Rasmussen kritizoval misi EU v Kosovu
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se kriticky vyjádřil k aktivitám mise EU v Kosovu. V projevu před Evropským parlamentem uvedl, že mise EULEX není dostatečně vybavená ani kompetentní na to, aby zvládala svěřené úkoly.
Rasmusen také podotkl, že NATO v Kosovu, obzvláště v severní části, naráží na problémy, o jejichž existenci se při plánování mandátu EULEX nevědělo. „Je třeba užší spolupráce, aby byla zajištěna skutečná dělba práce mezi EU a NATO,“ prohlásil generální tajemník a vyzval europoslance, aby se přimluvili za zvýšení finanční podpory pro EULEX.
Kam dál?
Kvůli volbám v Srbsku hrozí napětí v Kosovu, Němci a Rakušané posílí KFOR
EU převzala vedení mise v Kosovu
Zdroj: B92 (Srbsko)
---
Rada NATO-Rusko v Chicagu definitivně zasedat nebude
Spojené státy nepřipravují schůzku Rady NATO-Rusko v průběhu nadcházejícího aliančního summitu v Chicagu, oznámilo americké ministerstvo zahraničí.
Rusko i Spojené státy dříve prohlásily, že vzhledem k rozdílným názorům na mnoho problémů, včetně protiraketové obrany, považují konání schůzky za zbytečné.
Kam dál?
Lavrov kritizoval NATO za plán stahování z Afghánistánu
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
NATO afghánským bezpečnostním silám věří
Týden poté, co koordinovaný povstalecký útok paralyzoval Kábul, předložili alianční velitelé v Afghánistánu překvapivě optimistické zhodnocení bezpečnostní situace v zemi a připravenosti afghánských bezpečnostních sil převzít zodpovědnost za dohled nad pořádkem za odcházející zahraniční vojáky.
„Do prosince roku 2014 budou afghánské bezpečnostní síly schopné převzít úkol vedení pokračující protipovstalecké kampaně,“ uvedl vysoce postavený alianční představitel, jehož jméno nemohlo být podle stávajících pravidel tiskových konferencí NATO zveřejněno. Dodal, že NATO má velkou důvěru v to, že Afgháncům bude moci předat zodpovědnost.
Mnozí Afghánci se bojí, že po odchodu zahraničních jednotek se povstalci vrátí. Podotýkají také, že v řadě venkovských oblastí na východě země má autoritu Taliban, nikoliv vláda v Kábulu. Alianční představitelé se nicméně domnívají, že afghánské síly si vedou dobře, jen se tato skutečnost nedostává k veřejnosti. Proto se i poslední útok na Kábul snažili líčit jako úspěch afghánské armády, která prý většinu útočících povstalců zlikvidovala sama.
Kam dál?
Západ bude dál financovat afghánskou armádu
Zdroj: The New York Times (USA)
---
Bosna musí kvůli členství v NATO rozdělit majetek jugoslávské armády
Bosna a Hercegovina bojuje s časem. Balkánská země má zhruba čtyři týdny – než se do Chicaga sjedou představitelé NATO na svůj letošní summit - aby určila vlastníky několika desítek vojenských zařízení (základen, kasáren a skladů), které v zemi zbyly po bývalé jugoslávské armádě. Proces přidělování majetku je důležitým krokem na cestě Bosny k členství v Severoatlantické alianci.
Na aliančním zasedání 10. dubna bylo oznámeno, že Bosna je na cestě k získání Akčního plánu členství (MAP). Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton poté do Sarajeva zaslala dopis, v němž vyzývá co nejrychlejší registraci vojenských objektů, „aby Bosna mohla využít veškerých výhod, které MAP nabízí“.
Celkem se jedná o 69 nemovitostí. Ty musí být nyní rozděleny mezi jednotlivé subjekty federativního státu a místní samosprávu. Poté se plánuje jejich využití pro nejrůznější účely – od hřišť po studentské kampusy.
Kam dál?
NATO: Bosna musí pro členství v Alianci udělat víc
Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)
---
Amerického kongresmana nechtěli pustit do Afghánistánu
Republikánský kongresman Dana Rohrabacher, který se kriticky vyjadřuje na adresu afghánského prezidenta Hamída Karzáího, dostal zákaz vstupu do Afghánistánu. Rohrabacher měl zemi navštívit s dalšími pěti republikány ze Sněmovny reprezentantů a setkat se místními opozičními představiteli.
Kongresman se prý připravoval na let z Dubaje do Kábulu, když přišla žádost amerického ministerstva zahraničí, aby cestu nepodnikal. Rohrabacher o Karzáího vládě dříve prohlásil, že je zkorumpovaná a že Spojeným státům se nepodařilo v zemi zavést demokracii západního typu řízenou z Kábulu.
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)