natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Příští rok se NATO nejspíš nerozšíří

  8. září 2005  23:19

  Příští rok se NATO nejspíš nerozšíří
  Šance Albánie, Chorvatska a Makedonie na brzké členství v NATO se ztenčily, uvádí agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje uvnitř aliance. Tyto tři balkánské státy již dlouho doufají, že jim Severoatlantická aliance oficiálně nabídne členství do konce roku 2006. Avšak pochyby o připravenosti balkánských států na plné členství a odhodlání některých členů NATO, jako například USA, zabývat se nejdříve jinými problémy, možné datum přijetí nových členů odsouvají.

  Podle USA by se summit v roce 2006 měl věnovat transformaci aliance a otázkou rozšíření by se členské státy měly zabývat až v roce 2008, uvádí zdroj z Bruselu. "Nevím o nikom, kdo by se rozšířením chtěl zabývat už v roce 2006," uvedl zdroj pod podmínkou zachování anonymity.

  Podmínkou členství v NATO pro tři zmiňované balkánské státy je splnění série demokratických a armádních reforem v rámci takzvaného akčního plánu členství NATO(NATO Membership Action Plan).

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Vojenský výbor aliance jednal v Nizozemí
  Náčelníci generálních štábů armád členských států Severoatlantické aliance se sešli v nizozemském Nordwiku. Cílem setkání bylo především předjednat možná témata nadcházející neformální schůzky ministrů obrany členských států v Berlíně - více zde

  Vojenští představitelé jednali o reformě aliance, aliančních Silách rychlé reakce (NATO Response Force - NRF) a možném rozšíření působení mezinárodních stabilizačních sil pod vedením NATO v Afghánistánu (ISAF).

  „Vyměnili jsme si názory na řadu témat, včetně vytváření nových vojenských kapacit, a také jsme dost podrobně diskutovali o tom, jak bychom mohli navázat na naše minulé úspěchy. Je jasné, že se chystáme uskutečnit řadu důležitých iniciativ a reforem, což uspíší transformaci Severoatlantické aliance,“ řekl americký generál Ray Henault. Generál je předsedou vojenského výboru aliance (NATO Military Committee).  

  Zdroj: NATO (Brusel)

  ---

  Situace v Kosovu je "lepší, ale ne dostatečně dobrá"
  Bezpečnostní situace v Kosovu se zlepšila, ale ještě ne dostatečně, prohlásil zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN Kai Eide během své návštěvy této srbské provincie ve středu. Po setkání se srbskými předáky v Kosovu Eide dále řekl, že se vývoj v provincii ubírá správným směrem. Eide má za úkol podrobně zhodnotit situaci v oblasti. 

  Norský diplomat během svého setkání se Srby hovořil o decentralizaci vlády, návratu uprchlíků a privatizaci v Kosovu. Poté se Eide odebral na návštěvu Bělehradu.

  Ministr zahraničí Srbska a Černé hory Vuk Draškovič prohlásil, že dnes ještě nenastal čas k debatě o konečném postavení Kosova na Balkáně. Bělehrad odmítá myšlenku nezávislého Kosova a snaží se ho udržet ve společném státě. Draškovič podmiňuje možná jednání o Kosovu ústupky ze strany NATO a EU v otázce členství Srbska v těchto západních organizacích. 

  Zdroj: Radio B92 (Srbsko)

  ---
   
  Rusko předvede své záchranářské vybavení Alianci
  Ruské ministerstvo pro zvláštní situace hodlá předvést své letecké prostředky pro záchranné akce komisi NATO, která má na starosti civilní letectví, během jejího zasedání v Bruselu. Ruské ministerstvo bylo podle vyjádření svého mluvčího požádáno o demonstraci svých schopností alianční komisí pro civilní letectví (Civil Aviation Planning Committee). Mezi prezentovaným vybavením budou především prostředky k dopravě humanitární pomoci a hašení lesních požárů.

  Ruská zpravodajská agentura Novosti upozorňuje, že by Rusko rádo vytvořilo společně s dalšími evropskými státy evropskou jednotku určenou k plnění celé řady úkolů spojených s přírodními katastrofami. Hlavní důraz by však měl být kladen na boj proti požárům. Tuto myšlenku už podporuje Itálie, Francie a Německo.

  Zdroj: Novosti (Rusko)

  ---

  NATO pokračuje v pomoci USA
  Členské státy Severoatlantické aliance a partnerské státy nabízejí USA v dnešních dnech pomoc při odstraňování následků po hurikánu Katrina. Ázerbajdžán, Bulharsko, Kanada, Chorvatsko, Finsko, Německo, Řecko, Litva, Norsko, Polsko, Rusko, Slovensko a Švýcarsko oznámily aliančnímu koordinačnímu centru pro boj s přírodními katastrofami, že poskytují USA požadovanou pomoc.

  Do Spojených států nejčastěji míří potravinová pomoc a dále pak lékařské vybavení, přikrývky, postele, generátory elektrické energie a vodní pumpy. Pomoc, o kterou Spojené státy alianci požádaly, organizuje již zmiňované Euroatlantické koordinační centrum pro boj s přírodními katastrofami.

  Zdroj: NATO (Brusel)

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media