natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rasmussen: Síly NATO neokupují Kosovo

  10. května 2013  16:03
  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  Rasmussen: "Síly NATO neokupují Kosovo"

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen podstoupil téměř tříhodinové slyšení na půdě Evropského parlamentu. Ačkoliv hlavními tématy byla role NATO v Afghánistánu a přístup Aliance vůči problematice v Sýrii, dotkly se otázky poslanců i situace na Balkáně. Na otázku "jak dlouho bude NATO okupovat Kosovo" z úst řeckého člena parlamentu Rasmussen reagoval, že Aliance působí v Kosovu s mandátem OSN a souhlasem obou stran a její působení nemá s okupací nic společného.

  Při té příležitosti Rasmussen také vyzdvihl roli šéfky zahraničních styků EU, baronky Catherine Ashton, jež zprostředkovala dohodu mezi Srbskem a Kosovem o normalizaci vztahů. Rasmussen prohlásil, že doufá, že bude dohoda mezi Bělehradem a Prištinou naplněna co nejdříve, k čemuž se pokusí NATO v rámci mandátu mise KFOR co největší měrou přispět.

  Kam dál?
  Dohoda o Kosovu dává misi NATO nový význam (26.4. 2013)
  Srbsko a Kosovo podepsaly přelomovou dohodu o normalizaci vztahů (22.4. 2013)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Estonsko pořádá společné cvičení se zeměmi NATO

  Estonsko pořádá pravidelné společné vojenské cvičení s dalšími zeměmi NATO, jehož se zúčastní dohromady až 4,5 tisíce vojáků, včetně jednotek z Polska, Velké Británie, Belgie, Litvy a Lotyšska. Více jak dvoutýdenní cvičení Jarní bouře se v různých částech Estonska pořádá pravidelně od roku 2003. Do Severoatlantické aliance přitom pobaltské země vstoupily až o rok později.

  Cílem společného cvičení obranných složek Estonska a zemí NATO je podle velícího důstojníka, generála Artura Tiganika, nácvik obrany Estonska.

  Kam dál?
  V Pobaltí se na podzim uskuteční velké cvičení NATO (26.2. 2013)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Dostaňte pákistánskou armádu z našeho území, vyzval afghánský senát Spojené státy

  Předseda afghánského senátu Fazal-ul-Hadi Muslimyar vyzval USA, aby napomohly Afghánistánu s odstraněním pákistánských vojenských základen na sporném území na hranicích země s Pákistánem, konkrétně v provincii Nangarhar. Pokud tak neučiní, nebude údajně vyslyšena žádost USA ponechat si na území Afghánistánu devět vojenských základen i po roce 2014, kdy se většina zahraničních jednotek má ze země stáhnout. Podle afghánských představitelů to byly právě jednotky USA a NATO, kdo předal kontrolní základny na východě Afghánistánu do rukou pákistánské armádě.

  Od té doby došlo již dvakrát ke konfliktu mezi pákistánskou a afghánskou armádou. Při výměně dělostřelecké salvy prý nikdo nebyl zabit a až jednotky ISAF prý vyjednaly klid zbraní. Afghánský prezident Hamíd Karzáí vyzval minulý měsíc, aby byla pákistánská vojenská zařízení ze sporného území odstraněna. Ke konfliktu následně došlo poté, co pákistánské jednotky začaly svou základnu opravovat.

  Kam dál?
  Šéf NATO: Role Pákistánu je pro stabilitu Afghánistánu klíčová (24.4. 2013)

  Zdroj: Khaama (Afghánistán), The Washington Post (USA)

  ---

  NATO neposílí u Severního ledového oceánu

  Severoatlantická aliance nebude zvyšovat svou přítomnost v Arktidě, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na své dvoudenní návštěvě Norska. "NATO nemá v plánu zvyšovat svou přítomnost ani aktivity na Dálném severu," uvedl Rasmussen v kontrastu s opačnými prohlášeními Ruska, USA nebo Číny. Ty se už nechaly slyšet, že svou vojenskou přítomnost v oblasti posílí.

  "Norsko legitimně očekává, že společná obrana NATO ochrání veškeré teritorium Aliance, včetně severního Norska," vyjádřil své pochopení Rasmussen s tím, že doufá, že oblasti bude v budoucnu dominovat spolupráce, nikoliv konfrontace. Pro Norsko, jež sdílí hranice s Ruskem, je Arktida prioritou číslo jedna a tak se bude snažit do oblasti přitáhnout pozornost jak evropského společenství, tak NATO.

  Kam dál?
  Rusko rozmístí v Arktidě stíhačky MiG-31 (25.9. 2012)
  Norsko mobilizuje kvůli bohatství pod tajícími ledy Arktidy (24.11. 2011)

  Zdroj: Rigzone (USA)

  ---

  Německá kancléřka nečekaně navštívila Afghánistán

  Německá kancléřka Angela Merkel společně a německý ministr obrany Thomas de Maizier navštívili nečekaně Afghánistán. Překvapivou návštěvu učinili necelý týden poté, co byl v Afghánistánu zabit německý voják. Na afghánské vojáky podporované jednotkami ISAF zaútočili povstalci na severu země minulý týden. Smrt německého vojáka je první ztrátou na životě, kterou si dvouletá účast německé armády na misi ISAF vyžádala. Německo má v zemi po USA a Velké Británii přitom největší kontingent přesahující 4 tisíce vojáků. Merkelová incident odsoudila jako teroristický útok.

  Ve stejný den bylo v Afghánistánu zabito dohromady 8 vojáků NATO, z toho pět Američanů. Každoroční jarní ofenzíva povstalců bude letos stěžejním obdobím pro afghánské bezpečnostní síly, které od spojenců přebírají vedení v operacích proti ozbrojencům.

  Kam dál?
  Německo může ponechat v Afghánistánu 800 vojáků (19.4. 2013)

  Zdroj: Al-Arabiya (Saudská Arábie)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu