Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Při záplavách v Anglii pomáhá i armáda

13. listopadu 2019  13:35
Ilustrační snímek. Do pomoci se zvládáním následků povodní byla povolána i armáda. | foto: NATO (EADRCC)

Při záplavách v Anglii pomáhá i armáda

Britská armáda pomáhá obyvatelům postiženým rozsáhlými povodněmi v anglickém hrabství Yorkshire. V oblasti bylo nasazeno okolo sta vojáků. Nejhorší situace panuje v okolí vesnice Fishlake, kde své domovy musely opustit stovky obyvatel, a očekává se, že se budou moci vrátit až za tři týdny.

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že bylo požádáno o „trochu více pomoci“ od armády, která nosí pytle s pískem a pomáhá s ochranou. Předsedové opozičních stran mezitím žádají, aby byl vyhlášen národní krizový stav.

Kam dál?
Bundeswehr se zkusí zapojit do boje proti kůrovci (26.8. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

EU je znepokojena postojem Francie k NATO, říká polský ministr zahraničí

Mezi členy Evropské unie panují obavy ohledně francouzského postoje vůči Severoatlantické alianci, uvedl polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz. Ministr reagoval na vyjádření francouzského prezidenta Emanuela Macrona, který prohlásil, že nedostatek amerického velení v Alianci znamená „klinickou smrt NATO“. Macron dále varoval evropské země, aby nespoléhaly na pomoc USA.

Podle Czaputowicze však nehrozí, že by USA Evropu opustily. Naopak existují pochybnosti o závazku Francie. „Možná je cílem Francie oslabit Alianci,“ prohlásil ministr. Od Macronova názoru se také distancovaly německá kancléřka Angela Merkel a budoucí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen.

Kam dál?

Německá ministryně obrany se vymezila proti slovům o „klinicky mrtvém NATO“ (12.11. 2019)

Zdroj: Defence 24 (Polsko)

---

Rostoucí teploty mohou způsobit více zdravotních problémů v armádě USA, ukazuje studie

V minulém roce zažilo okolo 2800 amerických vojáků zdravotní problémy způsobené vysokou teplotou, od dehydratace po úpal. To je o 50 procent více než před pěti lety a vzhledem ke zvyšujícím se teplotám lze očekávat další nárůst, uvádí odborná studie. „Rostoucí počet nebezpečně horkých dní může představovat výzvu pro armádu, která se snaží chránit své příslušníky a zároveň zajistit připravenost na mise,“ uvádí autorka studie Kristy Daul.

Nejvíce ohroženi jsou podle statistik vojáci při základním výcviku. Ani preventivní opatření jako modifikované uniformy či namáčení rukou do sudů s ledem nepomáhají a stále dochází k problémům z přehřátí, které ovlivňují bojeschopnost jednotek.

Kam dál?
Investice USA do připravenosti armády se vyplácí, uvádí analytici (1.11. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

---

EU oznámila nové projekty v oblastech výcviku, kyberoperací a námořního boje

Evropská unie představila novou várku obranných projektů v rámci inciativy Stálé strukturované spolupráce (PESCO). Nejnovější projekty se týkají výcviku, kybernetických operací a námořního boje. Jedná se například o zřízení centra pro vojenskou koordinaci v kybernetické oblasti či centra pro simulace taktického výcviku. V námořní oblasti je cílem vyvinout námořní protiponorkový systém bez lidské posádky.

V rámci PESCO je nyní aktivních 47 obranných projektů, na kterých mohou členské státy spolupracovat. „Nyní bychom se měli soustředit na implementaci a dosahování výsledků,“ uvedl finský premiér Juha Sipila, jehož země nyní předsedá Evropské radě.

Kam dál?
EU vytváří generální ředitelství pro obranu a vesmír coby „doplněk NATO“ (11.9. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Nová kampaň americké armády cílí na mladou generaci

Americká armáda spustila reklamní kampaň, která má přilákat nové rekruty. Kampaň s názvem „What’s Your Warrior?“ cílí na mladé lidi z generace Z, kteří se běžně pohybují v kybernetickém a informačním světě. Snaží se proto rozšířit definici bojovníka pomocí spotů, ve kterých ukazuje nejnovější armádní technologie, jako jsou lasery, helikoptéry Apache, robotické senzory a kybernetický boj.

Kampaň se mimo jiné snaží zaujmout i kyberexperty, vědce a výzkumníky, kteří jsou v dnešní době potřeba. Armáda chce na kampaň navázat 150 specifických armádních povolání, které si mohou budoucí rekruti zvolit.

Zdroj: Fox News (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.