natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Putin: Anexe Krymu je reakcí na rozšiřování NATO

  18. dubna 2014  13:38

  Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Vláda RF

  Putin: Anexe Krymu je reakcí na rozšiřování NATO

  Rusko muselo odpovědět na expanzi západní vojenské aliance do východní Evropy a anexe Krymu je právě touto reakcí, uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle něj bude též jednat, pokud Spojené státy uskuteční své plány na umístění částí protiraketové obrany ve východní Evropě a obvinil Washington z podněcování závodu ve zbrojení ve stylu studené války.

  "Pohyb infrastruktury vojenského bloku k naším hranicím nás znepokojuje a vzbuzuje pochybnosti. Musíme nějak reagovat," prohlásit Putin v národním televizním vysílání. Také obvinil Alianci ze snahy vytlačit Rusko z regionu Černého moře, kde má ruské vojenské loďstvo základnu v přístavu Sevastopol.

  Kam dál?
  Speciál: Krize na Ukrajině (10.3. 2014)
  NATO odsoudilo vojenskou eskalaci situace na Krymu (3.3. 2014)
  Analýza: Ruský Krym. A co přijde dál? (13.3. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Pentagon podpoří Ukrajinu vojenským vybavením

  Spojení státy v reakci na ruské "nebezpečné a nezodpovědné" jednání pošlou Ukrajině celou škálu podpůrného materiálu pro armádu, jako například helmy, spacáky, generátory, zdravotnické potřeby nebo zařízení pro filtraci vody. Zároveň po delší dobu ponechají stíhačky v Polsku, uvedl americký ministr obrany Chuck Hagel.

  Dvanáct amerických stíhaček F-16, které do Polska odletěly v březnu, zůstane v zemi do konce prosince. Za normálních okolností posílají Spojené státy do Polska transportní letadla C-130 nebo stíhačky F-16 vždy pouze na čtvrt roku. Polsko, stejně jako NATO, podniká preventivní opatření v reakci na nedávné ruské tvrzení, že Moskva má obavy o své občany žijící podél hranic. Podobným způsobem přitom ospravedlňovala svou anexi Krymu.

  Kam dál?
  NATO pozastavilo spolupráci s Ruskem, zintenzívní kontakty s Ukrajinou (7.3. 2014)
  Rušíme vztahy s Ruskem a pomůžeme Ukrajině, rozhodli spojenci (1.4. 2014)

  Zdroj: The Washington Times (USA)

  ---

  Kanada posílá do východní Evropy stíhačky

  Kanada pošle do východní Evropy šest stíhaček CF-18 pro zajištění bezpečnosti svých spojenců. Ottawa také Severoatlantické alianci nabídla více vojenského personálu, aby NATO bylo schopno navýšit počet leteckých hlídek nad územím svých východoevropských členů. Oznámil to kanadský premiér Stephen Harper.

  Kanadský premiér vyjádřil znepokojení nad ruským "expansionismem" na Ukrajině. "Domnívám se, že tohle je dlouhodobá, velice vážná hrozba celosvětovému míru a bezpečnosti," uvedl Harper a dodal, že Kanada je připravena v rámci Aliance pomoci svým spojencům bránit se proti ruskému jednání.

  Kam dál?
  Kanada váhá s vojenskou účastí ve východní Evropě (18.4. 2014)

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Afghánistán a NATO musí lépe zajistit hranici, žádá Pákistán

  Pákistán naléhá na Afghánistán a Severoatlantickou alianci, aby učinily kroky k zlepšení správy pákistánsko-afghánské hranice, což by zajistilo lepší kontrolu nelegálního pohybu v pohraničí. Pákistán má s Afghánistánem téměř dva a půl tisíce kilometrů dlouhou hranici a oba státy se často navzájem obviňují z ukrývání tálibánských ozbrojenců.

  Pákistán nese velké břímě co se týče ochrany a kontroly hraniční linie, a proto by Afghánistán a NATO měly udělat totéž, uvedla mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí Tasnim Aslam. "Pákistán má přes dvanáct set stanovišť a provádí sledování. Dále bychom rádi zavedli biometrický systém, ale chceme také stejně důkladné opatření ohledně správy hranice ze strany Aliance a Afghánistánu," uvedla Aslam.

  Zdroj: Pakistan Observer (Pákistán)

  ---

  V Rusku vzniklo muzeum agrese USA a NATO

  Muzeum věnované obětem agrese Spojených států a Severoatlantické aliance bylo otevřeno ve Vladikavkazu. Expozice se nachází v Národní vědecké knihovně Severní Osetie, je otevřena návštěvníkům starším šestnácti let a jsou na ní vystaveny předměty "dosvědčující státní terorismus" západních zemí, uvedl organizátor výstavy Vjačeslav Lagkujev.

  Mezi náměty výstavy patří konflikty v Libyi, Iráku a Afghánistánu, americká válka ve Vietnamu či bombardování Srbska Aliancí. Speciální místo je věnováno naopak oslavě ruského "prosazování míru" v Gruzii, se kterou Moskva válčila v roce 2008 kvůli Jižní Osetii a Abcházii.

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media