natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Putin: Rusko by mohlo vstoupit do NATO

  1. listopadu 2005  16:38

  Putin: Rusko by mohlo vstoupit do NATO
  Rusko může v budoucnu uvažovat o vstupu do NATO, ačkoli dosud vždy bylo schopno zajistit svou bezpečnost vlastními silami. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin. Rusko aktivně rozvíjí vztahy jak s NATO, tak zejména s EU. Aliance však nyní prochází "jistými vnitřními změnami" a Rusko musí vědět, k čemu by se připojovalo a jaké cíle by v alianci mělo.

  "Nevnímáme NATO jako nepřátelskou organizaci. Mezi námi a aliancí rozvíjíme spolupráci," uvedl Putin. "A náš dialog se Severoatlantickou aliancí se v uplynulých letech vyvíjel poměrně dobře."

  Zdroj: People's Daily (Čína)  

  ---

  Pákistán děkuje alianci za pomoc
  Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf poděkoval za pomoc poskytnutou v důsledku katastrofálního zemětřesení. Zvláštní vděk vyjádřil všem státům mezinárodního společenství, nevládním organizacím i samostatným dárcům za jejich rychlou pomoc. Vyzdvihl přitom hlavně USA za mimořádnou podporu. OSN poděkoval za včasné svolání konference v Ženevě, díky které už do země dorazilo 580 milionů dolarů a další peníze přicházejí.

  Severoatlantické alianci poděkoval za poskytnutí zdravotního a komunikačního vybavení a všechny, kdo přítomnost NATO v Pákistánu kritizovali, vyzval, aby si uvědomili důležitost pomoci od aliance.

  Zdroj: Arab News (Saudská Arábie)  

  ---

  NATO zřídí v Pákistánu polní nemocnici
  Severoatlantická aliance dále rozšiřuje svou pomoc v pákistánských oblastech postižených zemětřesením. O víkendu do země dorazil další zdravotnický personál, který bude sloužit v polní nemocnici aliance. Ta bude vykonávat více lékařských služeb, včetně chirurgie. Pracovat v ní bude přes 150 zdravotníků z několika zemí, včetně Nizozemí, České republiky nebo Makedonie. Ženy budou tvořit okolo 60 procent pracovníků, aby nemocnice pokryla i kulturně vhodnou péči pro ženy postižené zemětřesením.

  U Lahore už skupina 85 ženistů NATO pracuje na zprůjezdnění silnic, čištění vody, stavění dočasných přístřešků či kopání studní. V této jednotce slouží vojáci ze Španělska, Litvy, Polska a Itálie. Další ženisté mají dorazit do Pákistánu v průběhu listopadu.

  Zdroj: Dawn International (Pákistán)  

  ---

  Gruzie směřuje k NATO a EU
  Prioritami Gruzie je vstup do Severoatlantické aliance a Evropské unie a rozvoj bezpečnostní spolupráce se sousedícími státy. Prohlásil to gruzínský ministr zahraničí Gela Bežuašvili ve svém prvním rozhovoru po jmenování do funkce. Hlavním cílem pro blízkou budoucnost je uskutečnění individuálního plánu partnerství Gruzie-NATO a přesvědčení členů aliance a jejích spojenců, že Gruzie je připravena už v roce 2006 schválit přístupový plán.

  Gruzie ale nechce zanedbávat ani rozvíjení bilaterálních vztahů, samozřejmě i s Ruskem. Rusko by však dle Bežuašviliho mělo jasně ukázat své zájmy v regionu. Nyní totiž jednak zdůrazňuje důležitost gruzínské územní celistvosti, ale zároveň radí představitelům Jižní Osetie a Abcházie ve vyjednávání s Gruzií. Právě konflikt s těmito samozvanými republikami je hlavním problémem ve vztazích mezi Gruzií a Ruskem.

  Zdroj: Novosti (Rusko)  

  ---

  OSN odmítlo kontrolu základny Guantanamo
  Tři vyšetřovatelé OSN nepřijali nabídku Spojených států na kontrolu americké základny Guantanamo. Na ní je už po více než 4 roky zadržováno na 500 osob podezřelých z terorismu, kteří však dosud nebyli z ničeho obviněni. Vyšetřovatelé nabídku odmítli, protože by nemohli se zadržovanými mluvit v soukromí. To by podle Washingtonu měl být úkol spíše pro Mezinárodní červený kříž. OSN přitom požádalo o umožnění kontroly vězňů již před více než třemi lety.

  Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemí)  

  ---


  Ministr obrany předal Záslužné kříže
  Ministr obrany Karel Kühnl ocenil deset příslušníků resortu obrany a čtyři členy Aktivních záloh Záslužným křížem ministra obrany České republiky. Pracovníky resortu ministr ocenil za dosahování výtečných výsledků a vynikající plnění služebních a pracovních povinností, přičemž brigádní generál Antonín Pugzík jako jediný obdržel vyznamenání prvního, nejvyššího, stupně.

  Všichni vojáci v záloze byli vyznamenáni na návrh hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka, který tak ocenil jejich dobrovolnou pomoc při záchranných pracích a likvidaci následků katastrofálních povodní v okresech Český Krumlov a České Budějovice.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR  

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media