Rasmussen: Stahování z Afghánistánu může být urychleno
Odchod aliančních jednotek z Afghánistánu by mohl být uspíšen, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Přiznal také, že vlna útoků afghánských vojáků na jejich kolegy z aliančních armád podlomila morálku bojujících jednotek. Jasnější vize harmonogramu stahování bude podle Rasmussena představena do tří měsíců na základě doporučení vojenských velitelů.
„Od nynějška do konce roku 2014 se naše přítomnost může přizpůsobovat. Naši vojáci mohou být přemístěni, dostat jiné úkoly, nebo se i stáhnout, nebo můžeme snížit počet zahraničních vojáků. Pokud to bezpečnostní situace dovolí, nevylučoval bych možnost, že v některých oblastech můžeme proces urychlit,“ uvedl Rasmussen v rozhovoru pro deník Guardian.
Smrt více než 50 aliančních vojáků, které letos zabila palba z vlastních řad, podle Rasmussena poškodila vztahy mezi afghánskou policií a armádou na straně jedné a zahraničními jednotkami na straně druhé. „Není pochyb, že útoky zevnitř podlomily důvěru, jednoznačně,“ uvedl generální tajemník. Za značnou část incidentů prý může infiltrační taktika Talibanu, který se snaží vyvolat chaos v řadách afghánských bezpečnostních sil.
Kam dál?
Počet zabitých vojáků NATO v Afghánistánu v září klesl (1.10. 2012)
Společné operace NATO a afghánské armády pokračují navzdory vnitřním útokům (26.9. 2012)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
---
Naděje USA na dohodu s Talibanem se rozplývají
Posily amerického kontingentu v Afghánistánu jsou zpátky doma a Taliban zůstává mocnou hrozbou. Americkým generálům a vládním představitelům tak nezbývá než odepsat kdysi hlavní pilíř jejich strategie: zatlačit povstalce do defenzivy, tak aby přijali mírovou dohodu.
Původní ambiciózní americké plány na ukončení války teď nahradil mnohem skromnější cíl, v jehož rámci by měl být znesvářeným afghánským frakcím, klanům a etnikům poskytnut prostor na dosažení vzájemné dohody, která by trvala i po stažení většiny západních jednotek ze země a zároveň uspokojila sousední Pákistán.
Vojáci a diplomaté ve Washingtonu i v Kábulu přiznávají, že navzdory pokusům o přímý kontakt s vůdci Talibanu se s výraznějším pokrokem v jednáních dá počítat až po roce 2014, kdy už bude většina zahraničních jednotek pryč.
„Je to velmi odolný nepřítel, nebudu vám říkat, že není. Bude to neustálá bitva a bude trvat roky,“ svěřil se deníku New York Times jeden z vysoce postavených aliančních důstojníků.
Kam dál?
Karzáí: Taliban se chce dohodnout se Spojenými státy i mojí vládou (16.2. 2012)
Zdroj: The New York Times (USA)
---
Srbsko: Na úvahy o vstupu do NATO je zatím brzy
Srbsko je připraveno využít všech příležitostí, které nabízí alianční program Partnerství pro mír, ale na úvahy o připojení k Severoatlantické alianci je zatím příliš brzy, prohlásil předseda výboru pro obranu a zahraniční záležitosti srbského parlamentu Dušan Bajatović. Takové rozhodnutí podle něj musí být „vyzrálé a politické“.
Na setkání s delegací z Parlamentního shromáždění NATO Bajatović zopakoval srbskou pozici ve věci Kosova: Bělehrad kosovskou nezávislost nikdy neuzná, ale je připraven s Prištinou jednat na nejvyšší úrovni.
Alianční delegace se sešla i se srbským premiérem Ivicou Dačićem, který prohlásil, že Srbsko chce v regionu působit jako mírový a stabilizační faktor.
Kam dál?
Srbsko po 12 letech povedou následovníci Slobodana Miloševiče (27.7. 2012)
Zdroj: B92 (Srbsko)
---
Ve většině Afghánistánu panuje klid, tvrdí alianční generál
Zhruba 80 procent afghánského území není dotčeno bezpečnostními problémy či násilím, prohlásil francouzský generál Olivier de Bavinchove. Povstalecké hnutí Taliaban je však podle něj stále aktivní na jihu a východě země, přičemž v rozdmýchávání nepokojů mu pomáhají bojovníci ze sousedního Pákistánu.
„Existuje obrovský rozdíl v bezpečnostní situaci mezi různými regiony a okrsky,“ uvedl Bavinchove, který v alianční misi ISAF zastává post šéfa štábu. Na severu a západě země prý panuje klid a objevují se známky rozvoje a lepších administrativních praktik. Řídce osídlený střed Afghánistánu je prý povstáním naprosto nedotčen.
Bavinchoveovo tvrzení ostře kontrastuje se statistikami OSN, podle nichž byl srpen v Afghánistánu druhým nejhorším měsícem za posledních pět let co do počtu civilních obětí.
Zdroj: Defense News (USA)
---
Sebevražedný útok v Afghánistánu zabil 14 lidí
Útok sebevražedného atentátníka v Afghánistánu si vyžádal 14 obětí, včetně tří aliančních vojáků a čtyř policistů. Dalších 37 lidí bylo zraněno. Incident se odehrál v provincii Khost na východě země.
Podle svědků se sebevrah pohyboval na motorce, měl na sobě policejní uniformu a odpálil se, když kolem projížděla patrola amerických vojáků.
K odpovědnosti za útok se přihlásila afghánská odnož Talibanu. Povstalci se však rychle hlásí k jakékoli úspěšné akci a jsou ochotni přivlastnit si ji.
Kam dál?
Sebevražedný útok probudil české chirurgy v Kábulu, zachránili zraněného Nepálce (17.5. 2012)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)