natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rice: Afghánistán je zkouškou důvěryhodnosti NATO

  15. dubna 2008  20:38

  Rice: Afghánistán je zkouškou důvěryhodnosti NATO
  Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice při svém projevu na vojenské základně v Alabamě prohlásila, že afghánský konflikt je důležitou zkouškou důvěryhodnosti Severoatlantické aliance. Vítězství afghánské vlády podporované západními státy nad talibanskými povstalci je podle ní životním zájmem USA a jejich spojenců. „Tato země se již nikdy nesmí stát útočištěm teroristů, kteří napadli Ameriku jedenáctého září, kteří opakovaně zaútočili na naše přátele a spojence a kteří se nás snaží stále více zraňovat,” prohlásila.

  Afghánský konflikt je podle Rice tvrdým bojem proti povstalcům, ne mírovou misí. Úspěch potlačí obchod s drogami, poskytne oporu proti destabilizujícímu chování Íránu a ukotví politickou a ekonomickou svobodu ve střední a jižní Asii, prohlásila americká ministryně.

  Rice zdůraznila i snahu Bushovy administrativy navázat dobré vztahy s novou koaliční vládou Pákistánu. Také prezident Parvíz Mušaraf je podle Rice důležitým spojencem v boji proti terorismu. „Avšak pamatujte, že naší odpovědí na terorismus není jen bojovat s teroristy, ale i s jevy, které k terorismu vedou. Jedním z těchto jevů je nedostatek svobody,” řekla Rice. Pokračovala vysvětlením, že USA tlačily na zrušení výjimečného stavu, který Mušaraf v Pákistánu vyhlásil na sklonku minulého roku, a na uskutečnění spravedlivých voleb, z nichž vzešla nová vláda.

  Čtěte také:
  Afghánistán potřebuje pomoc Pákistánu

  Zdroj: VOA News (USA)

  ---

  Chávez navrhuje vytvoření Jihoatlantické aliance
  Venezuelský prezident Hugo Chávez vyzval státy Latinské Ameriky k vytvoření Jihoatlantické aliance, která by vyvažovala NATO. „Jak jsem již řekl, když existuje NATO, proč by nemohlo existovat SATO?,” řekl Chávez ve svém projevu k šestému výročí převratu z roku 2002 a svého návratu k moci.

  Chávez navrhl vznik obranné rady poté, co byl v roce 1999 zvolen prezidentem. Narazil však na regionální opozici. Nyní svůj návrh „vrací na stůl”. Nová organizace by měla vést zúčastněné státy k vytvoření společné obranné politiky.

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  USA nejspíše zapojí Izrael do systému včasného varování
  Podle vysoce postaveného pracovníka izraelské obrany Spojené státy souhlasily se zapojením Izraele do systému včasné výstrahy před balistickými raketami. Izrael by tak měl být varován před jakýmkoli raketovým útokem ze strany svého úhlavního nepřítele Íránu. „Žádost Izraele o zapojení do amerického systému včasné výstrahy před balistickými raketami je součástí snah ochránit zemi před raketovými útoky, především z Íránu,” sdělil úředník pod podmínkou anonymity.

  Izrael poprvé využil celosvětový radarový systém, vybudovaný v roce 1959, během války v Perském zálivu, když proti němu Irák vypálil desítky raket. Systém byl znovu aktivován během americké invaze do Iráku v roce 2003. Izrael tvrdí, že íránský kontroverzní jaderný program a nedávné zkušební odpaly balistických střel jsou zaměřeny na vývoj jaderné zbraně, což Teherán odmítá.

  Židovský stát považuje islámský režim v Íránu za ohrožení své existence. Obavy vycházejí z výroků prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který opakovaně vyzval ke zničení Izraele. Vysocí představitelé země v posledních měsících dvakrát navštívili Washington, aby se svým hlavním spojencem diskutovali o vojenské spolupráci. Americká ambasáda v Izraeli zatím zprávu izraelského úředníka nekomentovala.

  Čtěte také:
  NATO Izraeli: Proti Íránu nezasáhneme

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Juščenko navazuje spolupráci s Polskem
  Ukrajinský prezident Viktor Juščenko se při své včerejší návštěvě Varšavy setkal se svým polským protějškem Lechem Kaczynskim. V prezidentském paláci se dozvěděl překvapivé zprávy. Kaczynski prohlásil, že si přeje, aby Ukrajina byla pozvána do Severoatlantické aliance a Evropské unie již letos.

  Juščenko polskému prezidentovi poděkoval za podporu, kterou vládní představitelé Ukrajině poskytli na nedávném summitu NATO. Prezidenti podepsali také dohodu o přípravě realizační studie o plynovodu Oděsa-Brody, který by snížil energetickou závislost Polska na Rusku.

  Čtěte také:
  Polsko využívá své veto kvůli Ukrajině

  Zdroj: Warsaw Business Journal (Polsko)

  ---

  Stanišev: Klíčem ke členství v NATO je regionální spolupráce
  Bulharský premiér Sergej Stanišev prohlásil, že nezbytným předpokladem pro integraci států jihovýchodní Evropy do Severoatlantické aliance a Evropské unie je regionální spolupráce. Důležitost dobrých sousedských vztahů a nalezení řešení regionálních sporů zdůraznil na setkání představitelů zemí účastnících se Procesu spolupráce v jihovýchodní Evropě (SEECP) v Sofii.

  SEECP byl vytvořen v roce 1996 pro podporu spolupráce v regionu po vzniku nových balkánských států. K jeho členům patří Albánie, Bulharsko, Řecko, Rumunsko, Srbsko, Černá Hora a Turecko. V deklaraci vydané na letošní sedmé konferenci SEECP vyjádřili účastníci touhu po širší meziparlamentní spolupráci, která by napomohla řešení regionálních otázek. Zároveň podepsali memorandum nazvané "Meziparlamentní spolupráce v jihovýchodní Evropě", v němž vyzvali k výměně informací mezi národními zákonodárnými orgány, zvláště v případě států ucházejících se o členství v Evropské unii.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

   

  bzm natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media