Příznivci IS získávají území v Afghánistánu
Bojovníci organizace Islámský stát (IS) poprvé získali v bojích na východě Afghánistánu podstatnou část území od znepřátelených povstalců hnutí Tálibán, a představují tak novou hrozbu pro stabilitu v zemi. Svědci, kteří uprchli před boji v provincii Nangarhár, mluvili o stovkách povstalců IS, které vytlačily Tálibán a zapálily maková pole – významný zdroj Tálibánu pro financování kampaně proti afghánské vládě. Povstalci také údajně šířili pokyny šéfa hnutí IS Abú Bakr al-Bagdádího.
Jeden z kmenových vůdců uvedl, že někteří vesničané ozbrojence IS vítali, protože je nevykořisťují – mají naopak spoustu peněz, kterými platí jídlo a lákají mladé vesničany ke vstupu do organizace IS. Tito přívrženci IS se většinou rekrutují z bývalých Tálibů, zklamaných neúspěchem hnutí při pokusu o návrat k moci v Kábulu, i ze zahraničních bojovníků.
Kam dál?
Nevměšujte se do Afghánistánu, varoval Tálibán Islámský stát (17.6. 2015)
Zdroj: The Nation (Pákistán)
---
Řecká dluhová krize: hrozí i odchod z NATO a nová vlna uprchlíků
Neúspěch při řešení řeckého dluhu může znamenat více než jen oslabení eura a pokles akcií. Krize může potenciálně podnítit Řecko k odchodu z NATO, zvýšit příliv uprchlíků do Evropy a ohrozit řeckou podporu mezinárodních sankcí proti Rusku. Kdyby řecká vláda ztratila kontrolu nad svými hranicemi, uprchlíci by mohli „volně proudit do Evropy“.
Bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO admirál James Stavridis uvedl, že v této krizi jde o víc než jen o peníze a finanční trhy. Pokud bude nakonec Řecko vytlačeno z eurozóny, mohlo by se podle Stavridise chtít pomstít vystoupením z NATO, blokováním sankcí EU proti Rusku nebo vykázáním Spojených států ze své námořní základny na Krétě. Další peníze by Řecko mohlo získat z Číny, která vyhledává investice v zahraničí a mohla by získat částečnou kontrolu nad děním v Evropě.
Kam dál?
V Řecku panuje napětí okolo návrhu ministra obrany o základně NATO (26.5. 2015)
Zdroj: Bloomberg (USA)
---
Afghánci protestují proti razii sil NATO
Desítky protestujících vyrazily do ulic hlavního města afghánské provincie Parwan, aby si stěžovaly na operaci zahraničních sil. Protestující zapálili pneumatiky na hlavním tržišti a skandovali protiamerická hesla. V rámci operace amerických jednotek byla v noci zničena skrýš munice v oblasti Charikar Bayaan, během akce nebyl nikdo zraněn.
Munice měla být podle protestujících nejdříve převezena mimo obydlené oblastí a až poté mělo dojít k jejímu zničení. Podle velitele policie v provincii se do operace zapojily i afghánské pozemní a vzdušné síly. Prezident Ašraf Ghání a premiér Abdulláh Abdulláh nařídili prošetření operace.
Kam dál?
Během útoku Tálibánu bylo zabito 11 afghánských vojáků (29.6. 2015)
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)
---
Rusko může reagovat na pozvánku Černé Hory do NATO
Rusko by mohlo v případě dalšího rozšíření Severoatlantické aliance přestat spolupracovat se Spojenými státy na dodávkách titanu a odstoupit od Dohody o snížení počtu strategických zbraní (START), uvedl první náměstek vedoucího výboru ruské Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonid Kalašnikov. Podle Kalašnikova chce NATO co nejrychleji přijmout Černou Horu a dostat ji z vlivu Srbska, ke kterému historicky patřila.
Kalašnikov tvrdí, že Američané mají velké obavy z ukončení spolupráce na dodávkách titanu do USA. Značné obavy má budit i rozšíření ruského arzenálu o více než 40 nových raket. V průběhu bezpečnostního fóra GLOBSEC v Bratislavě dostala Černá Hora jasné znamení, že bude příštím členem NATO – slovenský velvyslanec při NATO Tomáš Valášek vidí pozvánku pro Černou Horu jako hotovou věc.
Kam dál?
Černá Hora a Makedonie by měly vstoupit do NATO, tvrdí polský ministr obrany (16.6. 2015)
NATO: Ke vstupu do Aliance potřebuje Černá Hora větší podporu veřejnosti (12.6. 2015)
Slovensko hostí bezpečnostní konferenci GLOBSEC (19.6. 2015)
Zdroj: Russia Beyond the Headlines (Rusko)
---
Ukrajina může s podporou NATO postavit novou zbrojovku
Ukrajinská tisková kancelář TSN oznámila, že Severoatlantická aliance vybírá v rámci svých partnerských států společnost, která by na Ukrajině postavila nový závod na výrobu nábojů. Nový závod má nahradit továrnu v Luhansku, zabranou proruskými ozbrojenci. Detaily dohody jsou zatím utajovány. V návaznosti na rozšířenou spolupráci s NATO chce Ukrajina také zformovat historicky první ukrajinsko-polsko-litevskou vojenskou brigádu.
Kam dál?
NATO by mohlo Ukrajině poskytnout zbraně (29.6. 2015)
Zdroj: Ukraine Today (Ukrajina)