy sleduje rozvojový program, který spolupracuje s africkými vůdci při pomoci jejich národům.  „Byla vytvořena nová partnerství pro boj s korupcí a k podpoře vlády, která je otevřená a transparentní,“ uzavírá Obama.

Kam dál?
Analýza: Mír skrze sílu: Zahraniční politika republikánských kandidátů na prezidenta (23.1. 2012)
Komentář: Přinese nový prezident Spojeným státům bezpečnější kyberprostor? (4.9. 2012)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Společné operace NATO a afghánské armády pokračují navzdory vnitřním útokům

Operace Severoatlantické aliance prováděné spole4n2 s afghánskou armádou pokračují i přes omezení, o kterých rozhodli velitelé amerických a aliančních sil v Afghánistánu a podle kterých všechny společné operace musí být schváleny regionálním velením. Leetos bylo v Afghánistánu při útocích, kdy byli ozbrojenci převlečeni do vojenských uniforem nebo útočili sami afghánští vojáci, zabito přes 51 příslušníků aliančních jednotek.

Důvodem k omezení společných operací byly kromě tzv. vnitřních útoků také protiamerické demonstrace, které ned8vno vypukly v islámském světě, jak uvedl generál Martin E. Dempsey. Omezení operací prováděných s afghánskými kolegy je však jen dočasné a některé z operací stále pokračují, informoval mluvčí Pentagonu Georgie Little, který rovněž označil koaliční operace za úspěšné. Za úspěch považuje i narůstající počet operací vedených samotnými Afghánci.

Kam dál?
Americké armádě dochází trpělivost: Pozastavila výcvik afghánské domobrany (3.9. 2012)

Zdroj: RTT News (USA)

---

Janukovič zve šéfa NATO na návštěvu Ukrajiny po parlamentních volbách

Ukrajinský prezident Viktor Janukovič pozval generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse F. Rasmussena na návštěvu Ukrajiny. Janukovič také projevil spokojenost s vývojem vzájemných vztahů mezi NATO a Ukrajinou.

Rasmussen na oplátku Janukovičovi poděkoval za podílení se Ukrajiny na mírových operacích Aliance v Kosovu, Africe a dalších rizikových oblastech.

Kam dál?
Ukrajina se příští rok zapojí do aliančního boje proti pirátům (5.9. 2012)

Zdroj: Interfax (Rusko)

---

Rusko si ponechá své základny v Kyrgyzstánu

Rusko a Kyrgyzstán podepsaly řadu smluv včetně dohody o zachování ruských vojenských základen na kyrgyzském území. Mezi Moskvou a Biškekem se letos rozhořel spor ohledně poplatků za čtyři ruské vojenské základny v Kyrgyzstánu.

Jednou ze smluv, které obě strany podepsaly, byla dohoda a odpuštění dluhu, který Kyrgyzstán vůči Rusku měl. Obsahem další smlouvy byla společná výstavba Kambaratinské vodní elektrárny a vybudování nádrže Verchnije-Narynsky. 

Poté, co Kyrgyzstán oznámil rozhodnutí uzavřít v roce 2014, kdy vojáci Spojených států opustí Afghánistán, americkou základnu v Kansku poblíž Biškeku, zdůraznil ruský prezident Putin odhodlání vybudovat spolu s Kyrgyzstánci manaské letiště.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

‚NATO se zaměřuje na důsledky arabského jara’

Severoatlantická aliance se nyní soustředí na východ a především na národy arabského světa, které prošly tzv. arabským jarem, prohlásil na konferenci „Výzvy pro NATO v příštím desetiletí“ prezident Atlantického klubu v Bulharsku a bývalý diplomat Salomon Passy. Ten se rovněž domnívá, že země arabského jara potřebují velké investice, které by pomohly dokončit společenskou přeměnu bývalých autoritativních režimů.

 „Nové režimy znamenají šanci k uspořádání regionu. To může být uskutečněno pomocí těmto novým demokraciím s jejich ekonomickou a politickou přeměnou,“ dodává Nicola De Santis z Istanbulské iniciativy pro spolupráci. Na politickou nestabilitu v Tunisku, Egyptě, Alžírsku a Libyi poukázal bývalý bulharský velvyslanec v Tunisku Petko Doykov. Podle jeho slov tyto země spojuje potřeba ekonomických investic, křehký přechod k demokracii, u kterého hrozí radikalizace a dále pak tyto země potřebují rozvíjet nové národní elity.

Doykov dodal, že věří, že NATO může vyřešit vojenské problémy v regionu, pokud bude například pomáhat zemím arabského jara se zabezpečením velkých skladů zbraní, které by mohly padnout do rukou salafistickým organizacím.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

pba; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.